Икуменическият протест на Цариградския патриарх

рисковете на междухристиянския диалог
ven4e
Потребител

Re: Икуменическият протест на Цариградския патриарх

Мнениеот ven4e » пет окт 30, 2009 5:07 pm

kassie
Потребител

Мнениеот kassie » пет окт 30, 2009 7:01 pm

Прокимен, ще кажете ли ясно дали сте в Българската православна църква, ръководена от Н. Св. патриарх Максим или не? Думите Ви могат да се тълкуват двусмислено, тъй като разколническият алтернативен синод също нарича себе си българска православна църква - справка - техният сайт - .

Молекуле, мисля, че нещата трябва да се говорят, липсата на реакция към тези важни въпроси може да се счете било за одобрение, било за незаинтересованост, а в различните сфери на ежедневието има много примери, когато публичното говорене е успешен коректив или поне светеща червена лампичка.
Такова говорене само по себе си не означава рушене, бунт срещу или пренебрегване на ръководството на Църквата такова, каквото е. Който е вълк в овча кожа, си го казва или показва сам. Който подкрепя клириците си като такива и се моли ежедневно за тях също си личи. Не е толкова лесно да се заблудят дори неопитните, защото като че ли някакъв "инстинкт" ги отблъсква оттам, откъдето наистина трябва да бягат...
А уважението ми е към човека, не към верската или каквато и да е друга негова принадлежност. Разколите ме ужасяват. Но когато пукнатината на някакъв разкол мине буквално през сърцето на човек, той неминуемо гледа на хората отвъд по по-различен начин.

Мисля по-късно да пусна нова тема за значението на ръководството на Църквата и йерархията й. Смятам го за много важно, защото било по географски причини, било поради етнически, българите сме си доста анархистично настроени. :think:
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пет окт 30, 2009 8:03 pm

Гледам, че тая дискусия е заприличала на вербална престрелка от парламента. Предупреждавам, че обиди на база възгледи няма да бъдат търпени по никакъв начин и ще бъдат безцеремонно трити.

Припомням на уважаемите участници, че това е интернет - форум (място където се приказва и всеки може да си каже мнението, каквото и да е то). Следователно квалификации кой бил болен, кой бил здрав, както и всякакви опити за психологически портрети на участниците ще бъдат трити.

От утре до сряда вечерта ме няма, но като се върна, ако заваря темата превърната в ученически бой с цветисти изрази, просто ще трия простотите.

Айде и умната.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пет окт 30, 2009 8:29 pm

Хах, Тигре, изяде ни всички :lol: Така де, няма да се лигавим тука :wink:
Потребителски аватар
Dadi
Потребител

Мнениеот Dadi » пет окт 30, 2009 9:21 pm

Тигър е абсолютно права. Аз вече съжалявам, за едно нещо, което написах, защото то представлява именно лична квалификация, а такива наистина нямат място тук -- това е ясно. Даже се чудя дали да не го изтрия...

Не, няма да го трия, защото сега като се замислих: точно това, което написах като лична квалификация беше всъщност (неумел) опит за смекчаване на други квалификации, вече не лични, но касаещи написаното от Кабрал. Всъщност тези квалификации от втория вид са може би много по-обидни...

Даже ще го повторя, само че вече не като лична квалификация за Кабрал, ами за всички ни:

"Сърцето е измамливо повече от всичко, И е страшно болно; кой може да го познае?" (Йеремиа 17:9)
(Православният превод е: "Лукаво е човешкото сърце повече от всичко и съвсем е покварено; кой ще го узнае?")

А сега искам да питам Кабрал:

1. Обиден ли е за теб начинът по който съм се изказал за това което си написал?
2. В случай, че тази дискусия продължи, от какво би искал аз да се въздържам в изразите си за да се чувстваш уважаван от мен?

no3gpaBu, Dadi
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » пет окт 30, 2009 10:16 pm

Венче, всъщност имах предвид, че когато човек осъзнае немощите си .... и преходността си е най-добре да поиска прошка и от приятели и от неприятели.
За всеки е добре да го прави, щото не знаем кога ще дойде и нашия час. Знаем го, но е "трудничко" за изпълнение, нали. :think:
Съжалявам, че съм те притеснила.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пет окт 30, 2009 10:34 pm

Права си, Мария, но на мен лично ми е трудно да повярвам, че един истински християнин и още повече монах тепърва ще се изправи пред решението на въпроса със смъртта. Според мен той спомена за възрастта си със съвсем друга цел - да бъдем по-снизходителни към него, с което съм напълно солидарна.
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » пет окт 30, 2009 10:52 pm

От друга страна такъв човек не за първи път ще понася хули и упреци... Форумното общуване предполага сравнително често различно възприемане. Подобно нещо съм забелязала и с книгите - в една и съща книга двама различни хора виждат съвсем различни неща..
Аз видях равносметка на човек, който е искал да посее повече добри семена. Надявам се, че много от тях ще покълнат в един или друг момент.
Предполагам, че съм в средата на живота си (Един Бог знае), но до тук съм забелязала, че за всяка нова възраст и етап от живота си човек се учи все едно е първолак... просто никога преди не е бил точно на тази възрас и на такъв етап.
Това е моето наблюдение.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пет окт 30, 2009 11:05 pm

Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » пет окт 30, 2009 11:20 pm

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пет окт 30, 2009 11:24 pm

Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » пет окт 30, 2009 11:26 pm

Проблем има и то не само в написаното от него. (А ти само там ли ги виждаш?)
Венче, жив, смъртен човек до сега не съм "облажавала". Дори не ми е хрумвало.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пет окт 30, 2009 11:35 pm

Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » пет окт 30, 2009 11:38 pm

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пет окт 30, 2009 11:41 pm

Последна промяна от ven4e на пет окт 30, 2009 11:44 pm, променено общо 1 път.

Върни се в “дебати: икуменизъм”