Интернет-форумите-школа по Православие или панаир на суетата

място за коментар върху текстове от портала
Кабрал
Модератор

Re: Интернет-форумите-школа по Православие или панаир на суетата

Мнениеот Кабрал » ср ное 25, 2009 9:32 am

Ние православните следваме Църквата, а тя Учението на Христос. Това учение ни е оставено и в Писанието, което означава, че нито един стих в писанието не може да противоречи на на приетото от Църквата. Ако противаречи, значи нещо сме разбрали неправилно. Затова в практиката си винаги съм проверявал всичко с Писанията. Тъй като работя по разширената версия на това, което съм писал, ще пусна тук някой от стиховете от Писанието, за да си провери Смола неговото учение и пасторското предание, относно това какво ще ни оправдае и спаси, като застанем пред Бог на Страшният съд. Тъй като повечето не се стараят да вникнат в думите, за да се научат да разбират казаното, ще поясня, че след като отиваме на съд пред Бог, означава, че Бог ще ни спаси и никой друг, на защото това е съд от само себе си се разбира, че няма да се спасят всички, а само тези, които "убедят" Бог и му представят достатъчно доказателства за да се оправдаят, доказателства достатъчно убедителни, за да ги спаси Бог, защото както знаем, Бог не спасява всички.

Тъй като Смол твърди, че ни спасява само вярата/и покаянието, но до него не съм стигнал/ ще го помоля да изтълкува следните стихове, съдържащи личните думи на Христос и преразказани такива от апостолите:

Тъй да светне пред човеците светлината ви, та да видят добрите ви дела и да прославят Небесния ваш Отец....
...Защото, казвам ви, ако вашата праведност не надмине праведността на книжниците и фарисеите, няма да влезете в царството небесно. Мат.5:16 и 20

И тъй, по плодовете им ще ги познаете. Не всеки, който Ми казва: Господи, Господи! ще влезе в царството небесно, а оня, който изпълнява волята на Моя Отец Небесен. Мнозина ще Ми кажат в оня ден: Господи, Господи! не в Твое ли име пророкувахме? И не в Твое ли име бесове изгонвахме? И не в Твое ли име много чудеса правехме? И тогава ще им кажа открито: никога не съм ви познавал; махнете се от Мене вие, които вършите беззаконие. Мат. 7:20-23

Този текст да се тълкува във връзка с Марко, в който се определят белезите на повярвалите/демек на тези с вярата/:

А повярвалите ще ги придружават тия личби: с името Ми ще изгонват бесове, ще говорят на нови езици; ще хващат змии, и, ако изпият нещо смъртоносно, няма да им повреди; на болни ще възложат ръце, и те ще бъдат здрави. Мк.16:17-18

"Иде час, когато всички, които са в гробовете, ще чуят гласа на Сина Божий и ще излязат: които са правили добро, ще възкръснат за живот, а които са вършили зло, ще възкръснат за осъждане" (Йоан. 5:28-29).

Защото ще дойде Син Човеческий в славата на Отца Си със Своите Ангели, и тогава ще въздаде всекиму според делата му. Мат.16:27

но по примера на призовалия вас Светия и вие сами бъдете свети във всички постъпки. Защото писано е: "бъдете свети, понеже Аз съм свет". И ако вие наричате Отец Тогова, Който нелицеприятно съди всекиго по делата, то със страх прекарвайте времето на вашето странствуване, 1Пет.1:15-17

"Всички ние трябва да се явим пред Христовото съдилище, за да получи всякой заслуженото, според доброто или злото, което е извършил с тялото си" (2Кор. 5:10).

"По твоята упоритост и неразкаяно сърце си събираш гняв за деня на гнева, когато се открие праведният съд от Бога, Който ще въздаде всекиму според делата му: живот вечен на ония, които с постоянство в добри дела търсят слава, чест и безсмъртие; ярост и гняв пък на тия, които упорствуват и не се покоряват на истината, а се покоряват на неправдата" (Рим. 2:6).

"Аз съм, Който изпитвам сърца и вътрешност; и всекиму от вас ще въздам според делата му" (Откр. 2:23).

"Блажени са мъртвите, които умират в Господа отсега. Да, казва Духът, нека почнат от трудовете си: делата им вървят заедно с тях" (Откр. 14:13).

Те изповядват, че познават Бога, а с делата си Го отричат, бидейки гнусни, непокорни и негодни за никакво добро дело. Тит 1:16

като във всичко представяш себе си за образец на добри дела, показвайки чистота в учението, почетност, непоквареност, Тит 2:7

Който даде Себе Си за нас, за да ни избави от всяко беззаконие и ни очисти, за да Му бъдем народ избран, ревностен към добри дела. Тит 2:14

"Защото Негово творение сме ние, създадени в Христа Иисуса за добри дела, що Бог е предназначил да вършим" (Еф. 2:10).

