Може ли да се смени - по принцип, по време на църковен събор

място за коментар върху текстове от портала
refab
Потребител

Може ли да се смени - по принцип, по време на църковен събор

Мнениеот refab » пон фев 13, 2012 11:22 pm

патриарх на БПЦ :?: ... Апропо, небезизвестният тук Прокимен твърди, че в БПЦ тази длъжност предполага почти само символична власт, т.е. всеки владика си е нещо като патриарх (папа ;) ) в своята територия! :?: ...

Повдигам темата по повод на ето този смел и резонен коментар под статия от първа страница на сайта:

"#6 jimo 2012-02-10 22:54 Блестяща статия - истинска професионална работа на историк ! Бих желал да напомня на всички, че тази година трябва да има Църковен събор съгласно Устава на БПЦ. Миряните имат напълно реалната историческа възможност да повторят чудото с Българската Екзархия - да възродят напълно БПЦ и да се избере нов патриарх, разбира се. Нужно е възрожденски плам и "дебелите бастуни", както се знае за Българския Великден благодарение на гения на Тончо Жечев. Аз повече не желая патриарх, който на службите деликатно, но много крепко го държат под мишниците млади певци, четци и свещоносци и го разкарват като натруфена кукла ! Отказвам да го чакам да доживее 120 години ! Та на мен живота ми мина ! И що за гнусно историческо престъпление извършиха, като в Устава отпадна определението "народен" от "събор" !? Направиха го за да няма някакви популистко-социалистически алюзии ли ? Г-н Методиев най-добре знае, че БПЦ има ИСТОРИЧЕСКА СПЕЦИФИКА - ТЯ ДЕЙСТВИТЕЛНО Е НАРОДНОСТНА !!!
Сърдечни поздрави,
Иван С.

http://www.pravoslavie.bg/%D0%90%D0%BD% ... 0%B5%D1%82 (За Църквата и нейната двойствена историческа памет
10.02.12 | Момчил Методиев)

Но патриархът Максим - да е жив и здрав, като нищо може да изкара още 5-6, че и повече години!?... Лелята на майка ми, Бог да я прости, почина миналата година на 101 години. Лично аз не виждам защо да не може да се отдаде Максим на заслужена почивка вече - да си подаде оставката или да бъде сменен!?

Доколко е пожизнена тази длъжност - патриарх?... Ясно е, че официалният критерий е възможността за изпълнение на функциите, но.....

ПП Митр. Гавриил - патриарх!??... На мен ми направи много добро впечатление напоследък, а и Калин Янакиев го счита за един от достойните...
Последна промяна от refab на пон фев 13, 2012 11:50 pm, променено общо 2 пъти.
Кабрал
Модератор

Re: Може ли да се смени - по принцип, по време на църковен с

Мнениеот Кабрал » пон фев 13, 2012 11:34 pm

Това заприлича на сайт на психиатрията!
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » пон фев 13, 2012 11:35 pm

refab
Потребител

Мнениеот refab » пон фев 13, 2012 11:37 pm

Ето една продължение на актуалната тези дни тема за митрополита Григорий, когото не познавам достатъчно, но считам, че е човек най-малкото с изключително примитивен стил и обноски. Съдържанието на това продължение е в подкрепа на тезата, че все едно няма патриарх в България и така е вероятно от дълго време:

http://www.dnes.bg/obshtestvo/2012/02/1 ... oti.151300
Потребителски аватар
Андреева
Потребител

Мнениеот Андреева » пет фев 17, 2012 1:18 pm

Ежегодно Светият синод получава от данъците на българските граждани 1,6 МИЛИОНА лв. държавна субсидия.
Само от продажбата на свещи, чиято цена стократно надценява печели по 16 МИЛИОНА лв. на година!
Днес много митрополити и игумени парадират със скъпи коли, охолни имоти, незаконен бизнес и безскрупулно отношение към журналисти и българските граждани изобщо.
ioio
Потребител

Мнениеот ioio » пет фев 17, 2012 1:32 pm

Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » пет фев 17, 2012 2:52 pm

ioio
Потребител

Мнениеот ioio » пет фев 17, 2012 3:11 pm