НОВОСТИЛНИЯТ РАЗКОЛ

една от основните "линии на разлома" в днешното Православие
whoami
Потребител

Re: НОВОСТИЛНИЯТ РАЗКОЛ

Мнениеот whoami » нед апр 05, 2009 1:33 am

whoami
Потребител

Мнениеот whoami » пет май 08, 2009 4:49 pm

Пак ще ви тормозя с този календар, искам да уточня защо имам по-различно отношение към старостилците и защо не мога да кажа, че са разколници и т.н.

.

година - 1968
място - България
история - опит за въвеждане на новия календар
резултат - успешен
реакции - няколко висши духовници, монаси и миряни са несъгласни с промяната и впоследствие са обявени за разколници, строго следени от службите по времето на БКП

.

година - 1968
място - Македония(в рамките на Югославия)
история - опит за въвеждане на новия календар
резултат - неуспешен
реакции - народът е несъгласен с промяната и църквата запазва стария календар

.

Изводи - вие си ги вадете, но за мен българските старостилци не са разколници. Това, че се разграничават от неправилните действия, които ние вършим не ни дава право да ги пращаме в ада! Всъщност ние си позволяваме да ги наричаме разколници само заради числеността им, но по тази логика в Македония всички са такива, което е абсурдно.

Само една мъъъъъничка вметка - преди няколко дни в Македония е имало протест на таксиметровите шофьори ..... Но за какво може да протестират едни "прости бакшиши"? За пари - не! За повече права - не! За вярата - да! Протестирали са, защото в Македония е било спряно вероучението в училищата и те в знак не несъгласие с отмяната му са излезнали на протест. Сигурно ви звучи като виц, но е истина. Хората си държат на вярата и не са мекошави, примирени главици като нас.

Та така, разколник или не, мнението към този момент не си променям и стоя твърдо зад него!

Аааа, да, пропуснах да спомена и един текст от далечната и не чак толкова 1583г. на Вселенския патриарх Иеремия ІІ, който гласи:
"Който не следва обичаите на Църквата и за всичко онова, що са заповядали седемте Вселенски църковни събора за св. Пасха и Месецослова, а желае да следва григорианската пасхалия и месецослов, той противодейства на всички определения на светите Събори. Такъв да бъде анатема - отлъчен от Христовата Църква и от събранието на верните. А вие, православните и благочестиви християни, пребъдвайте в онова, което сте научили, ако бъде необходимо, пролейте и самата си кръв за да запазите Отеческата си вяра и изповедание"

Пускам горните факти и текстове, защото ми се ще да ги коментирам с вас, но ваше право е да нямате желание за това. Аз съм на мнение, че когато има един проблем(в случая е календарът) не трябва да си заравяме главата в пясъка, сякаш той не съществува, а трябва да обсъждаме проблема, за да стигнем навътре в същината на нещата. Проблемите се решават, не когато се залъгваме, че ги няма, а когато се работи по тяхното отстраняване. Иначе винаги може да си говорим тинтири-минтири, ала-бала и т.н. И последно искам да спомена и един друг немаловажен факт, за който прочетох из нета, а именно, че основно Сръбската и Руската Православни Църкви възприемат БПЦ като "боледуваща" църква, главно заради календара.
angel4o
Потребител

Мнениеот angel4o » пет май 08, 2009 5:12 pm

Мисля, че това определение "боледуващи" църкви не се отнася само до БПЦ, а до официалните православни църкви по принцип, заради икуменизма им, не само заради новия календар,а идеологът му е митр. Киприан.
Последна промяна от angel4o на пет май 08, 2009 5:15 pm, променено общо 1 път.
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » пет май 08, 2009 5:14 pm

а как бихме чествали рождество през АВГУСТ.
Преди около 8 - 9 години учени и библейски историци обединиха усилия и тогава откриха ,че рождество е през Август.

Какво е отечество?
Кое отечество обичаме - страната в която сме родени или небесния Ерусалим - двете са противопоставени в реалността.

проливането на кръв - как точно?
Ура - долу турцитеееее и гледаш на шипка на кой я крак я ръка им ги няма и оплискани в кръв ... и кво? нещо промени ли се? още повече бунтове , още повече размирици , не е точно райският кът който се описва винаги в песничките и басните на поръчковите писари.

Проблема не е в календара! Едва ли календарът определя, дали днес ще кажа "Отце наш" 100 пъти или че някой ще бъде спасен :lol:
Ех расмиваш ме... дълбоко се потрисам ,че смяташ ,че на дъното на някакви други проблеми лежи някакъв календар... бил той хартиен или камъчен или дигитален :lol:

За Сърбия не знам , но за Русия българия винаги е била "болното" дете и винаги тряба да му се даде лекарство. Понякога шамар, понякога спукване от бой, понякога красиви думи , които са само опаковката. А под опаковката има днила злоба. Един поръчков писател навремето имал изблици на здрав ум и съвест и написал "този който ни освободи, ще ни и зароби." А да видим на 45 години какво му викаш ти ?

