"Неорганични мастурбанти" на псевдодуховност!?

място за коментар върху текстове от портала
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Re: "Неорганични мастурбанти" на псевдодуховност!?

Мнениеот Aurelia Felix » нед фев 14, 2010 4:02 pm

Мария, днешните хора нямат и представа в какво умопомрачение са затънали. Езичниците от времето на Христос са били много по-близо до спасението от повечето днешни християни. За нас думата добродетел не означава почти нищо. Колко имат ясна представа що е добродетел?

Мария, с топлохладно политкоректно потупване по рамото: "Разбирам проблема, и аз имам проблем, всички имаме проблем" проблемите няма да се решат. Гангрената вече е толкова разпростряна, че трЕбе скалпел. Мога да те уверя, че този скалпел първо е рязал греховни тумори от мен. Мислиш ли, че на Господ Му е било лесно да ме отърве от моето собствено славолюбие?!

Едно време християните са говорели за грях. Днешните говорим за проблеми. Обърнали сме се на вечно напикаващи се бебета, затънали в лайната на проблемите си. Бог ни е подарил всичко необходимо за живота и за благочестието, но ние предпочитаме да продължаваме да се напикаваме в гащите. Щото така е по-удобно.

Къде по-удобно е да станеш фарисей или политкоректен християнин, щото Светия Дух бил труден за придобиване. Бог ще съди за такива оправдания.
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » нед фев 14, 2010 4:09 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » нед фев 14, 2010 4:18 pm

Ти не виждаш в каква тежка беда е Наталия, нали? Прочела, че трябва да е със забрадка, сложила си забрадка и вече не може да гледа никой наоколо. "Нищо не може да направи човека така чужд на Божието човеколюбие и не го предава на огъня на геената така, както тиранията на виокомерието" св.Йоан Златоуст.

Ако слагайки една забрадка тя е решила, че е праведна, а другите - без забрадки, грешни, то какво е това, ако не фарисейско високомерие? И ако с една забрадка (която е нещо външно и временно) си е въобразила, че е праведна, то възможно ли е да добие истинската праведност - тази на вътрешния човек? По същия начин евангелистите като повярват спират да пият, пушат и блудстват и си въобразят, че са станали праведни.

Пак казвам: фарисейският квас е погубил мнозина. Защо да погуби и нея?
Наталия
Потребител

Мнениеот Наталия » нед фев 14, 2010 10:19 pm

Ето, че станах причина за дискусия.Мария, благодаря Ви, имах предвид точно това, което казахте, трудно ми е. И, май сте права, зад тигрова украса има съмнително нещо, метлата е много спесифичен уред, не вярвам да е от Бога. А колко много думи.Искало му се на някой да блесне със знанията си. Но не се впечатлявам, други са ми критериите. Не ми е важно мнението на хората, не ме разбрахте, Тигре, не искам да се съблазняват (да съдят).Стремя се да разбера, какво е самоуничижение, грешна съм и искам истински да го проумея, иначе постоянно ме влече да оправдая себе си, щото виждам, че моя грях е ежедневие за някои хора. За фарисейския дух знам и съм се каяла вече, закъсняхте с препоръката.Много ги засилихте нещата, не се плаша от покаяние, ще се кая, докато съм жива, не сте забелязали, обаче, че се надявам на Божията милост.Не праведниците имат нужда от него, но грешниците. Това не се отнася за Вас, имате си духа. И метлата! А ние ще се молиме: Царю Небесний, Утешителю, Душе на истината, Който си навсякъде и всичко изпълняш!Съкровище на благата и Подателю на живота!Дойди и се всели в нас!И очисти ни от всяка нечистота!И спаси, благий Боже, душите ни!
Наталия
Потребител

Мнениеот Наталия » нед фев 14, 2010 10:42 pm

Sorry, Тигре, забравих да питам, какво значи това, с което се подписвате, английски съм учила преди 45 години, позабравила съм, ако е на латински - мъртъв е и не актуален. Простете ми, от утре Пост, ще се старая да не греша. Само ще надничам в сайта да видя на кого още сте помогнали. Дано да не се съблазня да ви отговоря, отиде Поста! Бабичките са ангелчета пред Вас!Прости, Господи, и помилуй мя, грешную!
Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » нед фев 14, 2010 11:16 pm

