"Неорганични мастурбанти" на псевдодуховност!?

място за коментар върху текстове от портала
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Re: "Неорганични мастурбанти" на псевдодуховност!?

Мнениеот Aurelia Felix » пет фев 05, 2010 11:23 am

Мария, мненията на лингвисти и обикновени вярващи не могат да опровергаят думите на Павел. Апостолът на езичниците ли да слушам, или някой днешен професор?

Аз също много обичам опера и да, музиката ми говори на сърцето, но се хващам и превеждам от италиански и текста (през английски), че Бог освен чувстващи желае и да сме мислещи и разбиращи.

Господ иска да говори на цялостното ни същество, а не само на чувствата. Чувстването само е доста благодатна почва за болна мистика.

Познавам едни красавци, дето говорят "небесни езици" и изтъкват почти същите аргументи в защита на тяхното безумие като посочените по-горе. Така че, аргументи колко бил красив един вече неразбираем език тежат колкото прашинка пред аргументите на Апостола на езичниците. Като писах да го опровергаете имах предвид нещо много по-сериозно от "красота" и "чувства".

Литургията е среща между човека и Бога. Ако аргументите в защита на пречките пред едно адекватно общение се изчерпват с "красота" и "чувства", аз предлагам на всеки един защитник на тази теза да се ожени/омъжи за едно красиво създание от противния пол, но напълно лишено от разум, и да се наслаждава на общението с него в "красота" и "чувства".
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » пет фев 05, 2010 11:43 am

Всъщност проповедите са си на чист български. Така че това, което имаме да научим от литургичните текстове не е толкова много.

аз мисля, че думите на апостол Павел за именно за тези хора с "езиците", за които споменаваш. Случая с църковнославянския и съвременния български не е същия. То и сега като се срещнем хората от различини краища на България и говорим на диалект не винаги се разбираме, но не ползваме преводач, нали? Или ако говорим с възрастни хора, които употребяват неизползвани от нас думи и форми. :)

Ще ми е любопитно ако има някъде линк към техните доводи все пак да го погледна, за да мога да сравня.

И не е само красотата на богослужебния език, не. Начина по който е казан чудесно предава смисъла, стига да желаем да разберем.

Примера ти е много хумористичен и остроумен, но не, благодаря. :D А и вече съм женена.
(подсети ме, че един близък твърдеше, че "За жената не е задължително да е умна, а за мъжа да е красив", но това е по темата). :wave:
Asenov
Потребител

Мнениеот Asenov » пет фев 05, 2010 12:51 pm

Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » пет фев 05, 2010 2:51 pm

/ С риск да се набутам мужду шамарите:.../

Има различни теории за възникването на църковно-славянския език.
При покръстването на България от Борис-Михаил, огромната по мащаби книжовна дейност е била насочена основно в превеждането на църковните книги и друга литература за богослужебна употреба на български език.
Четох, че след време княгиня Олга / за която се казва, че е била българка - внучка на Борис-Михаил /, при заминаването си за Русия / Киев / е взела много църковни книги. Там те са преведени на руски, като думи и изрази, които не са били разбирани от преводачите са оставени в оригинал - на български. След освобождението на България тези вече така преведени църковни книги се връщат в България. И в момента май се използват те.

Моля, някой който е запознат с въпроса да каже кое е измислица и кое не.
Благодаря предварително :biggrin:
refab
Потребител

Мнениеот refab » пет фев 05, 2010 5:11 pm

Съжалявам, че нямате, предполагам, възможност, да гледате как протича една католическа литургия в Италия! Аз имам сателитна телевизия, и понякога случайно в неделя попадам на редовното предаване на такава литургия по възможно най-официалната програма на телевизията. Щяхте да видите какво значи да се чете Божието слово, да се отдава внимание и поклон на сакралното, да се общува в съответната степен от страна на свещениците с присъстващите в черквата.....Някой би могъл да има обосновани възражения срещу естетическият и мистично - духовният облик на католическият стил и в някаква степен ще е прав. Въпросът е, че от много (псевдо)извисеност, православните литургии в България са полунесъществуващи, по мое мнение. Отбелязвам също, че , естествено, съм крайно против, напр., срещу кресливите и противни шоута и полушоута в протестански, и особено в харизматичен дух и стил

Лозунг: Не на неразбираемото мънкопеене в българските православни черкви!

ПП Ако не се бях позапознал с мистично - богословската страна на православното християнство, никога нямаше да се приобщя към него. Ритуало-обредничеството си има своята стойност и смисъл като външна проява на религиозността, но от друга страна не трябва да е с жреческо - неразбрано - мъгляв характер!
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пет фев 05, 2010 5:29 pm

Рефаб, аз съвсем наскоро се случи да бъда на католическа литургия в Рим, но освен там съм била и на няколко в София и една в Германия. Нямам нищо против стила или каквото там казваш в католическите литургии, а против римокатолическите богоборски ереси.
За мънкопеенето си прав. Въпрос с повишена (за някои) трудност: кой няма нищо против разпространяването на ересите да е съвсем разбираемо, докато православната литургия да е неразбираема?
Наталия
Потребител

Мнениеот Наталия » съб фев 06, 2010 9:50 pm

Благодаря, Мария, за солидарност, а що се отнася до темата, въобще не я схванах, за какво, всъщност се говори - не ми работи питанката на комп-ра, ако може да ме светнете
Наталия
Потребител

Мнениеот Наталия » съб фев 06, 2010 10:07 pm

Славян
Потребител

Мнениеот Славян » съб фев 06, 2010 10:10 pm

Славян
Потребител

Мнениеот Славян » съб фев 06, 2010 10:14 pm

kassie
Потребител

Мнениеот kassie » нед фев 07, 2010 1:58 am

refab
Потребител

Мнениеот refab » нед фев 07, 2010 9:34 am

Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » нед фев 07, 2010 10:36 am

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » нед фев 07, 2010 11:14 am

refab
Потребител

Мнениеот refab » нед фев 07, 2010 12:56 pm

Върни се в “прочетено в православие.бг”