П.П. дано думите ми са рязки и те накарат да се замислиш, над всичко. Да поставиш нещата на масата пред себе си и да си дадеш сметка за какво живееш. Не само ти , ами всички в този форум. Дали живеем за Господа или за телата си и за разправиите всеки ден ....??? ...
whoami
Потребител

Мнениеот whoami » пет май 08, 2009 5:20 pm

Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » пет май 08, 2009 6:36 pm

whoami
Потребител

Мнениеот whoami » пет май 08, 2009 6:47 pm

Здравей

Кажи ми как обаче човек може да се разграничи от нещо, с което не е съгласен, освен ако се отдели. Дядо Серафим и обкръжението му е нямало как да направят през 1968г. това, което е станало през 1993г. Нали се сещаш, че по времето на БКП е било възможно съществуването само на една партия ... и на една църковна юрисдикция. Нека не забравяме, че въпросният Серадим Алексиев и хората около него са били следени изкъсо от ДС. Защо ли?
Освен това въпросната старостилна българска църква е създадена през 1993г, когато Серафим Алексиев е бил още жив. Да не забравяме, че Сергей Язаджиев почина миналата година.

Съгласен съм, че няма по-голям грях от разкъсването на Тялото Христово. Но защо не се замислим кое действие го разкъса, коя промяна го разкъса? И какво точно означава разкъсване на Тялото Христово? Какво значи да си вътре в Църквата? Не ми се подхваща отново темата с МПЦ, приеми, че съм пристрастен, но за мен тя е благодатна църква, защото в нея действа Св.Дух. Това, че не е призната от никоя поместна църква и официално се води схизматична всъщност не означава, че е извън Тялото Христово. Защото коя църква е част от Тялото Христово? Не е ли тази, която стриктно пази всички заповеди и правила на Православието? Ако МПЦ ги спазва схизмата няма особено значение. Е, тогава не е ли аналогично положението и с българската старостилна църква? Един интересен факт е, че най-многобройният женски манастир в момента в България е именно Княжевският с около 50-60 монахини. Защо е така? Отделно дадох пример за това, което е станало 1968г. Тук промяната е станала, защото са се възпротивили неколцина духовници и миряни, с две думи - шепа народ. И днес смело ги наричаме разколници, защото ние сме повече. А пък в Македония шепата народ е бил целият народ и по нашата логика би следвало, че в Македония цялата църква е разколническа?

Смятам, че е в интерес на темата да се запитаме какво значи да сме част от Църквата, да сме част от Тялото Христово. В темата за благодатта го казах, ще го кажа и тук като дам пример с обрязването. Кое е по-важно? Външното или вътрешното обрязване? Съответно кое е по-важно - непременно да сме в общение с Цариград или да спазваме стриктно правилата на Православието?

Поздрави
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » пет май 08, 2009 7:01 pm

whoami
Потребител

Мнениеот whoami » пет май 08, 2009 7:16 pm

Вероятно визираш:"В едната, света, вселенска (съборна) и апостолска Църква." Но аз пак задавам въпроса - За да сме част от едната Църква трябва ли непременно да сме от една юрисдикция? Това ли означава да сме от Църквата - формалното членство в една юрисдикция?

Какво значи Вселенска(съборна) църква? Не е ли тази, която изпълнява заповедите от вселенските събори?

И не става въпрос кой от кого е по-православен. Става въпрос за това, че ти до днес вярваш в нещо по някакъв начин. Утре идва някой и налага промяна. Дали се съгласяваш с тази промяна или не? Това е въпросът? Ако промяната противоречи на вярванията и разбиранията ти няма как да се съгласиш. Аз си признавам с риск да те разочаровам още повече ... че ако бях жив през 1968г. и имах вярата, която имам днес, то със сигурност сега щях да съм 100% старостилец, каквото и да значи това. Убеден съм в думите си. И това не означава, че аз съм по-православен от когото и да било. Но означава, че имам някаква вяра, с която не правя компромиси. А дали вярата ми съвпада със заповедите от Вселенските събори, дали вярата ми е апостолска е друг въпрос.

