Arena Ecumenico

рисковете на междухристиянския диалог
Славян
Потребител

Търпение и Сражение - на Вярата Утвърждение

Мнениеот Славян » пон яну 11, 2010 12:58 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Re: Търпение и Сражение - на Вярата Утвърждение

Мнениеот Aurelia Felix » вт яну 12, 2010 1:58 pm

Потребителски аватар
Dadi
Потребител

Мнениеот Dadi » вт яну 12, 2010 5:08 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » ср яну 13, 2010 9:38 am

Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Re: Arena Ecumenico

Мнениеот Чехълче » ср яну 13, 2010 9:44 am

С печеното прасе по тиквата и така...Удри, докато месото омекне. :clap: А кълките предполагат да се доближиш до особата, което може да е рисково - кетчупът прави петна. :biggrin:

дади, на мен много ми е странно това защитаване от твоя страна на Змиянац. И нежеланието да видиш безумното й държание също ми е странно.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » ср яну 13, 2010 9:59 am

Така е Мира, кетчупът прави петна по дрехите също както и обидите правят петна по душата. Затова, ако размирникът не бъде принудително отстранен, следва изваждане на пищови и престрелки на фона на кънтри музика и т.н. :mrgreen:
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » ср яну 13, 2010 2:20 pm

Представих си преминаващ на кон каубой. :lol: И разбитите чаши по бара.

За петната по душата си права, оскърблението е тъжна работа, особено когато си искал да помогнеш. Удар по подадената ръка...Ама всеки си тегли според греховете си, де.
Потребителски аватар
Dadi
Потребител

Мнениеот Dadi » ср яну 13, 2010 10:42 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » чет яну 14, 2010 9:32 pm

Дади, мога само да те поздравя за горния пост. Но ще добавя, че понякога действието може да следва молитвата мигновенно! :mrgreen:
Потребителски аватар
Dadi
Потребител

Мнениеот Dadi » съб яну 16, 2010 11:52 pm

Да и аз така си представям, че при хората, за които може да се каже, че Христос живее в тях, всичко това се случва мигновенно и спонтанно... но при мене не е така:(
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » нед яну 17, 2010 4:27 pm

Христос идва в живота ти чрез светото Кръщение или по-право ти отиваш при Него като умираш за света и възкръсваш в Него за нов живот. После израстваш в Него чрез Светия Дух.
Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Re: Иконопочитанието

Мнениеот zmianatz » нед яну 31, 2010 1:21 am

Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » нед яну 31, 2010 1:54 am

По памет цитирам тези две персони тук:
Тигър: "Змиянац съвсем съзнателно хули Светия Дух..."
Мира: "...Тя хули и Светия Дух. А хулата срещу Светия Дух е непростим грях..."

Била съм хулела Светия Дух... А бе, вий знаете ли какво значи да се хули Светия Дух? Дади, не ги слушай - явно нито са опитни, нито знаят или нарочно се правят и извъртат, (особено Мира!) та да ме заклеймят и унизят пред очите на тези хора, които ще влязат тук и ще четат... Тези двете успяха да хвърлят страшна клевета върху мен и ще отговарят както пред Господ, така и пред себе си; ако преди това не се осъзнаят и не се покаят пред Господ и пред себе си; и спрат с хулите и клеветите към мен, и то отправени съвсем съзнателно.
Хула е, когато съзнателно обиждаш и отричаш Светия Дух;
съзнателно принизяваш качествата и ценностите Му;
също така - когато въобще Го отричаш!
Аз бях обидена, заклеймена и наклеветена, че хуля Светия Дух, защото казах, че и мюсюлманите (някои от тях, които са праведни) ще се спасят!
Казах на Данте, че дори и да не почита икони, след като е такава вярата му (въпреки, че трябва да ги почита!) пак е възможно да се спаси, ако е добър човек и стриктно спазва Божиите заповеди и Иисусовите повели (по памет ви казвам какво съм казала!). Просто му казах нещо такова: "Данте, не си мисли, че като не почиташ икони - няма да се спасиш! Не е така! Просто си остани верен на своята вяра, но не прави зло на ближните, (както мюсюлмани, така и християни!), спазвай Божиите заповеди и ще се спасиш!" (това тук е пак по памет, може да съм прибавила или пропуснала нещо!)
И веднага след това богословката Мира ме обвини в хулене на Светия Дух и че той не е торта, та да го разчупвам и раздавам на всеки... Като че ли може Светия Дух да е притежание НА НЯКОЙ!... Може би тя е искала да каже, че Данте, след като не е ПОкръстен и не е християнин, нито в православната вяра - не е христов, т.е. няма да се спаси.
Всъщност, според мен, НЕ Е ТАКА. Спазването на десетте Божии заповеди мисля, че е ВАЛИДНО ЗА ВСИЧКИ хора по този свят, и е едно от нещата, което ще ни СПАСИ! Но ето над какво да разсъждават ВСИЧКИ, които смятат че определена религиозна деноминация (или принадлежност) ЩЕ ГИ СПАСИ:

