Къде е истината?

място за коментар върху текстове от портала
енравота
Потребител

Къде е истината?

Мнениеот енравота » вт фев 14, 2006 4:30 pm

Какво става в Македония?
На кого да вярваме?

на този който се вслушва (както изглежда ) в гласа на Църквата и търси начин за помирение с Православния свят?
или на този

който остава верен на своя народ и не иска повече сръбско влияние в своята родина под каквато и да е форма (защитавайки името "Македонска" )

за църковен и национален дух ли става дума?

всяко едно разделение е печално, особено когато става дума за Македония и за нейните жители (наши братя не само по вяра)

от църковно-правна гледна точка, какви са претенциите на Сръбската църка към тази в Македония?
трябва ли да си припомняме как македонските християни преминават към СПЦ през 1913г?
или съвсем не става въпрос за това?
penko
Потребител

Мнениеот penko » пет фев 17, 2006 9:56 pm

Без думи. Толкова е сложен въпроса с МПЦ и все по сложен става... Има добри християни и от двете страни, познавам някои от тях.
Потребителски аватар
iliana
Администратор

Мнениеот iliana » съб фев 18, 2006 10:37 am

аз смятам, че каквото и да говорим - така не се прави.

наистина има много добри хора и от двете страни, съгласна съм с пенко. но в борбата за каузата на мпц отдавна са загърбени църковните средства. и не бих казала в този случай, че "целта оправдава средствата". защото мисля, че в църквата целта не я постигаме ние.

смятам, че ако оставим каноничните и другите формално обосновани претенции в спора, които наистина представляват заплетен казус (доколкото мога да преценя от обясненията, които съм чела; не съм голям специалист), с невъоръжено око може да се види много политика, реваншизъм и интереси в цялата история.

и като нямаш средство да се измъкнеш от такова блато, може да приложиш църковния критерий - да се смириш, за да те възвиси Бог. а това на никаква цена представителвите на македонското православие не желаят да направят. много - явно - им е по-важно да е македонско, отколкото да е православие. и показват, че са готови на всякакви взаимодействия с държавата по този въпрос.

защо държавата пък е готова на това - ясно е мисля на всички...

Върни се в “прочетено в православие.бг”