Осмият Вселенски събор и Третият иерусалимски храм

рисковете на междухристиянския диалог
ortos
Потребител

Re: Осмият Вселенски събор и Третият иерусалимски храм

Мнениеот ortos » пон юли 25, 2016 12:30 am

Като продължение на предишния ми пост. Оказва се, че в България Бачкия Ириней има съидейници в лицето на философа-"богослов" Калин Янакиев.

КРАТКО КАНОНИЧЕСКО ОБЯСНЕНИЕ

Отговорът в Синодалния сайт.

И в сайта на Ловчански епархия.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » пон юли 25, 2016 12:39 am

ortos
Потребител

Мнениеот ortos » пон юли 25, 2016 1:38 am

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пон юли 25, 2016 8:30 am

Не знам какви ереси са тръгнали от Българската църква, освен такива измислени от безбожната и богохулна интелигенция? Тук бях пуснал историята на Българската църква на руски, защото нашият Синод и БАН явно не се интересуват от нея, и там изрично се пишеше, че точно през "Търновският" период сме имали само благочестиви патриарси, борци срещу латизма.

Да не говорим, че причина за турското робство не са ересите, а отхвърлянето от народа и много от болярите на феодалната система и доброволното присъединяване към либералната отоманска. На практика никой владетел не е успял да събере редовна армия, а се е бил с шепа наемници, защото за крепостните отоманската система била освобождение, а не поробване. Ако трябва да съм точен единствените свободни народи в Европа през този период са били християните в Отоманската империя и дори при Възраждането, 400-500 години по-късно, революционерите поставят на първо и второ място като угнетители гръцките владици и алчните български чорбаджии и чак тогава султана.

Не четох целият отговор на писанията на Янакиев, но в 1054 г. не са разменени анатеми между Вселенският патриарх и римският папа, а между петте източни патриарси: Вселенският, тримата древни и българският, от една страна и римският папа от друга. Точно затова и взаимното "вдигане" на анатемите няма значение за останалите 4 патриаршии.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » пон юли 25, 2016 2:56 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пон юли 25, 2016 8:45 pm

laikos
Потребител

Мнениеот laikos » вт юли 26, 2016 11:18 pm

laikos
Потребител

Мнениеот laikos » ср юли 27, 2016 1:01 am

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » ср юли 27, 2016 9:09 am

Тия неща за Търново и духовното възраждане след около 1200 г. ги знаех в общи линии, но и по това време започват (със съдействието на евреите) да се пръкват ереси тук. И за малкия период, и за тия ереси по моему който иска да си му вика на Търново "Трети Рим", за мен по тия причини не е.

Кабрал си е прав за тия неща, но пак гледна точка. От телесна може да е подобно.
От духовна - никак!
Потурчванията само да сложиш, кръвния данък - и тезата му не се връзва....
laikos
Потребител

Мнениеот laikos » ср юли 27, 2016 1:09 pm

Достатъчно ереси и разколи се пръкват и в Русия, като почнеш от ереста на жидовстващите и стигнеш до безкрайните ветви на старообрядците. Но това не прави Русия недостойна да поеме щафетата от Търново, нали?

Исторически установен факт е, че турците са плащали на българите(християните) за това, когато дойде еничарския сбор, да им пробутват децата вместо своите българчета.

Така че и въпросът с девширмето има два аспекта поне: чисто човешки и социален. Известно е от историята също така, че еничарите са знаели много добре откъде произхождат и са поддържали определени отношения с близките си. В човешки план трагедията е в отделянето от семейството, но това само по себе си не е нещо изключително: при възпитанието във всеки пансион/семинария/военно училище го има това. По-скоро травмата в общественото съзнание на българите е свързана със задължителната смяна на религията, което означава безусловно детето да загуби своето спасение (колко ли са били тези, които са останали криптохристияни или които биха се покаяли и станали изповедници по-натам в живота си? - вероятно единици).

От обратната страна на медала, за простия турчин дето ходи на война да го трепат и после децата му да гладуват дали е много радостно, че децата на раята ще го управляват?

Еничарството е колкото трагедия, толкова и красноречив исторически пример за липсата на дискриминация на расова и етническа основа.
laikos
Потребител

Мнениеот laikos » ср юли 27, 2016 1:34 pm

Обръщам внимание: т.нар. "кръвен данък" не събира роби и слуги за османлиите, а събира за тях господари и управници! Абсолютен парадокс с възприетото от всички ни (и от мен) понятие за турското "робство".

От събраните момчета се прави следната селекция: 1.Тези, които отговарят на съвременното определение bright students стават велики везири, държавни съветници, посланици и пр.; 2.Талантливите се разпределят според способностите си: администратори, архитекти, строители, учени, данъчна администрация, султанска свита, преводачи, т.нар. държавен протокол и т.н. 3.Останалото - на фронта! При пенсиониране като в Римската армия - аги и бейове...

