Призив към българските протестанти

теми, свързани с протестантството
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Re: Призив към българските протестанти

Мнениеот Чехълче » ср дек 30, 2009 2:23 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Re: КЪМ ГУНЕВ

Мнениеот Aurelia Felix » ср дек 30, 2009 2:46 pm

Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Re: КЪМ ГУНЕВ

Мнениеот Чехълче » ср дек 30, 2009 2:59 pm

Амадеус

към Жоро

Мнениеот Амадеус » нед яну 03, 2010 3:06 pm

Жоре, разбирам те много добре. Призивът ти от определена гледна точка е логичен и закономерен. Но според мен той, макар и логичен, няма да даде желания резултат, защото не дава, както виждаш, достатъчна мотивация на когото и да било да поиска да стане православен. Вярвам, че ще ти е много трудно да обясниш как Бог те е превел от Протестантство в Православие. Нямам предвид външните неща, а да обясниш как и през какво е водел твоето сърце към Православието. Защото това до голяма степен остава тайна дори за нас самите. Как бихме могли да го обясним на друг, ако Бог не преведе този друг по подобен път?!

Зная, зная колко силно му се иска на човек да сподели полученото от Бога с другите. Работата е там, че към полученото от Бога ние сме склонни да намесваме и неща, които са си от нас самите и от нашия несъвършен и често пъти погрешен избор, човешка логика, страсти и т.н. Затова трябва да признаем, че и протестантите желаят да споделят Божиите дарования, които са получили също както и ние искаме да споделим. Трябва да можем да оценяме това, понеже дори мюсюлманите получават от Бога и Му благодарят, което ще бъде също взето под внимание на Съда. И те също могат да споделят, че са получили от Бога като мюсюлмани. И е вярно - Бог дава на всеки човек. Естествено от това не следва, че изборите на човека, логиката му и т.н. са правилни, а следва просто, че Бог е щедър и милостив. Ние често забравяме, че няма връзка. Но ето колко често се случва тази грешка да се използва, за да докажем някому нещо... Затова и четящите те протестанти дават своите контра примери, затова и ти се опитваш да им обясняваш напразно това, което Бог не им е открил.

Ако ние се опитваме с "brute force" проповед и желязна логика да ги привлечем да станат православни, какво по различно правим от тях, които дори имат понякога още по-железни практически доводи от нашите? Какво качествено по-различно можем да им покажем и как да стане това?

Православие - ние така наричаме автентичното Християнство. Православната Църква е жива и действена, защото е обиталище на Светия Дух и неин изначален Глава, Път, Истина и Живот е Христос. Протестантите не разбират това, освен като декларативно твърдение, което на практика е само пожелателно и се отнася със същата сила за всяка група от хора на християнска основа. Те са неспособни да го разберат с каквито и логически и психологически доводи да им излезем насреща. До момента, в който Бог не огрее в сърцата им Своята истина. Истината е, че човек е невъзможно да научи нещо, когато си мисли, че вече го знае. Ако съвестта ни не се събуди и не ни изобличи, че сме голи и боси пред Бога и все още нищо не знаем достатъчно добре, та да спрем да търсим, то как да разберем?

Според мен проповедта, към която сме призвани, трябва да има такова качество: "Но ще рече някой: ти имаш вяра, пък аз имам дела; покажи ми вярата си без твоите дела, и аз ще ти покажа вярата си от моите дела."(Яков 2:18) Ако ближните ни не могат да видят от нашите дела, както и у нас изобщо, по-правилна вяра от своята, не е ли по-добре да си мълчим и да не ставаме съблазън за ближните си с такава "проповед"? Тук в интернет трудно се показват дела, затова и тук е твърде неподходящо място да бъде обръщан когото и да било в истината. Нека помним думите на св.Серафим Саровски: "Радост моя, придобий мирен дух и хиляди около теб ще се спасят". Това е нашата проповед. Но тя е по-истинска и по-жива от всякава друга проповед единствено, когато се стремим преди всичко друго да я изпълняваме ние самите.

