Някакъв ... се обявява ...

място за коментар върху текстове от портала
refab
Потребител

Някакъв ... се обявява ...

Мнениеот refab » вт яну 10, 2012 7:23 pm

refab
Потребител

Защо?

Мнениеот refab » вт яну 10, 2012 8:51 pm

Мак Илиане(?) защо ми редактираш частично текстовете по начин, в резултат на който не се разбира за какво става дума!... Може би ти е направило впечатление моето убеждение, че с теб имаме доста различни виждания по разни въпроси - нещо, което съм отбелязвал вече, и ето - сега правиш такъв тип насилнически редакции като сегашната, при положение, че не съм използвал нецензурни думи и показвам, според мен, премерена, контролирана и условно култивирана агресия!... Да, вид агресия прилагам - като контрапункт на идейната мижавщината и мухльовщина!...Моля те, ако ми отговориш, да го направиш по същество и с детайли - за да мога евентуално и да се поуча, а и не само аз!... Благодаря!
Потребителски аватар
MacIlian
 Администратор

Re: Някакъв ... се обявява ...

Мнениеот MacIlian » вт яну 10, 2012 9:10 pm

Редактирал съм неграмотно сложените тагове в цитата и линка към статия от портала, за да има вида който безуспешно си се опитал да дадеш, както и две безумни многоточия със съдържание в скоби от рода на "изтрито поради автоцензура" или нещо подобно, ако това променя смислено постинга ти, си го преосмисли по-подробно преди да го пускаш тук, ако има още нещо което не ти харесва в нета има бол място което тръпне в очакване за твоите писания.
ПС. Това е последната тема която пускаш със заглавие започващо с малка буква. Гарантирам ти, че следваща няма да има.
refab
Потребител

Мнениеот refab » вт яну 10, 2012 9:51 pm

Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » вт яну 10, 2012 11:05 pm

Драги refab,

Според трябва ли да се спазва Типика или в Православната църква, към която Вие се числите, всякаква литургическа анархия е позволена и възможна? Ако сте убеден във второто, мястото Ви не е при нас. Секти - бол.

:thumbdown:
refab
Потребител

Мнениеот refab » вт яну 10, 2012 11:17 pm

Предполагам, допускам и се надявам, че може да се подхожда гъвкаво и/или да се направят промени ( и в Типика)!?...
От това, което прочетох за тази инициатива - във Видин, останах с впечатление за нещо с много добри страни!... Впрочем, от малкото - за съжаление, впечатления, които имам от отец Поликарп, допускам, че той е един човек и свещеник със сериозно и адекватно действие и мислене!... Хора с такъв тип стил - нелишен от интелектуалност, прагматизъм и трезвост, съчетани с други добри качества, би трябвало да адмирираме!... Пак обръщам внимание на факта, че положителното ми мнение за стила на отец Поликарп е донякъде импровизация доколкото впечатленията ми и информацията за него са недостатъчни!
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » вт яну 10, 2012 11:35 pm

timotei
Потребител

Мнениеот timotei » ср яну 11, 2012 12:44 am

Златоустовата Литургия, не може да се придподоби към древния апостолски чин. Литургията, за която говорите и пишете сегурно е на св. ап. Яков, но и тя е в редакция от един митрополит на Закинтос.
Дон Кихот! Ценя твоето мнение и е точно, но струвами се, че някои хора смятат престоя си във Видинска епархия за заточение и сега по всякакъв начин се стремят да се покажат интересни. Не е лесно да сънуваш корона на главата си.
Елиазар, Дон Кихот е съвсем прав. Това не е анархия, това е война с Типика. 17.15 часа начало на Златоустова Литургия! Да изчакат още 3 часа и да започнат Бдение със Аниксантарийте на св. Иоан Кукузел, да изпеят първа катизма, или която и да е. Да изпеят "Богородице Дево" осмоглосното от ХVІІ век и след Утреннята към 1.00 да отслужат Св. Литургия. Дават кодови сигнали, че ще наложат католическата практика сутрин, обед, вечер - Меса.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » ср яну 11, 2012 6:31 am

Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » ср яну 11, 2012 8:44 am

Промени са нужни и аз ги поддържам, доколкото не се нарушава Типика и каноните. Трябва да се служи на български език и вярващите да познават и участват в богослужението. Но не може да се премахва иконостасът, престолът да се слага по средата на храма, свещеникът да служи обърнат не към Бога, а към хората, тайните молитви да се четат на висок глас и пр. Това е чиста проба руско обновленство, т.е. разкол. Следващата стъпка ще е всеки сам да взема причастието, да бъдат ръкополагани жени и да бъдат въведени танци по време на 15-минутната литургия. Предлагам рап!

