Любими автори/книги

теми, свързани с протестантството
Зограф
Модератор

Любими автори/книги

Мнениеот Зограф » пет май 21, 2010 11:56 pm

***ТодорК: Темата е разделена от " "Радостта по пътя към целта" - книга "***

Многоуважаеми anb,
Много те моля, би ли подредил по важност първите десет книги, които би трябвало да прочете всеки човек през живота си? Много ще ми е любопитно ако продължиш с евентуалното изброяване по важност, - тази книга на кое място би я поставил?? Понеже моят живот /расъждавайки по човешки/ е почти пред своя край, аз не бих я препоръчал тази книга на никому. Ценете времето си, драги брате, защото не знаем кога ще дойде Младоженецът и дали няма да ни свари без елей в светилниците ни, понеже сме си пропилели времето с безразборно четене на книги, които не заслужават напразно загубеното време, за да научиш нещо, което можеше да се каже и с пет изречения.
Асен
Потребител

Re: "Радостта по пътя към целта" - книга

Мнениеот Асен » съб май 22, 2010 8:45 am

Здравей Зограф, мисля, че всяка книга е подходяща за определен етап от живота ни. Връщаш ме доста години назад във времето и си спомням как, като дете с трепет и нетърпение чаках поредната приказка под одеялото преди заспиване. В юношеска възраст уроците категорично бяха изместени от "Винету", "Островът на съкровищата", "Синовете на великата мечка", "Тамбукту", а колко пъти съм гледал един и същи филм с Гойко Митич... не помня вече.
Сега, когато сме вярващи в Живия Бог, Иисус Христос нещата са различни. Основното е Библията, а на всяка християнска книга гледам като споделяне на опитности във вярата, приятелски съвет и насърчение. Всичко това, заедно с пребъдване и постоянство във Иисус, долива и държи пълни с масло светилниците. Трябва да сме като разумните девици от притчата! :D :angel:

P.S. Знаеш на какво е преобраз маслото.
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » съб май 22, 2010 9:14 am

За Библията си напълно прав, но следващите кои са? Аз например, като втора по важност бих предложил да сложим "Учението на 12-те Апостоли" /така наречената Дидахе/- това е най-древната християнска книга запазена до наши дни. Ако си съгласен с предложената от мен като втора, чакам да предложиш следващите ... Сега когото си вярващ пак ли предлагаш на децата основното четиво да бъдат книгите на твоята младост? И още нещо - за тези "опитности" - безразборно ли четеш и се запознаваш с "опитностите" на будисти, мюсюлмани и всякакви други или подбираш по-важните според теб?
Асен
Потребител

Мнениеот Асен » съб май 22, 2010 9:32 am

:D Не мога да представя списъка, който очакваш, нали писах, че всяка една книга е сама по-себе си уникална. А за будистки или мюсюлмански не е ставало и дума! Това как ти хрумна?!? Прочети отново внимателно предишния ми пост. А за децата, знаеш, нормално е да им четем и полезни, изграждащи приказки в ранната възраст, вече има и детски библии, не е лошо да познават света около тях. В юношеството се преминава на "по-твърда" храна, и така... Спомни си, преди Бог да употреби Мойсей , той бе обучен на всички земни науки по онова време. Т.е. математика, астрономия и ... всичко друго, което е било преподавано в Египет по онова време. :angel:
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » съб май 22, 2010 11:11 am

Добре е, че с "опитностите" на другите религии няма да се занимаваме, съгласен си, че е загуба на време. Но остават "съчиненията" на няколко хиляди християнски конфесии и всички те призовават елате при нас! Тук е Христос! А ти си спомняш какво ни предупреждава Христос, че в последните времена ще ни приканват измамници с думите; Тук е Христос! Сигурен съм, че не ти е безразлично дали четеш книгата на някакъв шарлатанин, който търси наивници за да ги погуби, или нещо което е писано то човек с помоща на Божията благодат. Това ми е въпроса? Какъв да бъде критерия при подбора на книгите, които четем, искам да споделим всички помежду си за да си бъдем взаимно полезни, - за мен лично, това е смисъла да пиша тук, - от личен опит зная, че няма време и не си заслужава да четем безразборно, под предлог, че на всякъде може да се намери нещо "полезно".
Асен
Потребител

Мнениеот Асен » съб май 22, 2010 5:51 pm

Никъде по-рано не е ставало и намек за безразборен подбор на това, което четем. Както забелязах и при двама ни, основният критерий при подбора е авторите да бъдат хора, утвърдени във вярата, и написаното от тях да послужи за изграждане на характера, или укрепване във вярата. Което и правим! :angel:
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » съб май 22, 2010 6:33 pm

