"Време е за обединяване"

рисковете на междухристиянския диалог
prokimen
Потребител

"Време е за обединяване"

Мнениеот prokimen » съб май 08, 2010 3:15 pm

Митрополит Минский и Слуцкий Филарет:

Многоуважаваният от мен Митрополит Филарет е един от най-образованите архиереи не само в лоното на Руската църква, но и в световното Православие. Неговото богословско ниво не отстъпва нито на йота от това на патриарх Кирил или на Волоколамския митрополит Иларион. Последният превъзхожда всички православни архиереи единствено с композиторския си талант. Струва ми се, че ерудицията на митрополит Филарет Вахромеев превишава в пъти прехваленото оксфордско "светило" Калистос. По силата на служебните му задължения, митрополит Филарет е и изявлен икуменически деятел. Изправен съм пред недоумението доколко той е искрен икуменист и доколко е задължен да бъде такъв. Ако някой друг беше отправил подобен призив, да би казал човек: "прости му, Господи, не знае какво говори" поради умствена ограниченост и липса на елементарни богословски познания. Когато призивът е направен без никакви уговорки от един богословски колос като митрополит Филарет, по-добре е човек да гадае мълчаливо, търсейки възможно най-вярна интерпретация.

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Re: "Време е за обединяване"

Мнениеот Aurelia Felix » нед май 09, 2010 8:00 pm

знанието все още не означава познание. макар сърдечно да желая Църквата да бъде изцелена от всяка ерес и отстъпничество и отново да е онова вселенско едно, което е била в началото, отлично знам, че това няма да стане. защото не от любов към Истината се обединяват и не християни само, а крайната цел на икуменизма е сливане на всички религии.

но нека да се обединяват, нали трябва да се изпълнят Писанията?

иначе това "осанна на баварския син" - кърти миФкитееее!!!!!!!!! съжалявам, че не знам добре руски, за да се посмея още, защото цялото това нещо е истинска комедия!
Потребителски аватар
to6ominator
Потребител

Мнениеот to6ominator » чет май 13, 2010 6:43 am

Ама вие сте като коне с капаци. Мислите си, че само вашото е вярното, другите са езичници. Както написах в друга тема, ние сме човеци, нашите мозъци са ограничени, ние не можем да видим Истината, защото Истината е многоизмерна, а ние можем да си представим само функция върху 4 измерения. Трябва да се радваме и на малкото, което Бог ни е дал, за да може поне на нашето твърде елементарно ниво да проумеем поне отчасти Истината. В този смисъл е несериозно да отписвате всички други религии като ереси. Това, че в Библията пише "Ще се появят лъжепророци...." не значи, че ВСИЧКИ ОСТАНАЛИ са лъжепророци и също не значи, че вие не сте лъжепророци, тъй като лъжепророк може да бъде и заблуденият пророк, а такава сложна материя, предполага и заблуди. Така, че по-толерантно с "ересите".
Вижте например арабските цифри. Дълго време са били отричани от църквата като едва ли не дяволско творение, но математическото им превъзходство пред римските е очевидно (няма максимално голямо число, което може да се напише с тези цифри заради позиционната бройна система, средния обем на написаното намалява, позволяват да се пишат дробни числа и т.н.). В този смисъл арабските (които всъщност са индийски) цифри ни приближават повече до Истината, отколкото църковните забрани срещу тях. При това положение кой е лъжепророкът?
Аз съм католик (поне съм кръстен като такъв), но не смятам, че едни кардинали, които цял свят опреква, че са педофили, могат да бъдат моята връзка с Бог. Същото важи и за грешните "православни" попове. Всички знаем за сребролюбецът - Пловдивският митрополит, каращ луксозни автомобили, дадени му от Гергов (даващ пари срещу опрощение на греховете...)
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » пет май 14, 2010 10:14 am

П.Влахов
Потребител

Мнениеот П.Влахов » пет май 14, 2010 4:36 pm

Здравей, to6ominator.

Ти сам свидетелстваш, че при вас не можете да видите истината.

А Господ, който Е Истината, пребивава в Църквата Си. Не защото ние сме някакви по-други, съвършени, даже може би в много отношения вие сте по-добри. И това, че съществуват и други вероизповедания, зе мен е нещо полезно, понеже ми показва, че не върша нищо добро.

Но това не променя действителността на живото Божие присъствие в Православната Църква, точно както Той ни е обещал. И понеже вие вършите много добри дела и търсите Господ, ми е тъжно, че не сте уверени, че Истината Е сред вас. Значи нещо не е наред. Какво, вие трябва да откриете. Докато това, което не е наред с нас, е в самите нас, и ние поне знаем къде да го търсим.

Иска ми се да кажа "Елате и вие!". А някакви изкуствени обединения заради мнимо единство и осъществяването на някакви политически цели просто не си струват. Господ, разбира се, може да спаси и спасява, когото поиска. Но ако искам да премина през морето, няма да го преплувам, а ще се кача на Кораба, кото ще устои на всяка буря и който сам Господ води, независимо от това, че ние, тези, които сме се качили или искаме да се качим на този Кораб, с нищо не сме по-добри от тези, дето тръгват с лодки, салове и други кораби. Тук има място за всички.
Потребителски аватар
to6ominator
Потребител

Мнениеот to6ominator » вт май 18, 2010 10:55 pm

Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » вт май 18, 2010 11:21 pm

Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » ср май 19, 2010 5:46 pm

Като говорим за икуменизъм...Дали някой има идея ЗАЩО Вселенският патриарх НЕ ИДВА в София??? Нещо отношенията с нашия не са ли както трябва? Щото за това се сещам, иначе бива ли патриарх да бъде посрещнат от по-нисш духовен чин...
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » чет май 20, 2010 6:59 pm

Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » чет май 20, 2010 8:14 pm

Благодаря за отговора. :angel:
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » съб май 22, 2010 12:29 pm

Последна промяна от prokimen на нед май 23, 2010 11:27 am, променено общо 1 път.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » съб май 22, 2010 8:03 pm

prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » съб май 22, 2010 8:27 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » съб май 22, 2010 8:29 pm

Прокимен :thumbup:

няма проблем, но благодаря, че изяснихте. защото изречението звучеше направо нетипично за Вас.
:wave:
Dmitrij
Потребител

Мнениеот Dmitrij » пет сеп 21, 2012 9:15 am

Върни се в “дебати: икуменизъм”