"Бай Ганьо в Руската църква"

място за коментар върху текстове от портала
Razkolnikov
Потребител

"Бай Ганьо в Руската църква"

Мнениеот Razkolnikov » пет мар 23, 2012 5:13 pm

Под статията в сайта се вихрят ожесточени словестни битки вече пети ден, а вие тук нищо не казвате за скандала с руското подворие. За да не решите, че само търся скандали, ще ви кажа, какъв е моят личен мотив за отваряне на темата. Преди да почнат скандалите, винаги ми се е искало да посетя служба в руската църква, защото познавам някои от хората, които ходят там и от тях научих, че в нея се води истински енорийски живот, т.е. - има реално общуване както между свещеници и енориаши, така и между самите енориаши... и това ми се стори приятно изключение от правилото. Слушал съм отец Николай да говори на богословски теми (на други места) - използва много клишета, но поне е интелигентен и начетен човек. А дякон Сава е много добро момче... Причината, поради която не ходя в руската църква е, че една от психично болните персони (а те не са малко), които ходят там, също ме познава и има опасност да направи неприятна сцена, ако ме види там... Откакто обаче, станаха скандалите и започнах да следя катадневните излияния на българските енориаши на руската църква в сайта "Двери.бг", ме налегнаха други мисли... Разбира се, не съм съгласен с колегата Романов, който защитава някакъв развилнял се агент на КГБ в расо, но започвам да си мисля, че и със самите български енориаши на руската църква нещо хич не е наред... Преди да кажа какво, ми е интересно да чуя и други гледни точки.
Лъчо
Потребител

Re: "Бай Ганьо в Руската църква"

Мнениеот Лъчо » пет мар 23, 2012 9:06 pm

Разколников, не съм енориаш на руската църква, но също имам приятели от енорията! Абстрахирам се от чутото от тях самите, но има неоспорими факти,които опрделено не са в полза на предстоятеля. Архонтските безобразия, които до скоро бяха патент на Агент Мишо се пренесоха и в руската църква. Не съм фен на Калин Янакиев, дори не го познавам лично, но си мисля, че и срещу него самия има атаки заради острите му нападки срещу т.н. архонти. Дякончето не бих желал да коментирам, защото също не го познавам, но ако е каран да служи 2 литургии..... Опитите да регистрира подворието като отделно вероизповедание са повече от скандални! Едва ли над 130 човека лъжат, че са посетени от мутри с цел сплашване......
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пет мар 23, 2012 11:11 pm

Храмът е православен, евангелистите да си наемат зала някъде другаде!
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » съб мар 24, 2012 10:11 am

prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » съб мар 24, 2012 10:39 am

лаик
Потребител

Мнениеот лаик » съб мар 24, 2012 12:21 pm

Винаги съм се учудвал на способността на някои хора да изписват цели страници без да съумеят да кажат нищо съществено, тоест нито една истина. Още повече ме учудват, обаче техните претенции.
Толкова от мен по темата.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » съб мар 24, 2012 12:58 pm

лаик
Потребител

Мнениеот лаик » съб мар 24, 2012 1:10 pm

Не виждам никакви "бунтовници" и никаква "хулиганщина". Какво повече да кажа? Нещата се съвсем очевидни. Писах само защото държа да се знае, че не съм кьорав. Няма да се впускам в безсмислени спорове, наричайте ме "топлохладен" и каквото друго намерите за добре, няма проблем. Писах по съвест и също така смятам, че няма смисъл да продължавам да пиша.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » съб мар 24, 2012 1:17 pm

И аз писах по съвест. Ще съм Ви признателен, ако съумеете да разубедите моите виждания по скандала. Критичното ми отношение се базира на прочетеното в "Двери". Ако сте от обидените, ще се радвам да узная Вашата лична позиция по възникналото напрежение и какво конкретно Ви е обидило.