Радвам се, че сме в най-важното единомисенни! Брате, бъди така добър и в името на това, което търсим и двамата препоръчай ми няколко книги, които считаш, че с предимство и обезателно трябва да прочете всеки, който искренно търси и се стреми към Господа. Аз от моя страна също бих ти предложил няколко книги и ако искаш разбира се да обменим помежду си своите доводи за важността и значимоста на всяка предлагана книга. Впрочем ти нищо не пишеш, съгласен ли си с мен за важността и значимоста на апостолското учение изложено в книгата Дидахия и споделяш ли с мен мнението да поставим като втора по важност тази книга. Ако не си съгласен,- предложи ти нещо и се обоснови защо така мислиш. С нетърпение и радост чакам мнението ти!
Асен
Потребител

Мнениеот Асен » съб май 22, 2010 7:16 pm

Брате, ако трябва да съм искрен, апостолите, за които се говори в Дидахията, не са били непосредствени ученици Христови, а пътуващи проповедници, които ракривали основните верови и нравствени истини, но не между езичниците, а между християните. Има силна изява на надежда за скорошното второ идване на Христос. Това, което ПРАВИЛНО изискваш в по-предния си пост "Бъдете обаче готови, защото не знаете часа, в който ще дойде нашият Господ.“ от притчата за 10-девици. Как бих могъл да не го харесвам? А колкото до книги, които бих препоръчал, някои съм публикувал в предишни периоди от време във форума, други още издирвам в електронен вариант.

P.S. Само и да допълня, че изповядвам и това:

Apostolicum

1. Gredo in Deum Patrem omnipotentem, Creatorem coeli et terrae.
2. Et in Jesum Christum, Filiumeius unicum, Dominum nostrum:
3. Qui conceptus est de Spiritu Sancto, natus ex Mariae Virgine,
4. Passus sub Pontio Pilato, crucifixus, mortuus et sepultus,
5. Descendit ad inferos, tertia die ressurexit a mortuis,
6. Ascendit ad coelos, sedet addexteram Dei Patris omnipotentis.
7. Inde venturus est iudicare vivos etmortuos.
8. Credo in Spiritum Sanctum.
9. Credo, sanctam Ecclesiam, sanctorum communionem,
10. remissionem peccatorum,
11. carnisressurectionem,
12. vitam aeternam. Amen. :angel:
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » нед май 23, 2010 9:18 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » нед май 23, 2010 9:30 pm

Последна промяна от Aurelia Felix на нед май 23, 2010 9:34 pm, променено общо 1 път.
Асен
Потребител

Re: Зограф

Мнениеот Асен » нед май 23, 2010 9:33 pm

Това не е критика, не критикувам, говоря за дейността им. Не знам защо оставаш с такова впечатление. Приел съм го и го подкрепям.
Последна промяна от Асен на нед май 23, 2010 9:41 pm, променено общо 1 път.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » нед май 23, 2010 9:37 pm

не става дума за критика, но щом си приел римокатолическия символ на вярата, значи трябва или да го вярваш и прилагаш целия, или изобщо да не го вярваш и прилагаш. така че, щом си го приел е редно да отидеш и да станеш римокатолик. в София има поне 3 римокатолически църкви.

казвам го без грам подигравка към теб, защото ако наистина си приел това верую, значи имаш напредък! по-добре римокатолицизъм, отколкото див харизматизъм. завръщането в православието не е лесна работа и колкото повече се е отдалечил човек, толкова повече време му трябва, за да се върне. така че в някои случаи римокатолицизмът е една добра крачка към Дома.
Асен
Потребител

Re: Тигър

Мнениеот Асен » нед май 23, 2010 9:45 pm

Извини ме, отговорих на Зограф по-горе. А колкото до твоя въпрос за Filioque , нека да започнем от там, как е написано в Библията.... :wink: Защото останалото ще бъде само плод на нашия интелект. :angel:

P.S. Допълвам днес, 24 май :
-Тигър, мотивът, с който съм предложил книгата е да има достъпна яснота за това, което имаме в Иисус като християни. Нали и затова писах в началото, че всеки мже да намери по нещо полезно за себе си? Избягвам полемиката, доколкото е възможно, за да няма изместване от темата. Зная добре, че не ми се подиграваш :angel: , по-скоро - постоянно се опитваш да показваш предимствата и достойнствата на твоите убеждения. Което до някъде е правилно, но от друга страна-съществува опасност от "затваряне" на очите за нещата, които са съвсем реални и действат в живота ни, да преминат покрай нас незабелязано. Т.е., да изпуснем "последния влак". Затова писах и на брат Зограф, че подкрепям напълно това, което е в сърцето му-светилниците ни да бъдат пълни с масло! А това става единствено и само, когато четем и се изпълваме с истината на Божието слово и Святия Дух, и постоянстваме във всяко добро.
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » вт май 25, 2010 12:10 am

Асен
Потребител

Мнениеот Асен » вт май 25, 2010 12:19 am

Зограф, съгласен съм с теб. Имаш свободната воля да избираш.

Върни се в “протестантство”