Наталия,
не иззлобявай. Тигър ти каза нещата за твое добро. Ако искаш да се промениш - започни от самолюбието и гордостта си. Гордостта ти е в границите на горно "До"... Уж се разкайваш, а си готова да захапеш първият, който ти каже нещата в тоналност по-различна от тази, която ушите ти са свикнали да слушат цял живот. Смири се.

Относно покриването на главата в църквата:
Казано е когато се молиш главата ти да е покрита, защото иначе срамиш главата си. Много жени в църквата влизат с шапки или не свалят качулките на връхните си дрехи и остават с тях. Не всички се чувстват удобно с кърпа на главата, затова постъпват така. Има и много, които са гологлави.
Аз спазвам следното: Участвам ли в Литургия или служба съм с покрита глава. Изповядвам ли се - също. Причестявам ли се - задължително. Моля ли се пред икона - задължително / Само в къщи, когато се моля пред домашните икони и кандилото - не покривам главата си /

За осъждането на околните:
Съсредоточи се в службата и забрави суетата и робуването на хорското мнение. Гледай и слушай Свещеника. Ако присъстваш на Литургия си вземи текста и го следи. Така няма да гледаш околните и да се изкушаваш да ги осъдиш. Четенето на текста ще ти помогне да се съсредоточиш, така ще научиш и на кои точно места трябва да се прекръстиш, поклониш, наведеш глава, за да получиш благословия от Свещеника и пр.

P.S. Спирам със съветите. Нека Великият пост е спасителен за теб и семейството ти!
Asenov
Потребител

Мнениеот Asenov » нед фев 14, 2010 11:47 pm

Asenov
Потребител

Мнениеот Asenov » нед фев 14, 2010 11:51 pm

Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » пон фев 15, 2010 1:34 am

Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » пон фев 15, 2010 9:14 am

Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » пон фев 15, 2010 9:42 am

refab
Потребител

Мнениеот refab » пон фев 15, 2010 2:31 pm

Може и без покривало!.... Дори е по-добре всички да са без покривало, за да се намали степента на знаковост и ритуалност, но - кой както иска!......Навремето покривалото е имало повече и, вероятно достатъчно основания.Сега , вече, е друго положението, а , ги има, напр., и разсъжденията на Н. Бердяев за тайната на андрогинността на човека, за която може да прочетат, ако имат желание и възможност и по-закостенели хора, които , евентуално, държат на тази традиция(?) с кърпи и шамии!...
И те така!

:)
Asenov
Потребител

Мнениеот Asenov » пон фев 15, 2010 3:11 pm

Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » пон фев 15, 2010 3:48 pm

Асенов,
благодаря за съвета, но за себе си съм решила да съм с покривало на главата, когато съм в църква.

Относно текста - не съм го цитирала целият, но това не е с някаква цел да скрия нещо или да преинача думите. Просто цитирах мястото, където най-точно е казано това, за което стана въпрос.

За пророкуването: Доколкото съм чела, от това което се описва в Библията, пророкуването се е случвало дълго преди изобщо да е имало църква, в този смисъл, в който съществува днес / описано е още в Старият Завет /. Случвало се е по Божий промисъл на Божии избранници и според описаното в Библията те съвсем не са се намирали в църква. В настоящето - досега не ми се е случвало в църквата да видя пророкуваща жена.
Какво точно е имал в предвид Апостол Павел с думите си за пророкуващи жени - не се наемам да гадая. Този въпрос ще трябва да го зададеш на богословите във форума.

За говоренето в църквата: Да трябва да мълчим. Но не само жените, а всички миряни присъстващи на службата.

Поздрави. wink:
Asenov
Потребител

Мнениеот Asenov » пон фев 15, 2010 4:21 pm

Върни се в “прочетено в православие.бг”