Има ли благодат в Католическата църква?

място за коментар върху текстове от портала
Кабрал
Модератор

Re: Има ли благодат в Католическата църква?

Мнениеот Кабрал » нед май 31, 2009 12:50 am

prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » нед май 31, 2009 4:48 pm

Боя се, че Вашите съждения са твърде смущаващи.
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » пон юни 01, 2009 3:46 am

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » пон юни 01, 2009 4:06 am

Възлюбени в Господа братя и сестри,
Ще си позволя да предложа на вашето внимание накратко мои спомени от познанството ми с приснопаметния игумен на Зографския монастир - архим. Ефтимий. На външен вид той беше висок, слаб, винаги усмихнат, а вътрешно истински монах събрал и придобил много и различни христиански добродетели. Например, когато през 1993-4г. назначеният от полк. Маринчев за Управител на Ефория Зограф - Х. Митанов съобщи новината, че е откраднат /от него/ оригиналът на Паисиевата история от библиотеката на манастира аз си позволих да се изкажа неласкаво по адрес на тази особа, то дядо Игумен веднага го защити: - Не той е виновен, а аз съм виновен,че на невярващ човек позволих да покажат Паисиевата история и по този начин го съблазних и изкуших да я открадне!! По такъв невероятен за нашия греховен плътски ум той преобърна нещата и оправда крадеца /с цел да не го въвлека в греха на осъждане/ изкарвайки, едва ли не, че единствено той е виновен. Пак по това време един ден когато го придружавах из София беше тръгнал да купува сандали за братята в манастира. Аз наивно го запитах:- Дядо, защо обикаляме магазините в София, когато в Гърция ще намериш много по-хубави от българските сандали?? Той се усмихва с кротката си усмивка и тайнствено ми казва: - Защото българските сандали са по-лоши. - ??? /аз недоумявам/ а той продължи: Българските са по-твърдички и убиват, когато повървиш повечко с тях, а на моите деца не им е полезно много да се разхождат, - по добре е да си стоят в манастира,- затова търся от тука сандали. После вече когато отидох в Зограф чух на живо реакцията на един от братята, по повод тези сандали. Той ми показва на краката си злополучните сандали, които впрочем бяха поне два номера по-големи от колкото беше нужно и възмутено споделя: Погледни на какво сме заприличали от този некадърен игумен, като "Малкия Мук" всички едвам едвам ходим, а пък да не ти говоря за всичко останало... Един ден готвача на манастира, един мърляв грък на име Мичо идва при дядото и вика много ме боли зъб не мога да трая повече отивам във Солун на зъболекар. Игумена каза добре и се обърна към мене и усмихнат ми казва : - Ти ще готвиш докато го няма.. А този Мичо готвеше такива отвратителни буламачи, че аз едвам можех да ги преглъщам, ама като няма друго...- за да не умреш от глад,- ще ядеш.! Та постарах се аз, направих един хубав борш и картофи на фурна и братята всички ме хвалят и си сипват, кой повторно, кой потрети. После, когато останах сам идва дядо Ефтимий и ми казва: - Ти да не мислиш, че не мога да намеря истински готвач, аз нарочно съм го издирил Мичо, за да предпазя братята от чревоугодие..Така, че гледай следващото ти ядене да е или преварено, - или полу-сурово и без сол и други подправки... Та там след няколко дни дойде ред да се изповядам при дядо Ефтимий. След като се изповядах, вече при четене на разрешителната молитва /аз съм под епатрахила още/ той внезапно ме запита, а този навик ...../като говорех, често се избърсвах под носа без нужда/ от кога го имаш?? Дядо от училище ми е и вече как ли не опитвах не мога да се отуча!,- изненадано отговарям. Той продължи :- Господу помолимся.... След тази изповед аз повече никога не понечих да повторя по навик да посегна към носа си.... За четящите сега може да изглежда смешно и незначително, но само аз си знам какви усилия съм полагал да се отуча и нямаше резултат. Простете само още едно изречение: Може за Кабрал да е без значение този който го изповядва дали е грешник,- или свят човек, но за мен не е .....
whoami
Потребител

Мнениеот whoami » съб юни 20, 2009 1:50 pm

Относно темата за благодатта в католическата църква искам да обсъдим следните неща.