Зная, както писах и по-горе, че навлизайки в Православието, човек получава от Бога много дарове, които иска да сподели с ближните си. Но ние не бива да приравняваме вярата си малко или повече само до знание или до дара да виждаме и познаваме нищожна част от Божието действие в нас и около нас. Единствено изпълвайки живота си от своята вяра, т.е. когато тя е действена, ние можем да споделим истинското Божие откровение (непремесено с погрешните ни избори, човешка логика, пристрастия) с ближните си, защото тогава Бог действа чрез нашия живот и го прави да бъде откровение за другите.

ПП Извинявам се, ако съм обидил някого. Не съм имал такава цел. Изреченията, в които пиша в множествено число, се отнасят предимно за мен, а после и за всеки, който желае да се разпознае в тях.
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » нед яну 03, 2010 6:00 pm

Амадеус,

Напълно съм съгласен с това, което си писъл. В думите ти има повече православие от колкото в моите. Отдавна разсъждавам върху нещата, за които си писъл и нямям съмнение, че са правилни.

Поздрави,
ivan47
Потребител

Re: към Жоро

Мнениеот ivan47 » нед яну 03, 2010 6:19 pm

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » нед яну 03, 2010 7:48 pm

Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » нед яну 03, 2010 8:03 pm

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » нед яну 03, 2010 8:09 pm

Мерси :thumbup: Още един въпрос. Сега има някакви църкви "Сион", но май не са от хората на Бакалов. Той от тях ли е излязъл или е съвпадение на имената? Или аз греша и те всъщност са от "апостолите"?
Потребителски аватар
Dadi
Потребител

Мнениеот Dadi » нед яну 03, 2010 8:35 pm

Амадеус

Мнениеот Амадеус » пон яну 04, 2010 1:13 am

Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » пон яну 04, 2010 1:39 am

Последна промяна от Gunev на пон яну 04, 2010 2:46 am, променено общо 1 път.
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » пон яну 04, 2010 1:43 am

Амадеус, благодаря ти за мислите които сподели! Толкова близки ги чувствам, че направо боли... Ето, виждам души, лутащи се по лабиринтите през които и аз съм преминал... Как да помогна ? Дали ще успея, давайки на готово отговорите до които съм достигнал след толкова перипетии и страдания? Статистиката отговаря "не"... Всеки трябва да си мине по пътеката, и само Бог може да го насочи... Колко мнения са изписани по форумите ? Колко безкрайни спорове не са довели до нищо... Често се питам има ли въобще някакъв смисъл от този вид общуване... Мисля че отговорът е : да, има някакъв смисъл, а според мен това е достатъчно. Просто не трябва да разчитаме прекалено много на това... Иначе наистина много ресурс се губи в празни риторики. Време, в което можем да се вгледаме в себе си, около себе си, да научим нещо или просто да се помолим... Но понякога, по някои въпроси наистина виждам че имам какво да споделя. Тогава по-добре наистина да го направя, пък до колко ще е от полза - Бог знае.
Ще се радвам да те срещнем тук отново :wave: .
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » пон яну 04, 2010 8:26 am

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » вт яну 05, 2010 5:15 pm

Как мислите, до колко е голямо значението, на личните качествата на събеседниците, за да бъде конструктивен един диалог? Едно е когато беседват двама смирени човеци, макар и да са от различни доминации, от колкото двама горделивци, които от висотата на своята мнима "непогрешимост" не допускат да съществува истина някъде другаде освен в неговите мисли и разбирания? Мисля, че смирението е най-главното условие, от което зависи Господ до колко ще допусне даден човек да се приближи до Него. Нали Той Сам казва да бъдем като Него кротки и смирени, а като че ли на тази добродетел в различните деноминации се набляга различно.

Върни се в “протестантство”