Кои християни са в Църквата Христова и кои (като еретици) не

теми, свързани с протестантството
dshakin
Потребител

Кои християни са в Църквата Христова и кои (като еретици) не

Мнениеот dshakin » чет май 14, 2009 7:29 pm

В друга тема по повод на цитирано от мен определение за Христова Църква, Тодор заяви:
„-Богочовешки организъм - да(моля те да не се впускаме в обяснение на термина "богочовешки").
-Една вяра и едно учение - съгласен съм, няма 100 истински вери и учения, само по едно са.
-Еднакво църковно управление - не съм сигурен какво имаш предвид, но ако е някой човек да има власт над всички и който не е под негоата власт, не е част от Христовата Църква, тогава не съм съгласен.
-Едни тайнства - признавам че подцених тази точка, тук има различия. Прегледах кои са тайнствата в православната църква и трябва да кажа че повечето протестантски църкви (поне доколкото ми е известно) нямат "миропомазване".Има различия в обясненията, но другите като цяло присъстват.” (09.05)
Макар и по първия и третия пункт да имаме помежду си много неясноти (тях ги оставяме сега настрана) по втория (една вяра и едно учение) и четвъртия (едни тайнства) Тодор се съгласи, че има различия.

Понеже всички претендират да са в Христовата Църква, сега искам да подходим по по-различен начин (понеже ХЦ е обсъждана неведнъж), питам – възможно ли е в Христовата Църква да има повече от: една вяра; едно учение; едни (в смисъл еднакви) тайнства? Мисля, че Христос не е основавал такава злочеста Църква.
От това също следва да заключим, че едните християни са еретици, а другите не (дотук още не става дума кой кой е), няма как и едните и другите да са в Христовата Църква.

Сега според мен остава да видим кой пази и изповядва правилно - учение, вяра, тайнства...
vipaz
Потребител

Re: Кои християни са в Църквата Христова и кои (като еретици) не

Мнениеот vipaz » ср май 20, 2009 11:59 am

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » ср май 20, 2009 2:38 pm

Понеже мнението на vipaz може да се изтълкува неправилно като един вид икуменизъм в лошата му светлина ("Няма значение в какво вярваме, всички сме братя"), мисля че е добре да направя малко пояснение:
Учението има значение и с истината не бива да се правят компромиси!

Християни обаче има и в църквите, чието учение не е чак толкова добро. Някой от тях са паднали в заблуди и само Бог знае дали някога ще станат. Има обаче и искрено обичащи Бога хора, които желаят да платят цената да Го следват. Повечето от тях са повярвали във въпросната църква и са приели ученията им. Бог обаче им дава постепенно да израстват в истината и да се отърсват от заблудите. Няма организация, която да държи монопола на тези хора. Наистина ако някоя църква държи много по-истинско учение от другите, може да се очаква че постепенно мнозинството от тези хора ще се насочат към нея. Дали обаче това е ПЦ е друг въпрос :) :)
Моето лично мнение поне за момента е че православието държи едно като цяло добро благовестие. Проповядва се Кръста, следването на Евангелския пример, смирение, отричане от себе си и т.н. - все неща, които повечето църкви гледат да заобиколят в стремежа си да угаждат на хората. А Благовестието е най-важното - чрез него се спасяваме. Другите проблеми поне според мен не са чак толкова фатални. Макар че и те могат да се превърнат в пречка на даден етап от християнския живот - зависи докъде си стигнал.
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » ср май 20, 2009 3:04 pm

Тоше, правилно си се ориентирал :thumbup: . Ако човек търси искрено, рано или късно стига до Православието. Е, по-добре рано wink: . Наистина има проблеми, но те са основно в посока на това, че ние "православните" не сме достатъчно православни. Има и някои външни, неправославни наслагвания. На истински търсещият му се налага да положи доста усилия докато успее ясно да си разграничи нещата, но тези усилия определено си заслужават...
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » чет май 21, 2009 10:46 am

На комбинацията от "добро евангелие+бдителност за останалите неща" определено не виждам какво бих могъл да добавя :thumbup:

Трябва обаче да се отбележи, че не са само православните, които имат правилно благовестие. И други има, които са видели истината и се опитват да живеят и говорят според нея. Така че не всички търсещи, на които Бог отваря очите да видят заблудите, се присъединяват към православието. Или може би ги причисляваш към православните ако евангелието им е същото? Предполагам че тук ще излезе въпроса за "свещената йерархия", но предлагам да го оставим за накрая. Нека първо разгледаме въпросите, по които сме малко или повече съгласни и да се опитаме да извлечем максимална полза. А накрая ще кажем всеки мнението си за това, по което имаме различия.

