Трети Рим???

място за коментар върху текстове от портала
ava Agaton
Потребител

Мнениеот ava Agaton » ср мар 08, 2006 7:44 pm

Приемам призива на отец Стоян за трезвеност и добър тон в дискусията, но постът като част от подвига, изисква отхвърляне и борба с всички форми на изкушението.Нима пиетизмът и психологизмът на са изкушения, от които трябва да се освободим? Нима примирението с такива твърдения ще ни направи по-смирени? Дали ако приемем да ни се говори за чистота на православието някъде другаде, на някакво си небе трябва да си останем при-мирени с нашата ситуация? Тук въобще не става въпрос за Тодор. Как можем да се почувстваме когато постим, подвизаваме се, причастяваме се в една Църква, за която някой казва, че е далеч от небето?
Защо трява да правим всичко това, когато нямаме чистота на православието в нашата Църква? Ако е така, тогава всичко, което правим е извън чистота на вярата. Искама да се разбере веднъж завинаги, че трябва да бъдем много внимателни със собствената си представа за Църквата и да не категоризираме къде е чистотата и къде не е. Текстът на Тодор е повод за една по-голяма дискусия, изискваща обаче по-големи познания.И аз виждам, че някои от участниците, които и отец Стоян нарича НБ, наистина имат познания. Сигурно съчнителят на текста в момента е прочел това и аз искрено се надявам той да преосмисли своите позиции и своята психология. Мисля, че всички коментари показват някакво отношение към един общ тип мислене, а не са лични. В личните закачки има реакциея към цялото това неистинско богословие. Къде не ако във форума можем да казваме тези неща? Ако смятате, че през поста не трябва да пишем, то нека да затворим форума за времето на светата Четиридесетница!
boy

Мнениеот boy » чет мар 09, 2006 12:18 am

Не знам защо г-н Пламен се опитва да ни постави някакви рамки. Вие не разбирате ли, че всъщност темата не е присттрастието на Карагьозов. Ние в университета учим богословие, четем различни богослови, които много хора мислят за еретици. Има свещеници, които ги заклеймяват като еретици и това смущава нашата вяра. Къде е истината? Ние очаквмаме от вас в този форум да защитавате хубавите книги, които печатате и ние четем. А вие ни говорите за някакви някакви психологически основания за преценка. На нас ни казват колко лошо е да се водим по някакви психологически усещания, които с сме учили за протестантие. Те много се уповават на това. Важна е онтологията (това за битието и изначалното). Също е важна и съборноста на Църквата. Ние четем богословски книги, които се издават от вас. Защо въобще повзолявате някой да ги отрича и да пускате разни неща. Трябва да има единомислие. Ако вие сте съгласни с това написано в книгите на Шмеман и в списание Мирна направо си кажете. Аз съм студент и се обърквамв от това. Дайте някой да каже нещата по същество. Накрая ще кажа само . като искате да има хубави книги не давайте на всеки да ги оплюва.
DeadGirl

Мнениеот DeadGirl » чет мар 09, 2006 10:14 am

Потребителски аватар
iliana
Администратор

Мнениеот iliana » чет мар 09, 2006 11:58 am

Потребителски аватар
plamen
Администратор

нещо малко по-лично

Мнениеот plamen » чет мар 09, 2006 12:12 pm

Потребителски аватар
plamen
Администратор

Мнениеот plamen » чет мар 09, 2006 12:19 pm

kal4o
Потребител

Мнениеот kal4o » чет мар 09, 2006 12:59 pm

Mea Culpa

Мнениеот Mea Culpa » чет мар 09, 2006 1:15 pm

Потребителски аватар
iliana
Администратор

Мнениеот iliana » чет мар 09, 2006 1:26 pm

milen
Потребител

Мнениеот milen » чет мар 09, 2006 1:59 pm

Мисля, че е разумно редакцията да приложи следните стандарти, които вече съществуват в другите форуми: http://forum.segabg.com/topic.asp?topic_id=85830
Добрият тон на дискусиите правят форума привлекателен и обратното. Също така не е редно, според мен, едни и същи хора, регистрирайки се под различни прякори, да оплюват даден човек за лично мнение.
nadia
Потребител

Мнениеот nadia » чет мар 09, 2006 2:23 pm

Подкрепям. Беше казано ясно от редакцията, че който иска да възрази на автора на пътеписа, да го направи в публикация с истинското си име и това е.
пепи

Мнениеот пепи » чет мар 09, 2006 9:34 pm

DeadGirl

Мнениеот DeadGirl » пет мар 10, 2006 9:39 am

kal4o
Потребител

Мнениеот kal4o » пет мар 10, 2006 9:48 am

Потребителски аватар
iliana
Администратор

Мнениеот iliana » пет мар 10, 2006 10:34 am

Върни се в “прочетено в православие.бг”