"Православна" мини (?) трагедия!

място за коментар върху текстове от портала
refab
Потребител

"Православна" мини (?) трагедия!

Мнениеот refab » вт яну 18, 2011 10:36 am

"Но не беше така с „професионалните“ енориашки, бабичките, които продават свещи или мият пода. Невъзможно беше да ги придумам: не скърцайте, не дрънчете с тези ведра! Къде ти! „Аз трябва да мина оттук! Не, ще го направя тъкмо сега!“ Та нали това е моят роден храм и аз не съм момченце за тях; опитвам се пред очите им да направя нещо за цялата Църква – но в отговор на всички увещавания срещам само някаква съвършено потресаваща горделивост и увереност, че техните кофи и метли са неизмеримо по-важни от някакви си проповеди... " (дякон Кураев:

Не съм сам!... И дякон Кураев го е забелязал като, на практика, същностна черта на "православната" организирана външна религиозност: отвратителното паразитство и вредителство на чистаческата и търговска шумотевица и вмешателство в спокойствието и пиетета на посетителите на обществените религиозни сгради!... Почти нямам случай при влизане в черква да не попадам на такива интензивни! шумотевици - стържене на восък, чистене и т.н - неща, които биха могли да се правят в моменти, когато сградите са затворени за посетители - преди отварянето и след затварянето им, напр.!... Ех, ех...!... С течението на времето, у мен се натрупа все по-голямо отвращение да посещавам православни черкви поради постоянното ми травмиране в тях. Както съм отбелязвал и друг път, различно, по-добре стоят нещата в католическите черкви в Италия , напр.!... Там може да постоиш в условията на , общо взето, достатъчен покой и тишина....., да получиш душевна полза, а не неприятни изживявания!
Отдавна имам идеята периодично да повдигам този въпрос под една или друга форма, защото аз живея в тази страна, тези обществени пространства - черквите, в някаква степен, макар и много условно, са и мои, и аз не мога да се съглася изцяло с това, в тях да царува простащината под една или друга форма!

Дякон Кураев пише по-долу:"Но колко такива бодлички са заседнали вече в моята памет..."

Така или иначе, и без това "човек трябва да се стреми храм да му стане целия свят, а олтар сърцето му!" (св. Силуан Атонски, цитат по памет)

Лозунг: Не на неприятните неща в черквите!
Жоро
Потребител

Re: "Православна" мини(?) трагедия!

Мнениеот Жоро » вт яну 18, 2011 2:10 pm

Асен
Потребител

Мнениеот Асен » вт яну 18, 2011 2:33 pm

ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » вт яну 18, 2011 2:38 pm

Оооо... аз пък ходя в Църквата, да диря от Христос точно ТИШИНА И ПОКОЙ.

Никаква трагедия няма тук. Точно това и всеки истински вярващ дири от Христос ..... тишина ..... покой...... мир "Моят мир ви давам" ...е да де, точно Неговият Мир .... тишина, покой ... Божественият Мир, тишина и покой за Душата.

Вярно, това е трагедия за езичниците ....
Асен
Потребител

Мнениеот Асен » вт яну 18, 2011 2:58 pm

Съжалявам, Иван, но Неговият мир не е само във физическия смисъл, като изолиране от проблемите или от света. Неговият мир е вътрешен, в сърцето. Той се проявява в ежедневния ни досег с успехи или разочарования, в постигнатите победи или...неочакваните разочарования, които всеки е преживявал. А за Църквата, Жоро го е написал прекрасно и истинско!.
ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » вт яну 18, 2011 3:12 pm

Е, значи съм за съжаление.
Аз пък търся... н а в с я к ъ д е ...Неговият Мир. Значи греша - ми моя си е грешката ми.
refab
Потребител

Мнениеот refab » вт яну 18, 2011 4:41 pm

Последна промяна от refab на вт яну 18, 2011 4:49 pm, променено общо 1 път.
Асен
Потребител

Мнениеот Асен » вт яну 18, 2011 4:48 pm

refab, Жоро изхожда от в определението си за Църквата. И то е съвсем истинско и библейско.
refab
Потребител

Мнениеот refab » вт яну 18, 2011 5:05 pm

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » вт яну 18, 2011 5:30 pm

Асене, извинявай, но текстът ти е изцяло соласкриптурски, не напълно в лошия смисъл на думата, но достатъчно, за да се учудя, ако православен (Жоро) го споделя - как достигна до това прозрение, не се заяждам, просто ми е интересно, може някой друг път да го е казвал. Там пише, че "местната църква е описана в Галатяни 1:1-2, „Павел, апостол... и всичките братя, които са с мене, към галатийските църкви.” Тук виждаме, че в провинцията Галатия имаше много църкви – това, което ние наричаме местна църква. Баптистка църква, лутеранска църква, католическа църква и др. не са църкваТА, както е в световната църква, а по-скоро са местна църква". Неособено тънкият момент, мисля, че се вижда и с просто око, е в това, че понастоящем провцинции Бапт, Лутер и Катол не съществуват.
Асен
Потребител

Мнениеот Асен » вт яну 18, 2011 6:04 pm

refab, ако се замислиш и ти го казваш по този начин, но малко по-различно.

-----
ven4e, текстът е по библията, и ако нещо не е по вкуса ти в нея, отправи рекламация към Автора й. А Той е истинен и ще ти помогне веднага! :angel:
Последна промяна от Асен на вт яну 18, 2011 6:14 pm, променено общо 1 път.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » вт яну 18, 2011 6:07 pm

Аз с Библията проблеми нямам, имам проблеми с предложеното тълкувание :thumbup:
Асен
Потребител

Мнениеот Асен » вт яну 18, 2011 6:08 pm

ven4e, тогава отвори сърцето си! :angel:
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » вт яну 18, 2011 8:01 pm

Нямам много време, за това ще пиша само за най-важното.

Първо, към уважаемия refab. Не се заяждам, просто ако бабите чистят във време когато няма служби, значи си вършат работата както трябва. Поне правят нещо за църквата. Аз ще кажа слава на Бога за тях!!!

Използвам темата да обърна внимание на истинската трагедия - неправилното разбиране за това какво е църква и какво се прави в нея.

За празнуването в църквата. Наистина в църквата се празнува победата на Господ Иисус. Но това празненство не е стил - купон със шведска маса. Това празненство е с ред. Победата се празнува с множество шествия. Първото шествие е на вярващите отиващи към храма. Шествие на Писанието. Шествие на причастието. Шествие на верните към причастието. Това празненство е литургично - както винаги е било. То включва множество шествия, химни, песни и т. н. Центъра на всичко е разпънатият Христос - Възкръсналият Спасител - Победителят на смъртта..
refab
Потребител

Мнениеот refab » вт яну 18, 2011 8:37 pm

"...шествие....шествие..."

Парадна религиозност, казваш!

А поне при част от "бабите" - чистачки, клисарки и т.н. знаеш ли какво става, според мен?... Струва ми се, че те почват да се чувстват като своего рода владетелки на пространството (а и времето) в черквите - обсебват го, така да се каже!... След това започват да го "обслужват", да шетат по "усвоения" емоционално имот, съобразно длъжностатта им характеристика. Стига се, обаче, до съчетаване на задълженията им по нея с несъзнателното(!?) им желанието да се разпореждат и да бъдат значими участващи лица и фактори!... Да си властелин на тишината и на кофите и парцалите, да караш хората да те понасят и да се съобразяват с теб, би могло и да е форма на властово-полувампирско занятие!

Върни се в “прочетено в православие.бг”