ПЪРВО СЪБОРНО ПОСЛАНИЕ НА СВЕТИ АПОСТОЛ ИОАНА БОГОСЛОВА

Чеда мои! Това ви пиша, за да не съгрешавате; и ако някой съгреши, то пред Отца имаме ходатай Иисуса Христа Праведника:
2. и Той е омилостивение за нашите грехове, и не само за нашите, но и за греховете на цял свят.
3. По това узнаваме, че сме Го познали, ако пазим Неговите заповеди.
4. Който казва: "познах Го", а заповедите Му не пази, той е лъжец, и истината не е в него;
5. а който пази словото Му, в него наистина Божията любов е съвършена: по това узнаваме, че сме в Него.
6. Който казва, че пребъдва в Него, длъжен е да постъпва тъй, както Той е постъпвал.

Първо - аз не съм похулила Светия Дух НАРОЧНО (ако това може да се нарече ВЪОБЩЕ "ХУЛА"!)
Но ние знаем позицията на православните каква е (както и на някои други християни) - "Само ние ще се спасим. Само ние сме достойни за съд. Само ние сме в Господ. Само ние имаме Светия Дух както и чрез него ще се спасим".
Аз също съм православна от малка - уважавам иконите (меко казано "уважавам" - почитам ги!), вярвам и почитам Светата Троица, паля свещи и т.н.
Но не съм съгласна, че Господ Иисус Христос ще дойде в деня на Страшния Съд и директно ще започне да съди само православните Човеци (или само християните!) - това няма да стане, според мен.
Наистина - до тогава може много хора да станат православни и въобще - християни, и да повярват в Иисус, и да го признаят за Бог; но аз съм далеч от мнението, че само ТЕ ще бъдат съдени и спасени, само защото са в православната (или правилната ВЯРА!)
А дори и по някакъв начин да съм успяла да похуля Светия Дух тук и въобще - В ЖИВОТА СИ (колкото и невъзможно да ми се струва това!), то това е станало НАПЪЛНО несъзнателно; а истинската ХУЛА, (ако има такава въобще от мен!) - трябва да бъде СЪЗНАТЕЛНА; ти да си напълно наясно кой и какво хулиш, обиждаш и не почиташ!... Аз засега, не се чувствам, обаче, похулила Светия Дух.
Но ако е така, ще чакам Той - Светия Дух, както и Бог-Отец, и Бог-Син да ми го покажат, а не някакви си хора! Не се чувствам виновна за нищо - единствения ми недостатък (ако може така да се нарече!) е обичта ми към хората по целия свят; толерантността ми към всички Човеци. Ако Господ Бог е решил, че ставам само за Ада и хуля Светия Дух - то аз съм готова и мога да кажа, че много малко се страхувам от Ада - преживяла съм подобни на адски неща, и то в най-крехките ми години, и сега, ако мога смело да кажа - не ме е страх дори от самия Дявол и самия Ад - ако трябва - ще си понеса наказанието от Господ. Защото знам (и това ми е единствената вяра и успокоение!), че Той е Справедлив и ще отсъди Справедливо.
Но не и да ме хулят и да ме обиждат разни тук, и опитващи се да ми слагат разни квалификации (неверни, засега, според мен!!!)
Ще изчакам Съда на Добрия, но Справедлив Господ. А дотогава - ще се боря със зъби и нокти с това, що не смятам за правилно в този свят. Както и с обидите и хулите от хората, които изглежда си приписват директно Божиите Права и Съд!!!...
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » нед яну 31, 2010 3:20 pm

Потребителски аватар
Dadi
Потребител

Мнениеот Dadi » нед яну 31, 2010 4:14 pm

Върни се в “дебати: икуменизъм”