Любими автори/книги

теми, свързани с протестантството
ever
Потребител

Re: "Радостта по пътя към целта" - книга

Мнениеот ever » вт май 25, 2010 2:52 pm

Мислех вече да не пиша, но доколкото виждам все пак сайтът заслужава да се нарича "православен" :clap: Радвам се /тъкмо по темата :biggrin: /,защото има достатъчно православни хора тук, тъкмо бях започнала да се съмнявам. Да държим учението на апостолите и светите отци, че в последните времена /които тропат на вратата/ ересите ще се преумножат, вероятно и нови ще се появят- не само римокатолицизъм или протестантство. Поздрав към Зограф- на здрав камък седите! Към ТодорК- моля да ме извините, аз не пиша по форуми принципно и не знам какво означава да "оспамвам" темата :oops: Простете всички, ако съм го направила. Аnb не съм ви враг- един е врагът на провославния христинин /бих казала на християнина, но като гледам форума, налага се да уточнявам/ и той не е от плът. Обаче непримирими следва да сме към всяка ерес. Пък дори и да ме наречете "фанатичка"- предпочитам :thumbup: Иначе приемам това, което сте ми писали като лично съобщение- нямате проблем.
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » вт май 25, 2010 3:51 pm

Скъпи брате,
Господ прие заради нас кръстна смърт и ни е заповядал да се обичаме помежду си и като Негови чеда не ми е никак безразлично как се отнасяме един към друг. Какво искаш да кажеш с думите:"съгласен съм с теб. Имаш свободната воля да избираш." Аз се интересувам след като си съгласен с мен ти какво мислиш да правиш, как ще постъпи твоята свободна воля? Значи ли че желаеш да прочетеш какво ни учат и какво са писали християните през първите три века
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » вт май 25, 2010 4:36 pm

Асен
Потребител

Re: еver и Зограф

Мнениеот Асен » вт май 25, 2010 5:43 pm

:angel: Приятели, бях решил ховече да не пиша по тази тема, но вашите постове ме разколебаха. Разбирам ви напълно, т.е., всеки един от вас от какво е воден. И това е добро! Защото добро нещо е да ревнуваш и милееш за вярата си, добро е и да отстояваш позициите си. Така трябва да бъде!
Сега по отделно на всеки :angel: :

1. Евър, пламъкът в душата ти е сила, която може да надгради (назидае) или препъне опонента (съфорумеца) ако не се вгледа внимателно в думите ти (нека вече да сме си на "ти"). Затова ти писах на ЛС, късно вечерта, че след като прочетох отново всичко, и "погледнах" вътре в думите ти, съжалих за спонтанната си реакция и промених мненията си. Нали го изпълних 100% тогава? :) Искам да знаеш, че аз също имам Свето Православно Кръщене.
Така че, не съм враг или "вълк в овча кожа". Съзнавам отговорността си пред Бог и пред човеците. Зная, че Форумът е Православен и се съобразявам (мисля си) с вярата на братята и сестрите.

2. Зограф, имах предвид, че каквото и да избереш да четеш като допълнителна литература то ще бъде правилно и го подкрепям. Защото знаеш какво правиш и от какво да се предпазваш. А дали желая да прочета, онова което са писали ранните християни-да, желая го!!!
ТодорК
Модератор

Re: еver и Зограф

Мнениеот ТодорК » ср май 26, 2010 9:46 am

Асен
Потребител

Re: Любими автори/книги

Мнениеот Асен » ср май 26, 2010 2:05 pm

Зограф, аз също се учудих в началото защо темата е разделена, но след това като помислих, разбрах, че това е било необходимо.

P.S. Това е истинското ми име, "anb" беше абревиатура от з-те ми имена, помолих брат ТодорК на ЛС, ако може потребителското ми име да бъде променено с истинското ми-Асен, защото считам , че в нашия Форум е правилно да сме открити към събеседника ни. Няма зад какво да се крием. Такъв положителен пример ни е даден и в голяма степен първоначално, от Администраторите и Модераторите, което е правилно. :angel:
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » ср май 26, 2010 6:22 pm

Аз се скрих зад псевдоним. :biggrin:
Асен
Потребител

Мнениеот Асен » ср май 26, 2010 6:30 pm

Затова си трудна за розпознаване :angel: :angel: :angel:
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » чет май 27, 2010 1:14 am

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » чет май 27, 2010 1:32 am

аз бих посочил една книга извън Писанията , която лично мен ми е била и ми е много полезна- "Всичко от мен , за Негова прослава" /Осуалд Чеймбърз/

Редица биографии , сред които се открояват тази на Сундар Сингх и Георг Мюлер .
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » чет май 27, 2010 1:55 am