Ако приемем, че мощите на светците са показател за наличие на святост, т.е. на Божия благодат, то трябва да уточним, че в католическата църква също има нетленни тела на хора след смъртта им, т.е. на светци. Разбира се, не са толкова, колкото в православието, но все пак ги има. Интересното е, че повечето нетленни светци в католицизма, за които намирам информация, са от Франция. Може би Прокимен би могъл да спомене нещо повече.

Например св. Бернадет. Умряла е през 1879г. и тялото й е нетленно и до днес. Ето как изглежда днес.

С нея е свързана и легендарната в католицизма статуя на Девата от Лурд, край която има регистрирани около 70 изцеления за тези 150 години, откакто св. Бернадет е намерила извора, до който се намира статуята. Правени са изследвания на водата от извора и е доказано, че по химически състав там тече обикновена минерална вода, но все пак има регистрирани изцеления на болни, на които медицината не е могла да помогне.

Тъй като нямам повече информация около този случай не мога да кажа нищо повече, освен че градчето Лурд е с население от около 15 хил., а всяка година на поклонение на това място идват над 5 млн. католици.

Но с нетленните останки на хора след смъртта им в католицизма имаме и доказани измами. Тялото на починалия през 1963г. папа Йоан XXIII е било считано за нетленено, но през 2001г. е установено и доказано, че в тялото му е бил инжектиран формалин(смесица от метилов алкохол и формалдехид), както и други консерванти от д-р Дженаро Гоглиа, т.е. тялото му е било балсамирано. Освен това тялото му е било напръскано с антибактериален спрей и поставено в ковчег при оптимални условия, които да запазят тялото му непокътнато. Но през 2001г. тази лъжа на католицизма е била разкрита. Въпреки това все още има католици по света, които считат споменатия папа за нетленен.
Agni
Потребител

Мнениеот Agni » съб юни 20, 2009 1:58 pm

Значи случаят с папата бил измама, а този с момата - не? Нетленни хора. :biggrin: Ама много филми гледа този прост народ. :lol:
whoami
Потребител

Мнениеот whoami » съб юни 20, 2009 2:19 pm

Затова помолих Прокимен да си каже мнението, все пак би трябвало да е по-запознат с тези неща, защото живее там.

Иначе за филмите, за които говориш мога да те уверя, че в Православието са истински. Аз поне в това не се съмнявам.
Agni
Потребител

Мнениеот Agni » съб юни 20, 2009 2:25 pm

whoami
Потребител

Мнениеот whoami » съб юни 20, 2009 2:29 pm

Например прочети малко за фануилската икона ... в нея има едно пръстче от векове. Преди няколко години това пръстче е изследвано от хирург.
Agni
Потребител

Мнениеот Agni » съб юни 20, 2009 2:39 pm

Просто е трябвало повече хора да го изследват. 8)
ivo_tehno
Потребител

Мнениеот ivo_tehno » съб юни 20, 2009 6:15 pm

Agni
Потребител

Мнениеот Agni » съб юни 20, 2009 6:29 pm

ivo_tehno
Потребител

Мнениеот ivo_tehno » съб юни 20, 2009 6:32 pm

Абе ти си странен човек, веднъж казваш, че не влизаме във форума и не си гледаме работата, а сега, че живеем в интернет, какво да ти кажа, незнам? Сигурно и благодарение на теб Апостолите са благовестили Св.Писание.
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » съб юни 20, 2009 6:35 pm

Agni
Потребител

Мнениеот Agni » съб юни 20, 2009 6:38 pm

В този ред на мисли в днешната преса има малка статийка за новия сайт на БПЦ със заглавие "Онлайн връзка с дядо Максим" :biggrin:

Откъс:

"... Макар още да не изневерява на пишещата си машина, Негово светейшество, с ясна мисъл и без да слага очила, откри сайта с думите: "Църквата винаги е проповядвала със средствата на своята епоха, а ето че в електроннната ера един сайт открива интернет пространството като територия на Христовата проповед." Адресът е www.bg-patriarshia.bg
За събитието бяха купени 200 нови стола (старите са отпреди 40 г.), а драпериите и пердетата в салона - подменени. Заради Петровите пости, които текат, коктейлът бе с постни сладки и соленки, минерална вода и вино..."

Та така, Божиите служители продължават да използват "дяволските" изобретения. :clap: :lol:

Върни се в “прочетено в православие.бг”