Явлението „Unchurched Christianity”

място за коментар върху текстове от портала
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Явлението „Unchurched Christianity”

Мнениеот Aurelia Felix » чет май 01, 2014 11:45 am

Статията, макар и дълга, си заслужава да бъде прочетена и осмислена.
Смисълът и целта на Литургията е Евхаристията. Понеже същата тази Литургия се води на неразбираемия черковно-славянски език, малцина знаят, че в края й се благодари на Господ за причастяването ни с Неговите пресвети тайни. Реално обаче, никой не се е причастил, освен попа.
Неправославната практика да не се допускат миряни до причастие на всяка литургия (нямам предвид езичници), а редовно посещаващи литургиите, дефакто е превърнала точно тези хора в нецърковни християни. Трагичното е, че те се смятат за въцърковени, докато съгласно каноните "Мирянин, който не се причасти 3 поредни недели без извинителна причина, се счита за отлъчен от Църквата".
Потребителски аватар
Next
Потребител

Re: Явлението „Unchurched Christianity”

Мнениеот Next » чет май 01, 2014 1:19 pm

Но пък, ако се причасти недостойно (без необходимата подготовка от обикновено 7 дена пост, молитва, въздържание и добри дела) вече не под човешки думи, а пада под думите лично на самия Христос: Яде своето осъждане...

Времената са били други. При гонения без св. Причастие дълго време - си загубен. Много от нещата са казани за конкретно време и конкретна ситуация. Сега времената са последни и влюбени в греха. Християните вече са само на думи... Не може да се мери с един аршин коренно различни неща. Много може да се пише, но идеята е тази.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » чет май 01, 2014 1:44 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » чет май 01, 2014 2:36 pm

small axe, щом не си православен, какво се завираш в неща, които св. Православие е приело и прилага има-няма 2000 години? Защо го е приело - изследвай св. Предание и практиките на първите християни. Ако не - свиркай си..., до кога ще я дъвчем тая тема?
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » чет май 01, 2014 3:32 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » чет май 01, 2014 4:40 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » чет май 01, 2014 8:11 pm

Не познавам хора починали тогава,тъй като съм била малко дете, смътно помня само едната ми баба и дядо. Както и да е, помня обаче доста зли дъртаци през 80-те, дет ни гонеха из квартала като диверсанти за това, че сме им вдигали шум. Като се замисля, истински благи възрастни хора съм виждала много малко и то почти само в моето семейство, за съжаление повечето от хората с годините стават още по-лоши и злобни. Например най-развратните хора, които съм виждала днес са на възраст между 50-60 г. - поколението на т.н. сексуална революция. Баш от него са и вещиците, дето сега се пишат много праведни по черквите само защото вече никой не ги ще.
За състоянието на днешното поколение са виновни родителите и обществото, а не че нещо в природата им като хора е променено.
Ако четете например старите римски класици - тяхното мнение за тогавашните подрастващи поколения съвпада напълно с нашето днес, което означава само едно: нищо ново под слънцето :)
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » чет май 01, 2014 10:18 pm

Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » пет май 02, 2014 8:04 am

Това, че половият живот затихва с времето си е добро и закономерно. Така урече Бог и Богу слава. Но това, че човек се закротва в църква не е задължително. Познавам жени в пенсионна възраст(може от тези с минало, кой ги знае), които абсолютно самоуверено се занимават с бизнеси и пътуване (зад граница), но нямат и грам желание да знаят за отвъден живот, за Божий съд и прочие.
Не съм се и опитвала да уча някого, то просто си личи.
Познавам и хора, които и на 84 не дават и да чуят за смърт, та камо ли за това, че имало грехове, аджеба. След като човек не съм убивал, екстра съм. Господ само може да се гордее с такъв като мен. И да разтвори вратите на рая с поклон.
А още по-добре да ме върне на 18 и да ми даде една пачка, пък тогава да ме остави да си правя каквото си зная.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пет май 02, 2014 10:14 am

Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » пет май 02, 2014 10:49 am

Сега убийство на деца във физически смисъл също има.
Но по-лошото е духовното убийство над децата. Това, че се възпитават в алчност, ненаситност, това че майката на 14 може да заведе щерката да и изпишат "хапчета".
Филмите за пубертети, показват пубера господар на положението в къщи, а родителите по сценарий само клатят разбиращо глава.
Това, че за пубери съвсем целенасочено се рекламират козметики, разголени дрехи, аксесоари, които подхождат на млада работеща жена, но не и на някое вчерашно.
Това, че децата умишлено се правят да са по-възрастни, да не прекарат едно прекрасно детство с глуповатост, която е нормална за деца и симпатична.
Това, че на едно три годишно се тиква кукла, която е крещящо сексуална. Къде са пухкавите бебета кукли.
И накрая, защо педофилите искат законност за себе си, кога е било това. Ами гейовете.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пет май 02, 2014 11:18 am

Ника, напълно съм съгласна с написаното, но все пак темата е друга! Ако обичате - коментари по нея.

Иначе написаното си заслужава отделно обсъждане в отделна тема, всеки може да дава много примери, но в крайна сметка пък и ние не сме господари над чужд живот, всеки си решава за себе си. Ще се изкуша само да кажа нещо за тийнейджърите - ами в миналото, и то не толкова далечно, девойките са били омъжвани от родителите им още при появата на цикъла им, някъде на 13-14 г. възраст, така че нищо неестествено в това, че искат да се гримират и правят на мадами на тази възраст Лошото е, че сега родителите им не ги омъжват, а ги водят на аборти на бебета, често заченати от 30-40 годишни мъже.
В миналото също е имало педофилия, и то законна - например практиката да се омъжва момиче на 13 години за мъж на 40-50 г.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » пет май 02, 2014 2:14 pm

И сто часа да седи някой прав на литургия, ако си измисля и принуждава хората да вършат неща дето не са казани от Господа за да станели достойни, то няма ползая а наопъки- вредно е и им подхранва само духовна гордост и нищо повече.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пет май 02, 2014 7:51 pm

Борис
Потребител

Мнениеот Борис » вт сеп 30, 2014 9:03 am

Върни се в “прочетено в православие.бг”