Всичко ли са казали отците?

място за коментар върху текстове от портала
Кабрал
Модератор

Re: Всичко ли са казали отците?

Мнениеот Кабрал » вт юли 31, 2012 10:18 pm

Несторианството е изобличено като ерес и без теорията за "сложната ипостас", а идеите на Палама съдържат премного човешки заключения правени върху премалко източници в Писанията. Идеите на Йоан Дамаскин и Палама макар и разпространени, никога не са били санкционирани. Ние можем да вярваме или не в тях, но не можем да кажем категорично дали са правилни или неправилни.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » вт юли 31, 2012 10:38 pm

Последна промяна от Eleazar_Levi на вт юли 31, 2012 11:01 pm, променено общо 1 път.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » вт юли 31, 2012 10:59 pm

По какъв начин това, което аз съм чел би променило съдържанието на нещо написано преди векове? Приписваш някакви свръхестествени сили, които нямам.
Чел съм коментари и Апологията му, признавам не подробно, защото нито терминологията му е използвана в догматиката, нито болшинството от източниците му са били разрешени заради съборна забрана.
Така или иначе може да изложиш учението му, за да се запознаем с него!
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » вт юли 31, 2012 11:06 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » вт юли 31, 2012 11:39 pm

Ами избери си която и да е, защото вероятно всичко написано от него е в Интернет и мага да посоча каквото реша. затова и помолих да изложиш учението му, ако може и изворите, които ползва и да расъждаваме за него.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » вт юли 31, 2012 11:49 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » вт юли 31, 2012 11:57 pm

Аз мога да превеждам от четири езика и два романски и два славянски и по-слабо от английски, за мене не бери грижа, а ми разясни учението му, естествено ако можеш, а ако не можеш - не можеш! Щом има един преведен, него съм чел, ако смяташ, че това ще промени нещо.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » ср авг 01, 2012 12:03 am

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » ср авг 01, 2012 12:07 am

Да приема ли, че не може да изложиш учението на Палама за несътвореността на Божествените енергии?
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » ср авг 01, 2012 12:18 am

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » ср авг 01, 2012 7:54 am

Остави какво познавам аз, то е предостатъчно, за да кажа, че в учението има премного човешки заключения правени върху премалко източници в Писанията, дори бих допълнил и твърде широко и многословно търкуване дори на на само няколкото текста от Писанията. Да не говорим, че по съборно решение св. Палама е трябвало да използва само и единствено Писанията.
Изложи му ти учението! Нали е ясно, дай да го видим!

Или не можеш?
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » ср авг 01, 2012 8:30 am

Кабрал, ето малко подготвителни въпроси, които ще ти помогнат да разбереш учението на Палама, ако питаш действително от интерес (вече се чудя дали не го правиш от желание за спор, само за да се пише нещо, каквото и да е).
Бог трансцендентен или иманентен е?
Иначе казано - непознаваем или познаваем?
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » ср авг 01, 2012 9:10 am

Кабралчо, не познаваш реално и обхватно творчеството на Григорий Палама, но както типичен профан си позволяваш да имаш мнение за произведенията му.
Ти си жалка картина, срам за вярата си.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » ср авг 01, 2012 4:12 pm

Дали Бог е познаваем или не? Зависи! Нито е напълно познаваем, нито непознаваем, ако трябва да профанизираме в добрия смисъл бих казал, че е познаваем на около 95%, но от друга страна оставащите 5% от "обема" могат да се окажат 95% от същността на въпроса.
Проблемите при Палама не са дали Бог е познаваем или не, а на първо място изпозването на една терминология, която винаги е била "встрани" от официалната, макар и използвана от много църковни отци. Въвеждането на понятието "енергии" не е сред най-прецизните в богопознанието. Напр. отецът отбелязва, че ако Бог бил само същност, щял да каже на Мойсей "Аз съм същност", вместо "Азъ есмь Сущий"(вечносъществуващ), но пропуска да отбележи, че не получаваме енергия върху енергия, а "благодат върху благодат", както и на Тавор се говори за светлина, а не за енергия. Не коментирам въобще дали е грешно или не, а и в никакъв случай това не е центърът на учението му, но в никакъв случай не прави нещата ясни. Самото учение на Палама е доста обемно, но някой детайли са крайно смущаващи и ако и той ги е мислил така, както аз го разбирам под никаква форма не бих си изкривил езика да кажа, че ги приемам за верни, напр. някой от идеите му са залегнали в един от скорошните постове на Прокимен.

Леви, какво стана? Можеш или не можеш да изложиш учението на Палама?
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » ср авг 01, 2012 10:47 pm

Върни се в “прочетено в православие.бг”