И така съгласихме се мисля, че Бог не изоставя искрено търсещите, които вярват в Него. За да стане обаче по-ясно какво е тяхното положение трябва да разгледаме първо въпроса с ересите/заблудите. И така въпроса ми е:

С какво всъщност са опасни ересите/заблудите за личния ни християнски живот и как трябва да се води борбата с тях (с ересите/заблудите в нашия живот)?

Нека видим какъв е смисъла на правилото, от какво трябва да ни пази то. Напомням, че никой не знае цялата истина и дори св. отци са имали различни мнения по някой въпроси. Така че въпроса не е чак толкова тривиален.
vipaz
Потребител

Мнениеот vipaz » пет май 22, 2009 4:00 pm

Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » пет май 22, 2009 4:28 pm

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » пет май 22, 2009 9:38 pm

Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » пет май 22, 2009 11:45 pm

И друг път съм казвал, че самоцелното търсене на чудеса и личби е изключително опасно, особено ако се ползва като доказателство за каквото и да било. Все пак това е най-лесното за имитация от... познай от кого. ::o
vipaz
Потребител

Мнениеот vipaz » съб май 23, 2009 12:49 pm

Много опасно е когато хората които твърдят че са повярвали в Него не са последвани от тези неща, или не са повярвали в Името му или са объркали църквата.

17 И тия знамения ще придружават повярвалите: в Мое име бесове ще изгонват; нови езици ще говорят;
18 змии ще хващат; а ако изпият нещо смъртоносно, то никак няма да ги повреди; на болни ще възлагат ръце, и те ще оздравяват.

И това са думите на познай кого?
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » съб май 23, 2009 1:00 pm

В този ред на мисли, ти колко змии си хванал досега ?
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » съб май 23, 2009 1:26 pm

Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » съб май 23, 2009 11:25 pm

vipaz
Потребител

Мнениеот vipaz » пон май 25, 2009 2:51 pm

dshakin
Потребител

Мнениеот dshakin » чет май 28, 2009 4:09 pm

Съжалявам за дългото си отсъствие, но ще взема отношение по някои постинги, още повече, че някои мнения изместват доста встрани темата.

Випаз написа:
„Христовата Църква е една но тя не е БПЦ католическа или еванглеска ако е така значи че църквата е човешка организация на която чело стои виж духовник а не Христос. Виждането на нашата църква е че ХЦ са всички покаяли се новородени християни на земята независмо от тяхна църквона принаделжно. И в този смисъл църквата е една а не в смисала че църквата е една защото начело на църквата стои един папа един патриарх или един пастир”
Тук не обсъждаме дали ХЦ е БПЦ, католическа или евангелска и кой стои начело, а кои християни са в ХЦ. Не измествай въпроса встрани, Випаз.
ХЦ (пак повтарям, не говоря сега кои са в нея) именно като такава пребивава в пълнотата на истината и никой друг. Нали затова в началния си постинг заявих:
„...питам – възможно ли е в Христовата Църква да има повече от: една вяра; едно учение; едни (в смисъл еднакви) тайнства? Мисля, че Христос не е основавал такава злочеста Църква...” - с над двайсет хиляди различни учения, тайнства и т.н. – или както казва Тодор:
„Учението има значение и с истината не бива да се правят компромиси!”
В останалата част обаче нещата не са съвсем точни
„Християни обаче има и в църквите, чието учение не е чак толкова добро. Някой от тях са паднали в заблуди и само Бог знае дали някога ще станат. Има обаче и искрено обичащи Бога хора, които желаят да платят цената да Го следват. Повечето от тях са повярвали във въпросната църква и са приели ученията им. Бог обаче им дава постепенно да израстват в истината и да се отърсват от заблудите. Няма организация, която да държи монопола на тези хора. Наистина ако някоя църква държи много по-истинско учение от другите, може да се очаква че постепенно мнозинството от тези хора ще се насочат към нея. Дали обаче това е ПЦ е друг въпрос”
Щом учението на дадената църква „не е чак толкова добро”, това означава, че тя е извън ХЦ – т.е. учението и е като подправено вино (микс от истина и неистина). Това, че покаялите се са повярвали във въпросната църква въобще не може да бъде никакво оправдание за ереста, която те изповядват (а тя е богохулство по своята същност). По същата причина и езичниците биха претендирали за спасение – би било много хуманно -нали, те също биха казали – какво сме виновни ние, че сме се родили (примерно мюсюлмани) в тази религия.
„Искренно обичащите Бога хора, които желаят да платят цената да Го следват” трябва да знаят, че въпросното плащане се състои в кръщение и миропомазване.
„Постепенното израстване в истината” обаче засега е много рядък случай - малко нашега бих казал, че за да стане масов, ще трябва сатаната да бъде „пенсиониран” (по аналогия с друга наша тема).