Затова да не се чудим защо Турция отказва да признае геноцид срещу християнските си поданици. Кланетата са били по правило, както казах, при бандитски своеволия и след въстания. И са били както над християни, така и над араби, кюрди и прочие.

Най-цивилизованите англичани и др. европейци знаем как са постъпили със сипаите след въстанието от 1858г., ловели са хора в Африка, за да ги обрекат на доживотно робство и отношение като към животни, а Североамериканските индианци ги сполита още по-злощастна съдба.

Разбира се, огромна и непоправима трагедия е, че сме загубили държавността си. Но мисля, че трябва да се радваме, че сме били поданици на Падишаха, а не колонизирани от Бащите-основатели на САЩ. Досега мисля, че и в резервати нямаше да останат българи.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » ср юли 27, 2016 1:37 pm

laikos, както как щеш - няма да стигнем до "османско присъствие".
По никой начин! 1 милион българи помаци под слънцето и неизвестен брой милиони в харемите.
Турците, откак са стъпили около полята под Цариград като "наемна частна армия" (на византийските императори и после на венецианските евреи) са били около 400 фамилии !!! Сега са к'ъде 80 000 000!

1204 г. и още няколко докато се "задействат нещата".
Падане под турско, но 40 години преди това св. Теодосий търновски произнася пророчеството за робството. За това разложението е почнало преди това още поне 40 години.
Остава 1 век. Рим не е станал Рим за 1 век! А за поне 5...
Затова и Търново за трети Рим не е приет "из православната вселена". Така мисля. Не, че не ми се ще да е бил.

П.п. Грешка, везирите за запазена територия за евреи. Факт.
П.п.2 Излезе, че ново турско робство ще е по-добре от Европейски Съюз...
П.п.3 Том 13-ти на пространните жития на Светиите. Желателен прочит.
laikos
Потребител

Мнениеот laikos » ср юли 27, 2016 3:33 pm

Мехмед Соколович да не е и той евреин? Вземи и чети все пак. Наскоро издадоха книга с дипломатическите сведения на венецианските посланици в Истанбул до Великия Дож на Републиката. Там ще видиш колко велики везири от всички са били евреи. Хайде да не прекаляваме с жидоманията.

Бъркаш генерално нещата. Никой нормален не иска да нарича турското робство османско присъствие. Но в действителност правилното название е османско владичество. И е ясно, че резултатите от него за нас са плачевни. Но нека не се сърдим на историята. Тя е такава, каквато е. Все пак, важното е, че и днес я има България. За жалост, мога да ти кажа, че 130 години "българско владичество" се отразиха несравнимо по-зле на народа ни от 500-те турско робство.

А то и Москва за Трети Рим въобще не е приета в "православната икумена".

И отново: не бъркай житията на светиите с тази тема. Ако разсъждаваме по плътски, в Западна Европа може и да е било по-добре.Обаче феноменът на новомъченичеството печален ли е за Църквата, или радостен? Ти жалиш ли, че условията в Османската империя са довели до просияването на новомъчениците? Или за тебе би било по-добре турците да бяха прегърнали християнството и днес да почитаме преп.Йълдъръм Басарбовски и преп.Тунджер Зографски? И сега да си пишем Тургут и Вилшан вместо тези, които сме?
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » ср юли 27, 2016 4:09 pm

Освен мъченици има и помаци. Освен помаци има и българи, имащи се за 100% турци. Милиони.

По въпроса за везирите, евреите и пр.:
Дълга, но информативна книга. Може и не всичко да е на 100% съгласно официалната история.
Обаче по моему е поне 99% самата истина...

П.п. Книжката започва с:
„Тоз, който на убийците прощава,
той сам в убийствата ги насърчава!"
Уйлям Шекспир

П.п.2 Ако искат модераторите може да отцепят нишката, че тръгна в друга посока.
laikos
Потребител

Мнениеот laikos » ср юли 27, 2016 8:31 pm

Ти като искаш да пиеш вода извор ли търсиш или блато? Предложеното от тебе четиво се намира в секция "Окултни общества" на някакъв съмнителен сайт. От това ли ми предлагаш да се ограмотявам?

Както му казах и на Кабал (модератора), който ме изтри в темата за либералното християнство, "ТИ беше ли там да видиш?"

Та няма ли историческа наука, научни изследвания, ЖИВА ПАМЕТ, записана от краеведи и други изследователи и цял куп други обективни факти, които да ни разкрият донейде истината по въпроса, та ще ползваме нечии халюцинации?

Задавам ти един ясен въпрос: като са били такива насилници и колячи турците, защо по време на Освободителната война и след нея повече от един милион останаха да си живеят в България, в мир и добро съседство с християните?

Колко случаи на убийства, побои и други прояви на отмъщение на християните над турците са известни след Освобождението? (*Аз знам за един: част от извършителите на клането в Батак са затворени в една плевня и изгорени живи; не ми е жал за тях, мисля, че са си получили заслуженото и още оттук са преминали към отвъдната си участ. Други случаи не зная).

Върни се в “дебати: икуменизъм”