Осмият вселенски събор и преподобни Кукша Одески

рисковете на междухристиянския диалог
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Re: Осмият вселенски събор и преподобни Кукша Одески

Мнениеот Aurelia Felix » нед апр 03, 2011 11:23 am

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » нед апр 03, 2011 7:35 pm

Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » нед апр 03, 2011 8:27 pm

изтрито от модератор поради обида на лична основа
молекулата е предупреден от мен, че няма да толерирам заяжданията му със зограф, но изглежда бързо забравя.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » нед апр 03, 2011 11:06 pm

Темата за вълчия събор ли беше или караници? Ако е за караници се прави по темата, а не между участниците!
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пон апр 04, 2011 12:11 am

Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » пон апр 04, 2011 12:12 am

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пон апр 04, 2011 9:20 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пон апр 04, 2011 9:25 pm

Сега по темата: Не разбирам на какво основание може да бъде свикан към момента Вселенски събор? Първо, Църквата е загубила своята вселенскост поради схизмата и безбройните разцепления. Второ, предишните 7 вселенски събора са оформили ясно учението на Църквата. Та за какво ни е 8-ми събор? Ново учение ли ще правим?
niky_simeonov
Потребител

Мнениеот niky_simeonov » пон апр 04, 2011 9:57 pm

Здравейте, уважаеми християни, и извинете ме за безпокойството точно по тази тема. Първо си позволявам да ви благодаря, защото част от прочетеното в темата (а и във форума) беше ценно за мен - всъщност мисля че намерих това, за което дойдох тук, макар да не съм прочел, а и определено не съм разбрал всичко.
Но си позволявам един въпрос да задам, и то точно тук: защо постоянно се карате ? Не се сърдете, но понякога имам чувството, че помежду си изпитвате повече негативизъм и неприязън, отколкото към друговерците, а и към атеистите като мен. Дано не съм ви засегнал.
Ако постите, ви пожелавам да ви е леко изпитанието.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пон апр 04, 2011 10:39 pm

Ники Симеонов, причината е, че има християни и "християни". В Светото Писание последните са наречени лъжехристи и лъжебратя, а аз ги наричам скромно просто орки. :))
Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » пон апр 04, 2011 10:58 pm

niky_simeonov, а защо смяташ, че всички трябва да сме някакви овчедушни зомбита, които не смеят да изкажат мнение, та да не би да предизвикат някой събеседник на спор. :P
Това, че имаме единство във вярата, ни най-малко не ни пречи да спорим. Кое е странното тук?
А относно това, кой колко е християнин, аз лично не се наемам да констатирам.
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » пон апр 04, 2011 11:41 pm

Обърнете внимание, че не съществуват никъде безусловни догматически или канонически определения, които да се отнасят до състава, пълномощията и условията за свикването на Вселенски Събор. Също така няма и инстанция, която да го свиква /макар, че всички Вс. Събори до сега са свиквани от императорите/. Мисля, че това се обуславя от това, че православната еклезиология вижда в лицето на Вселенския Събор - най-висшата инстанция на църковна власт, която се намира под прякото ръководство на Светия Дух и именно поради тази причина не е възможно да подлежи на никакъв регламент. Характерна черта за всички свикани Вселенски Събори е че те се свикват по повод опровержението на еретически учения, когато е необходимо да се решат някакви спорни догматически определения. Когато трябва да се формулират догматите на непогрешимото християнско учение на Църквата, това става единствено чрез този извънреден харизматичен институт в живота и структурата на Църквата. Има още някои странни особености, които потвърждават казаното до тук. Въпреки, че Вселенските Събори са събрание на епископите на цялата Църква, знаем, че са участвали и са били изслушвани и дякони и презвитери /говорещи от името на своите епископи/, като например св. Атанасий Велики, които въпреки, че бил само дякон е взел дейно участие на Първия Вселенски Събор в Никея, като придружаващ своя епископ св. Александър Александрийски. Болшинството /по брой присъстващи епископи/ също така не е определящо за един Събор при определянето му дали той е Вселенски или "Разбойнически"/каквито е имало няколко/.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пон апр 04, 2011 11:48 pm

Едно време не беше така, Ники Симеонов. Никой не се е тупал в гърдите колко е истински християнин, за разлика от "тези там", които "са" лъжехристияни и лъжеправославни. Обяснявам си нуждата на определени хора да имат подобно форумно поведение с необходимостта поне другите хора да им повярват и че така успокояват съвестта си. Не е чак толкова опасно положението обаче, на такива и подобни неприятни обстоятелства им се вика "изкушение", което трябва да претърпим по християнски. Ако отново станем сплотени християните, ще дойде изкушението и до вас, дето не сте такива, а я си признай, ще изтърпиш ли подобна агресивност или би се отказал на мига, защото никак, ама никак не е лесно :)
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » вт апр 05, 2011 12:25 pm

"Навред ходят нечестивци, когато нищожните измежду синовете човешки се издигат."

"От три неща се тресе земята, дори от четири, които не може да носи:
от роб, кога стане цар; от глупец, кога до насита яде хляб,
от позорна жена, кога се омъжва, и от слугиня, кога заема мястото на господарката си."
niky_simeonov
Потребител

Мнениеот niky_simeonov » вт апр 05, 2011 2:49 pm

Върни се в “дебати: икуменизъм”