Според мен на Праведният съд ще се говори много малко за вяра, по простата причина, че тези дето са без вяра ще са в друга група. А тези с вярата, ще ги съдят комай само по делата, защото е много близко до ума, че като се напълни залата само с вярващи е мълко тъпо, да ги съдят по вярата. То и това можеше да стане, ако имаше няколко вида Божие царство или поне два - за по-вярващите и по-малко вярващите, а такива индикации няма в Писанието и Преданието.

И ще помоля ако има възражения, да ги споделите със стихове от Писанията, дори един да е - все е от полза.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » ср ное 25, 2009 12:18 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » ср ное 25, 2009 3:00 pm

Аз помолих за стихове, които противоречат на написанато от мен, а не за вярата изобщо, защото за нея съм писал достатъчно и то преди делата, а не съм повтарял като папагал пасторското предание.

Отделно расъжденията ти са грешни, изградени на стихове, извадени от контекста, средвайки отдавна отхвърлената дори от евангелистите доктрина - веднъж спасен - завинаги спасен.

След като на едно място е казано, че спасява вярата, а на друго, че спасяват и делата, това не означава да си изберем едно от двете места по жребий или наше желание, а да приемем, че спасява спасяват и двете само, когато са заедно.

Каква полза, братя мои, ако някой казва, че имал вяра, а дела няма? Може ли го спаси вярата?

17. Тъй и вярата, ако няма дела, сама по себе си е мъртва.
18. Но ще рече някой: ти имаш вяра, пък аз имам дела; покажи ми вярата си без твоите дела, и аз ще ти покажа вярата си от моите дела.
19. Ти вярваш, че Бог е един: добре правиш; и бесовете вярват, и треперят.
20. Но искаш ли да разбереш, о суетни човече, че вярата без дела е мъртва?
21. Нали с дела се оправда Авраам, нашият отец, като положи върху жертвеника сина си Исаака?
22. Видиш ли, че вярата съдействуваше на делата му, и чрез делата вярата стана съвършена?

Така, че нищо от постнатото от теб не противоречи и на ред от написаното от мен, дакото обърканите ти расъждения пративоречат както на това, което аз съм цитирал, така и на цитираното от теб.
За "веднъж спаесен-завинаги спасен" и пълното ти неразбиране на Йоан ще пусна отделна тема привечер.
sandi
Потребител

Мнениеот sandi » ср ное 25, 2009 6:43 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » ср ное 25, 2009 11:03 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » чет ное 26, 2009 3:19 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » чет ное 26, 2009 3:52 pm

Не, не изключвам свободната воля. Та нали без свободна воля няма отговорност? Съжалявам за недоразумението от изразите ми. Имах предвид само, че добрите дела ги извършваме посредством Божията благодат - нашата воля + Божията помощ.

Добре си го обяснил, благодаря.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » чет ное 26, 2009 5:57 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » чет ное 26, 2009 7:54 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » пет ное 27, 2009 12:25 am

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пет ное 27, 2009 9:51 am

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » пет ное 27, 2009 11:47 am

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пет ное 27, 2009 12:54 pm

Лука 23:39:43 "Един от увисналите на кръста злодейци Го хулеше и казваше: ако си Ти Христос, спаси Себе Си и нас. А другият, като заговори, мъмреше тогова и казваше: та и от Бога ли се не боиш ти, когато и сам си осъден на същото? А ние сме осъдени справедливо, защото получаваме заслуженото според делата си; но Тоя нищо лошо не е сторил. И казваше на Иисуса: спомни си за мене, Господи, кога дойдеш в царството Си!. И отговори му Иисус: истина ти казвам: днес ще бъдеш с Мене в рая."

Щом кръщението е абсолютно и неотменно условие за спасение, тоя разбойник като как влезе в рая без да е кръстен и то лично Спасителят му го каза? И ако делата са абсолютно условие за спасение, тогава със сигурност въпросният разбойник понеже нямаше добри дела, а напротив - беше престъпник, на Страшния съд ще бъде хвърлен в огненото езеро. Само че това противоречи на думите на самата Разпната за нас Истина.

Когато говорим за Бога и най-вече за Неговите съдби, нека винаги помним в ума си първо за Кого говорим и второ, че Неговите съдби са непостижими за нашите малки умове.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пет ное 27, 2009 2:21 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пет ное 27, 2009 2:38 pm

Последна промяна от Кабрал на пет ное 27, 2009 4:31 pm, променено общо 1 път.

Върни се в “прочетено в православие.бг”