Пропуснах да коментирам за опасностите споменати от Тодор, което крие това "препредаване" на вярата по веригата. Един красноречив пример е случая със свети Симеон Богоприимец : Бидейки един от 70-те преводачи на Библията, един ден стига до думите на Пророка: Ето, девица ще зачене и ще роди син..." и расъждавайки логично като разумен човек си казва: Тука трябва да е допусната правописна грешка, не е възможно девица да ражда, ще сменя думата "девица" с "жена", както е "правилно". И тогава му се явил Ангел и му казал: Не дръзвай да поправяш Словото Божие изречено от Пророка, защото сам ти ще станеш свидетел и докато не видиш с очите си Роденият от Дева няма да умреш!! Втория случай, за който повечето детайли вече съм забравил беше, че по време на богослужение по времето на един от Вселенските Събори епископът, който четял Евангелието си позволил да смени една произнесените думи от Спасителя към Разслабления : Стани и вземи одъра си.... със по-съвременна /по разбираема/ Стани и вземи ложето си /кревата си/ ... Тогава един от Епископите /забравих името/ станал и напуснал демонстративно службата, като после пояснил, че ако беше останал, това може да се тълкува като одобрение да се променя Словото Божие първоначално в нещо дребно на глед, а постепенно и неусетно да се промени и смисъла на Словото Божие. Отците от Събора решил, че наистина трябва да се осъди постъпката на онзи , който дръзнал да променя думите произнесени от устата на Иисуса Христа. И ако в древност това са били единични случаи преди две години четох, че в направения превод на Евангелието за ескимосите навсякъде думата "агне" и "овца" била сменена с думата "пингвин" за да станело по-достъпно и лесно разбираемо за колко кротко животно става въпрос....
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » чет май 27, 2010 5:02 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » чет май 27, 2010 11:07 pm

като става дума за книги, да си кажа и аз :-)

има 2 книги извън Св.Писание, които смятам за a must read от всеки християнин, който е сериозен с и за Бога, а не си играе игрички с Него:
1. За Въплъщението на св.Атанасий Велики и
2. Изповеди на блажени Аврелий Августин

"За Въплъщението" лично за мен е абсолютният богословски шедьовър на всички времена! това е произведение, за което с две ръце се подписвам че е толкова вдъхновено от Светия Дух, колкото и самите Писания.

що се отнася до Изповедите на св. Августин - там всеки с истинско покаяние може да разпознае себе си! ще си позволя една волност: ако може да направя едно такова сравнение: Атанасий по величие на Богооткровението може да се сравни с Авраам, а Аврелий Августин - с Давид. в изпълнения с гонения заради правдата живот на св. Атанасий няма място за грешки и грехове. докато в живота на Аврелий има и грехове и богословски грешки, но величината на грешките му разкрива единствено величеството на Божественото всеопрощение и милосърдие, пред което човек може само да мълчи...
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » пет май 28, 2010 12:28 am

Тигър препоръчва наистина две великолепни книги! Аз бих добавил след Св. Писание - неговото тълкуване от св. Иоан Златоуст. Без да си чел тълкуванията му бих оприличил ситуацията на сакат човек, който иска без помоща на патерици /или други помощни средства/ само със собствени сили да отиде на поклонение до Иерусалим. В момента се продава издадената наскоро книга от св. Иоан Златоуст - "Тълкувание на Евангелието от Матея", а също така излязоха първите 5 тома от неговите "Съчинения". През 1933-41г. се издадоха и Тълкуванията на Посланията на св.ап.Павел.
Уважаеми Тодор, малко ме озадачи твоето изречение: "Аз лично оценявам една книга главно по това доколко Бог е работил в мен и ми е дал мъдрост да разбера нещо докато я чета." Не искам прибързано да коментирам, защото явно аз съм свикнал по друг начин да се изразявам /а може и да влагам друг смисъл в някои думи/.Смущава ме ,че ангажираш прекалено много Господа със собствената си персона "да работи над теб", а не да се смили. Това е плод на вековното развитие на две конфесии, които не са общували помежду си. Опитах се да прочета посоченото от теб на Рой Хешън, но превода на българси е ужасен. И пак недоумение : "мога да кажа, че съм бил благословен".-от кого..??? Най-хубавата и сполучлива книга на архим. Серафим Алексиев, според неговите думи е "Св. Серафим Саровски"- още една биографична книга. От този жанр според мен непременно си заслужава да се прочете книгата на Ф. Фарар ; "Животът и трудовете на Св.Отци и учители на Църквата" - започва със св. Игнатий Антиохийски и още 17 от най-древните всеобщо признати светила на Църквата . /притежавам я на руски език изд.1891г./
Асен
Потребител

Мнениеот Асен » пет май 28, 2010 9:09 am

Върни се в “протестантство”