:crazy:
timotei
Потребител

Мнениеот timotei » ср яну 11, 2012 9:53 am

Може ако е по воля Божия. За да се направи подобно нещо, трябва да има извисени духовни хора, с голяма научна, литургично-богословска култура, молитвеност и най-важното, това да се извърши със смирение и поглед в бъдещето. В Цариград са се опитвали да правят някои такива "козметики", но всичките са останали в историята като един театър, една ирония. Ектенийте, възгласите, апостолското и евангелското четиво и сега са на български. Енорияшите могат да помолят свещеника да ги чете на български и няма да има никакъв проблем. Но, струва ми се, че преди да промениме нещо, дали сме готови да променим себе си. Дали можем да се видим на Света Литургия след 1,2,5,10 г. и т.н. заедно с промените, които ще станат. Промените са в нас, не във формата на Богослужбите. Ако знаема какъв невероятен труд се крие зад отслужването на Света Литургия, едва ли толкова смело щехме да се изказваме за промени. Кое да се промени "Святий Боже ..." от времето на апостолите и катакомбите? "Единородний Сине...", което идва от таланта на нашия земляк император Юстиниан Велики? Как да изхвърлиш св.Йоан Дамаскин и "осмогласника"? Всеки глас е призван да променя човешката природа тихо, кротко с постоянно морално и естетическо възрастване. Както каза Дон Кихот, какво ще е разумното състояние на Църквата при изпълнение на рапа? За емоционалното е ясно.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » ср яну 11, 2012 11:29 am

timotei
Потребител

Мнениеот timotei » ср яну 11, 2012 2:11 pm

Без да звучи гордо, представете си, че знам? Този древен триглас е неприложим при нас, защото е изпитан исторически без да остави дори една следа. Разбира се, че ще ги приемам за меродавни, защото това изповядване на Иисус Христос и запазило баща ми, дядо ми, пра-пра-пра ... прадядо ми та до мене. Аз се опирам на този жив опит и, ако намеря нещо полезно за себе си ще го споделя, но няма да го наложа над нито един човек, освен онова, което е проверено от времето, известно на нас като векове.
Един канон, или един типик се приема, след като се е утвърдил като живот в Църквата. В богуслужението ритуали има за хора, които странствуват и на случаен принцип са попаднали на богослужба. За Православния, богослужението е живот, в който присъствуват и се съединяват Бога и Човека.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » ср яну 11, 2012 2:15 pm

refab
Потребител

Мнениеот refab » ср яну 11, 2012 2:45 pm

Я пак да отбележа за: "Еклезиологическото "монофизитство":
Църквата има Божествено установление и битие. Всичко в нейното устройство и дейност е неизменно, вечно, непроменливо, свещено. Всичко в нея има Божествена необходимост, следователно за човешката свобода няма място. Синергизмът между Бога и човека се отрича. "Това е някаква магия за спасение, която действа в точното извършване на обредите и тайнствата." (Вл. Лоски)

И пак по повод отец Поликарп (пак с уговорката, че не го познавам достатъчно!) - какво ли ще е, ако начело на църквата - съвсем начело или в първите редици са такъв тип - по-съответни, по-нормални (на всякакви основания) хора, каквито изглеждат от напр. от. Поликарп, от. Г. Лашков, от. Ангелов и др.!?... Хора, които имат някаква диалогичност, стоят здраво на земята, но същевременно са с високо богословско ниво и нравственост!... Та, какво би било ако такива хора заместят поне част от върхушката, и разбира се, и патриархът, който, както е всеизвестно, е в свръхпреклонна, според мен, възраст!... Предполагам, че някои ревнители веднага ще се уплашат, че църквата ще се "осветскости"!?... И ако се "осветскости" по начина, който имам предвид, какво ще се случи - ще се освободи от затлачеността на интелектуално и духовно лениви и пасивни хора, обърнати почти изцяло към себе си и към обредно-ритуална дейност! :?: :o

Върни се в “прочетено в православие.бг”