Начинът, по който Тодор поставя въпроса за борбата с ересите ми се вижда доста странен:
„С какво всъщност са опасни ересите/заблудите за личния ни християнски живот и как трябва да се води борбата с тях (с ересите/заблудите в нашия живот)?
Нека видим какъв е смисъла на правилото, от какво трябва да ни пази то. Напомням, че никой не знае цялата истина и дори св. отци са имали различни мнения по някой въпроси. Така че въпроса не е чак толкова тривиален.”

Как така самите заблудени в ереста ще се борят с нея – това би приличало на известната сентенция „делото по спасение на давещите се е дело на самите давещи се”.
Борбата с ересите е задължение на ХЦ (като стълб и крепило на истината) и тя винаги го е правила чрез съборни определения

В „Защо съм тук” Тодор споделя:
„Защото и аз считам икуменизма за ерес.”
А сега е написал:
„Напомням, че никой не знае цялата истина и дори св. отци са имали различни мнения по някой въпроси.”
Първата част от изречението си е 100% икуменизъм – за да се получи пълната истина всяка конфесия трябва да хвърли своята частица “истина” в общия котел, след това всичко трябва да се смеси – и ето ви готовата “истина”. Това обаче ще бъде религията на антихриста.
Съгласно Писанието, ХЦ винаги е била и е стълб и крепило на Истината (1 Тим. 3:15). Затова или Църквата пребивава в Истината, или това не е тази църква, която е основал Христос.
А относно св. отци – това, че някой от тях понякога е изказвал „различно мнение по разни въпроси”, далеч не означава, че ХЦ не пребивава в Истината. Нали затова Господ казва: „където са двама или трима събрани в Мое име и Аз съм посред тях”, но в случая даденият св. отец говори сам – това е лично негово мнение.

Дали Випаз не „намери” вече правилния критерий по темата???:
„...Липсата на чудеса дарби и изцеления е достатъчно за да определи човек в коя Църква е Божието присъствие, и в коя има устно твърдение че Бог е там.”
Добре, че ХЦ никога не е подхождала по този критерий, а както казах по-горе чрез съборни определения е изобличавала еретиците. В противен случай и езичниците, че и всички окултисти, магьосници, екстрасенси и др. биха претендирали, че също са в ХЦ.
„В коя Църква е Божието присъствие” е ясно и без да се търсят чудеса и личби (за да не ни бъде дадена личбата на Йона) – това е ХЦ (все още не казвам кои са в нея).

За съжаление дотук не виждам категоричен отговър на въпроса си:
Възможно ли е в Христовата Църква да има повече от: една вяра; едно учение; едни (в смисъл еднакви) тайнства?
И за „n”-ти път – въпросът ми изключва последващи уточнения - кой е в ХЦ. Моля ви за момент да се абстрахираме от това. На по-късен етап и то ще последва.

Върни се в “протестантство”