Оставам с доброжелателство
лаик
Потребител

Мнениеот лаик » съб мар 24, 2012 1:37 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » съб мар 24, 2012 4:30 pm

Достатъчно да се види кой седи зад нещото, което дори не е скандал, за да е ясно накъде са нещата. Не чета статиите в Двери, в интерес на истината чета и малко от статиите тука, тези писани от свещенници, защото от "интелектуалщината" по църковни въпроси трябва да се държим далече, за да нямаме допълнителни проблеми в Съдния ден. Няколко пъти обаче влизах в форума на Двери, сбирщина от най-налудни идеи по верски въпроси, обединени единствено от лозунга "Ние знаем повече от Църквата", а иначе знанията са толкова оскъдни, че ме подсещат за БФ на СУ. Целият този цирк в чаша вода (придворие) е как една евангелска църква да се представи православна.
Който иска да си прави евангелска църква да си наеме помещение, имена бол. Църквата е християните, полу-интелигенцията да ходи в църковните предавания БНТ, Европа и други масмедии.
Razkolnikov
Потребител

Мнениеот Razkolnikov » съб мар 24, 2012 5:33 pm

Аз уважавам и отец Николай, и дякон Сава, и Калин Янакиев. Калин Янакиев е най-добрият български богослов в момента и за това е нормално да бъде мразен от озлобени, оскотели, необразовани и бездарни псевдо-църковници. Не мога да разбера обаче, защо Калин Янакиев изобщо е започнал да се черкува в руската църква? Казвам, защо е "започнал". Иначе знам, защо сега (поне допреди скандала) много хора се черкуват там. Правят го, защото с течение на времето, именно заради хора като Янакиев, там се създаде една енорийска общност, в която има(ше) истинско християнско общуване както между свещениците и енориашите, така и между самите енориаши. Аз например, напоследък ходя в един от големите храмове, където никой не ме познава и аз не познавам никого - свършва службата и си излизам без да съм разменил нито една приказка с някой от останалите енориаши. А в руската църква се създаде истинска общност, в която хората се познават и общуват пълноценно. И тук започват проблемите. Тези хора си създадаха нещо като "остров на блаженните", напълно изолиран от църковната действителност в България. КГБ, понастоящем ФСБ (РПЦ е част от КГБ), видяха какво се случва и решиха да сложат край. Не искам да прозвучи като злорадстване, но ще ги видим какво ще правят сега "блажените" останали без своя "остров", когато им се наложи да се сблъскат с уродливата църковна действителност, сътворена от агентите... така де, офицерите на ДС назоваващи се "св." синод на БПЦ. Я, да идат сега в някоя запусната енория с попове алкохолици и да пробват да си поговорят с някой от тях на богословски теми! Оня или ще ги изгони, или ще им каже: "Да сте живи и здрави и нещо ако трябва водосвет, кръщавка, венчавка, обадете се". Такава е българската църковна действителност и такава ще си остане. На кой му пука за духовните търсения и проблеми на хората?! Важното е треби да има! Повечето попове са така - ако могат, по 20 венчавки и 50 опела ще правят на ден, ама да седне някой да измисли свястна пробовед, забравете. То за да я измисли трябва и интелект, и вдъхновение, а тия имат остър дефицит и на двете. Та, така с разтурения "остров на блаженните" в руската църква и бурното църковно море в България...
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » съб мар 24, 2012 5:53 pm

Не съм съгласна с Разколников, че бг църковната реалност е тотално уродлива. Вярно е, че има попове, като описаните от него, но също така е вярно, че има много добросъвестни и грамотни свещеници, като например отец Георги от Владая и нашият горски отец Коста :) Мога да приведа едно виртуално доказателство, че не всички свещеници от БПЦ са пияници и морални уроди
В църквата в кв.Св.Троица също са много читави свещениците, сигурно има и още много такива като тях.

По темата за руската църква не мога да кажа нищо, тъй като нищо руско не ме вълнува, нито някога ме е вълнувало. Единствено ми е странно твърдението за енорийски живот на българи в чужда църква. Едни и същи хора щом могат добре и братски да живеят в руската църква, защо не го направят в българската?????????
Razkolnikov
Потребител

Мнениеот Razkolnikov » съб мар 24, 2012 6:00 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » съб мар 24, 2012 6:09 pm

Върни се в “прочетено в православие.бг”