Гунев, само едно знам - не винаги истината е в количеството. Пример - темата за благодатта в католицизма. Зададен е такъв въпрос в портала, защото католицизмът е най-масов. Но на никой не му пука има ли благодат в коптската църква или не. Египет, Етиопия, Судан ... там има копти и нас не ни грее за тях. Но католици има по целия свят. Просто нека се замислим, че не трябва да обвързваме правилността на дадено нещо с количеството, което го подкрепя. Иначе по същата логика може да зададем въпроса - има ли благодат в исляма, защото и мюсюлманите почитат Иса(Иисус).
Все пак ти благодаря, че допускаш подобен диалог и в крайна сметка в качеството си на модератор можеш по всяко време да изтриеш или редактираш темата ако сметнеш, че преминаваме някаква граница. Като мое качество(недостатък) мога да добавя само това, че като посредствен математик и любител(изследовател до последния детайл) на уточняване параметрите в техниката(примерно) няма как да не ме вълнува календарът. Обичам прецизността и точните науки. Защото прецизността и спазването на правилата всъщност дават свобода. Поне така разбирам нещата.
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » пет май 08, 2009 7:50 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пет май 08, 2009 8:01 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пет май 08, 2009 8:19 pm

whoami
Потребител

Мнениеот whoami » пет май 08, 2009 8:46 pm

Кабрал, извинявай, но не мога да приема, че комунистите, които убиха Дядо Борис и не само него, ще ми казват по кой календар да изповядвам вярата си. Васко, много си прав, че зависи за каква промяна става въпрос. В случая става въпрос за комунистическа и за икуменическа. Нали при смяната е споменато, че тя се извършва поради икуменическите стремежи на БПЦ. След като през 1998г. БПЦ напусна световния съвет на църквите, тя трябваше да премахне реформите, които е извършила, заради желанието си да бъде част от този съвет.

"Никой не го е грижа за календара" ... оф, айде още малко факти отново за въпросната 1968г. През тази година в Йерусалим е въведен въпросният календар и благодатен огън на велика събота е нямало. Ама иначе сега всички се хвалим как на велика събота слиза огъня ... А защо забравяме и чудото, което всяка година става не на 6-ти август, а на 19-ти, когато именно по юлианския календар е Преображение Господне?

"Между тях имало разлики, затова още от древноста Рождеството се чества на запад на 25 декември, а на изток на 7 януари. Ако църквата е смятала календара за нещо важно е щяла да определи по кой календар работи."
Църквата така е и направила - определила е юлианския календар.
Кабрал, май са ти необходими малко разяснения за гражданската и църковната календарна реформа в България. До 1916г. в България всичко е ок. Граждански и църковен календар съвпадат. Но през 1916г. католичето Фердинанд въведжа за гражданско ползване григорианския календар като измества датите с 13 дни напред. Но Църквата си продължава както си е. До преди промяната Рождество Христово си е било на 25 декември. Но след реформата на католичето Фердинанд църковният 25 декември започва да отговаря на гражданския 7 януари, или църковният 6 август започва да съответства на гражданския 19 август. И всичко продължило така до 1968г., когато някои хора решили да нагодят църковния календар към гражданския и от никулден отишли на игнажден. Ще нагаждаме ние, умниците, нашият църковен календар към календара на католичето Фердинанд и на папа Григорий с голям змей в герба си. Бравос.
Ако календарът нямаше значение защо Господ си е "играл" да създава света за 6 дни и във всеки ден е създавал нещо различно с определена последователност? Защо не е извършил всичко това в един ден, наведнъж?

И Кабрал, през соц времето нима не знаеш какво се е случвало с всеки несъгласен с повелите на Партията? Между другото имах една бележка, ако я намеря мога да ви я покажа, да се полюбувате на това как дядо Максим е искал съгласие от Партията. И сега кой над кого е? Явно Партията е над Църквата? Така излиза. В крайна сметка ако Дядо Борис(Неврокопски) беше слушкал, нямаше да го разтрелят навръх рождения му ден на Димитровден. Ах, че палав Дядо :silent: Да би мирно седяло, не би чудо видяло. Покорна главица сабя не я сече, нали така. Бежанова майка не плаче, а Стоянова плаче.

Кабрал, ти наричаш разграничението гордост, аз наричам хладността страх. Нещо от сорта, че гроздето е кисело и няма смисъл от него.

Послушанието трябва да бъде към Господ и светите отци, а не към комунистите, които рушаха храмове и убиваха свещеници!

Един въпрос. Ако имаме една каца хубаво вино. И в това вино пуснем едно котешко ако, което ще потъне на дъното на кацата ... ще става ли виното за пиене след като акото е само на дъното? Извинявам се ако въпросът е прекалено груб, но именно от любов към истината трябва да си изясним дали бихме пили вино от кацата ако акото е само на дъното и дали акото е ако или всъщност е просто кафява захар.

