"Неорганични мастурбанти" на псевдодуховност!?

място за коментар върху текстове от портала
abc
Потребител

Re: "Неорганични мастурбанти" на псевдодуховност!?

Мнениеот abc » нед фев 07, 2010 5:13 pm

kassie
Потребител

Мнениеот kassie » нед фев 07, 2010 6:16 pm

Искам само да допълня, че не говоря за красота или чистота на църковнославянския, тъй като всеки език, включително съвременният български, притежава и достатъчно красиви, и достатъчно чисти слова. И нищо свещено няма в един език сам по себе си. Трудността за мен (преодолима) е в смисъла на думите и в комуникирането на този смисъл. Забележката на Тигър е основателна, но считам разумния перфекционизъм при превода за задължителен.

А ето пък един пресен пример за взаимно неразбиране на чист български език: обаждам се по телефона в една църква, за да разбера дали определен свещеник работи там и питам буквално следното: „Служи ли в храма отец еди-кой-си?” Отговорът е: „Ами в храма служи отеца, не в джамията.” Какво попитах, какво ми отговориха... Да живеят доуточненията… wink:
ivan47
Потребител

Мнениеот ivan47 » нед фев 07, 2010 6:42 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » нед фев 07, 2010 6:55 pm

Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » нед фев 07, 2010 7:02 pm

Последна промяна от m.muladzhikova на нед фев 07, 2010 7:05 pm, променено общо 1 път.
refab
Потребител

Мнениеот refab » нед фев 07, 2010 7:03 pm

refab
Потребител

Мнениеот refab » нед фев 07, 2010 7:06 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » нед фев 07, 2010 7:13 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » нед фев 07, 2010 7:36 pm

А какво да се прави като се сблъскаме с църковните бодигардове? Например преди две години потърсих предстоятеля на храм Св. Кирил и Методий, упътиха ме да отида в къщичката до храма, а от там излезе униформен бодигард и на въпроса ми може ли да се видя с о. А., той ме запита по какъв въпрос го търся? - Аз: по църковен въпрос...Той: О. А-р се занимава само с паричните потоци, за другите работи виж дежурния свещенник в храма...След няколко неуспешни опита научих нещо любопитно за същия. Първоначално бидейки собственик на пицария доброволно изпълнявал и службата на шофьор на дядо Николай. А след като станал "нине здравствующий" иереят никога не му се е случвало да служи повече от 4-5 пъти в годината поне до сега.....
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » нед фев 07, 2010 8:48 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » нед фев 07, 2010 10:44 pm

Някъде другаде наскоро се писа за юродивите, но аз ще си позволя тук да ви раскажа един случай, който разправи епископ Антоний една вечер когато с него бяхме на гости при дядо Тихон /Ректора на Семинарията в Черепиш/. Та когато дядото бил изпратен в Загорск като млад монах в един празничен ден когато имало много народ изведнъж чул да се предава от уста на уста възклицателно: Юродивий, юродивий.....Той си пробил път в посоката накъдето гледало множеството и видял един старец със побеляла дълга сплъстена коса облечен както изглеждало наголо с прокъсан на много места кожух, който влачел след себе си вързано с въже тежко дървено ведро. Той излизал вече от манастира, и дядо Антоний го последвал крадешком, като гледал да не го приближава много. Юродивия продължил да се влачи по шосето още около километър после се отбил в страни и легнал под едни брези. Минали десетина минути и еп. Антоний започнал леко да приближава за да види по-отблизо юродивия. Когато се приближил на трийсетина метра старецът изведнъж скочил затичал се към дядото и му казал: Благословите о. Антоний!!!! Той се сепнал от внезапно променилата се ситуация и преди да успее да реагира вече старецът го държал за ръката и му казал със силен напевен глас: Епископом будеш!.....а если будеш верен...и больше будеш!!! После старецът се обърнал и тръгнал през ливадата като пеел тропаря на някакъв светец /не помня на кой/ но след години, когато хиротонисвали дядо Антоний той с изумление си спомнил, че точно този светец се празнувал него ден...
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » вт фев 09, 2010 8:49 pm

Ох, разсмяхте ме искрено с тези баби-църкварки, дето раздават съвети. Има ги на всеки метър по църквите. Ама и аз не си поплювам с тях! И отецът после се киска, разказвайки как съм ги строила. :biggrin: Питайте бабата-църкварка от св.св. Кирил и Методий - сигурно още помни как си пъхнах главата през малкото прозорче и й казах да не се меси в работите на свещеника и да не дава съвети, че съм можела САМО НА ПРАЗНИК да се изповядвам и причестявам. Отецът вика: "Tова да не ти е концерт по желание?" :biggrin: :clap:
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт фев 09, 2010 8:51 pm

Колкото един човек е по-невеж и прост, толкова повече се натиска да учи другите при това без да са му търсили съветите.

Мира, можеш да им кажеш нещо по въпроса за скверните бабешки басни.
Наталия
Потребител

Мнениеот Наталия » чет фев 11, 2010 7:06 pm

Мислещ и разумен човек за да научи какво му трябва няма защо да се отнася до църкварките, има други източници, а желанието да поучават имат и образовани интелигентни хора, човешко е. Подскажете какво да правя, когато стоя на литургия, а около мен през цялото време се обсъжда нещо, иде ми да мина на мъжката половина, там като че ли е по-тихо, забележка не смея да правя, да не стане по-лошо.
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » чет фев 11, 2010 7:28 pm

Върни се в “прочетено в православие.бг”