Намерих бележката, заповядайте:

"Имената на избраните ... като достойни за патриаршеския престол да се съобщат писмено на Министъра на външните работи, за да се произнесе съгласно чл. ... от устава на БПЦ, радват ли се на доверието на Правителството"

Една странична вметка - абсурдността на инокентиевия синод се доказва с факта, че този акт е подписан и от митр. Пимен, който оглавяваше алтернативния синод, но това е друга тема. Пуснах бележката, за да спрем да се залъгваме колко независим от Партията е бил Синодът по Тошово време. А тези, които не се радвали на доверието на Правителството са били избивани или следени по онова време.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пет май 08, 2009 9:53 pm

Синодът е бил напълно независим от партията, поне аз не знам Тошо да е правил служба или да е пял на литургия. Приема се закон за вероизповеданията, според който при избора на патриарх кандидатите трябва да имат подкрепата на народа. Това специално го подчертавам, защото тук има много мераклии народа да участва в решенията на съборите. Народа бил представляван от ОФ, заради което избраните кандидати трябвало да се одобрят. Не си спомням дали трябваше да има подкрепата и на правителството, тогава кандидатите е трябвало да се одобрят и от ЦК или който се е водил органа представляващ правителството. Това са били обстоятелствата, наложени от историята, които при всички случаи са били далеч по-добри от тези на антиохийската или йерусалимската патриаршии, които от хилядолетия се съобразяват с друговерци. От писмото се вижда, че митрополитите са избрани от Църквата, без намесата на комунистите, защото иначе нямаше да се налага да ги одобряват. Нодобна била и ситуацията на изборите, когато в тях участвали и представителите на народа, представлявани както трябва да се учаква от ОФ. Това пак казвам, за тези дето ми опонираха, че миряни имат работа в тези избори. На своите представители, по памет 7 човека от около 50, но може и да бъркам, ОФ дал инструкции да грасуват за Митрополит Максим. И толкова. От това се прави генералният извод, че ЦК поръчало да се избере Митр.Максим. Поръчали са го на своите представители, както местните владици са поръчали на своите делегати за кого да гласуват. Това за Църквата.

За календара. Ако реформата беше направена през 1943 г. от буржоазно правителство, щеше ли да е правилна? Кой ти попречи да честваш Йорданов ден по старо му. Общо взето целиат народ се напива и по новому и по старому. От там идват и изразите "по новому" и по "старо му". Църквата е приела Юлианският календар, защото той става официален за империята. Може да има и излично решение, не знам, но едва ли.

Но след реформата на католичето Фердинанд църковният 25 декември започва да отговаря на гражданския 7 януари, или църковният 6 август започва да съответства на гражданския 19 август.

Това не го разбрах. Доколкото знам част от православните църкви честват Рождеството именно на 7 януари, както е било винаги на изток, докато за запад го честват на 25 декември, когато е бил и празника на Слънцето, заради което католиците се обвиняват от протестантите в идолопоклонничество.

Част от православните църкви ползват единият, другата по другият календар. Никой не обвинява другият в разкол за това. Историята с Благодатният огън я чувам за първи път, защото мисля, че в Ютуб има снимки от слизането му през 1968 г., а и Великден не се изчислява нито по юлианският, нито по григорианският календари, а по фазите на луната, по сложна формула. Затова и църквите приели григорианския и църквите с юлианският календар, честват на един ден.
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » пет май 08, 2009 10:49 pm

Малко суха статистика за протокола и придобиване на общ поглед :

Ревизираният юлиански календар се смята различно от григорианския и е по-прецизен от него. До 2800 г. двата съвпадат. По него служат следните църкви :
Константинопол, Александрия, Антиохия, Гърция (с изключение на старостилците), Кипър, Румъния, Полша и разбира се България.

По юлианския :
Йерусалим, Русия, Сърбия, Грузия.

Ако пропускам нещо или бъркам, моля поправете ме.

От времето, когато бил въведен юлианският календар до Първия вселенски събор (325 г.), този календар бил изостанал от астрономическия с близо 3 дена. Александрийската църква контактувала с александрийските астрономи и затова била по-добре осведомена от останалите. Та александрийците информирали отците за тази разлика, и те единодушно решили да корегират църковния календар с 3 дни. Никакъв нерв, никакви анатеми. По това време започва и "синхронизираното" празнуване във всички църкви. Започва с календарна реформа. whoami, по твоя пример излиза че първото ако е пуснато в кацата от любимите ни отци.
При нас става заради икуменизъм и комунизъм, при други са виновни масоните. Изобщо, отвсякъде дебнат дяволи, всичко е една голяма конспирация и т.н. И да има някаква истина, то при старостилците нещата се преекспонират до неузнаваемост. Многото ревност паче разума заслепява и закоравява. Казвам, защото съм го видял и преживял... С това не твърдя че не трябва да сме ревностни, напротив (с цялото си сърце, душа и разум) но нека да е в Христовата посока, по Неговия начин... Би ли спорил Господ за календарната реформа според вас ?

Върни се в “дебати: стар и нов календар”