101-ви поход за водното кръщение

теми, свързани с протестантството
Жоро
Потребител

Re: 101-ви поход за водното кръщение

Мнениеот Жоро » нед юли 11, 2010 3:18 pm

Здравей Vipaz,

Разбирам добре ревността ти. Но сега темата тук е за водното кръщение. До дара на Святия Дух още не сме стигнали, тък и си има отделна тема специялно по въпроса. Повярвай ми, не случайно почвам с кръщението и новорождението. Много християни подминават тези учения. Приемат ги за даденост, без да се замислят какво точно значат и дали Писанивто учи както тях.

Ето сега имаш възможност. Вярваш ли както до сега е пиано, че човек се новоражда във водното кръщение? Ако ДА, пиши че си съгласен, ако ли НЕ, обясни, чрез Писанието.

Целата е да търсим Божията истина, която освобождава. Препирнята не носи свобода. Нали точно това правим, вглеждаме се в примера и думите на апостолите за да видим Христовото Учение.

Поздрави,
Асен
Потребител

Мнениеот Асен » нед юли 11, 2010 4:31 pm

Брат Жоро, защо като мине(или не мине) малко време публикуваш теми, с които искаш да покажеш пред аудиторията "несъстоятелността" на протестантството?

"Миналата седица бях поразен от пореднота измислица на едни наденоминационни протестанти..." или

"Има простестанти, които казват че..."

За мен, приемливо би било, след като посещаваш такива събрания и дружиш с тези хора, да им кажеш лично твоето мнение, истините на твоята вяра и...т.н. Или да спреш да посещаваш събранията им, за да не те скандализират? За да не пишеш после тук, във форума ... колко са били ....сещаш се се какви. :angel:

Поздрави,
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » пон юли 12, 2010 12:31 am

Здравей Асене,

Тази тема е за кръщението. Ако можеш да кажеш нещо по въпроса за кръщението или новорождението - кажи. Може да отворш друга тема - мотивите на Жоро.

Нима реши, че мотивите ми не са съвсем чисти, щом като съм тръгнал с Библията да изследвам достоверността на това, което варвате за новорждението и кръщението?

Асене, винаги ще трябва да казвам "някои протестанти", защото разнообразието е толкова голямо, че почти няма тема, по която мога свободно (оставайки верен на истината) да кажа: "Всички протестанти вярват това". Това не мога да го кажа за такива основни теми, като:
Троицата, кръщение, новорождение, спасение,приемане на Духа, устояване във вярата, авторитета на ранната църкав, приемането на преданието, литургия и т.н. За това винаги ще бъда принуден, за да не засегна някого несправедливо да казвам - НЯКОИ ПРОТЕСТАНТИ.

Прав си, на събранията на тези църкви не трябва да се ходи. Но информацията, която споделям не е от техния амвон, а от лична среща. А аз два пъти им казах, че не са прави. (По скоро спорихме два пъти - за съжаление). Ако искам да се заяждам с протестантите не ми трябва тепърва да ходя и да слушам проповеди. Трябва само да отваря църковната история и да чета за борбите на църкват с гностиците от втори и трети век. Не можеш да си представиш колко много протестантски учения ще намериш описани там, под името - "учението на гностиците". Ако ще Господ, ще отворя тема и за гностицизма, но не сега.

Но, да не се отконяваме. Ставаше въпрос за норождението. Да се придържаме към темата.
Асен
Потребител

Мнениеот Асен » пон юли 12, 2010 10:59 am

wink: Дали не трябва да приемем почина да започнем да пишем в подходящ подфорум и за отклоненията на някои "- - - - - славни" . Със сигурност има хиляди такива, като започнеш от светската хроника , та достигнеш до личните духовни "опитности".

Как мислиш, редно ли е да го правим?
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » пон юли 12, 2010 11:11 am

Асен
Потребител

Мнениеот Асен » пон юли 12, 2010 11:34 am

:angel: Така е брат ТодорК. Това не е начинът за изтъкване или омаловажаване на предимствата на тази или онази конфесии (които и да са те).
Добре ще е да оставим личните си амбиции и да дадем приоритета на същността на нашата вяра-Иисус Христос :angel:
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » пон юли 12, 2010 1:43 pm

Не говорим ли тук за вярата, а не за клюкини - кой с кого бил, кой с кого се напил?

Придържайте се към темата. Не помня да съм изнасял "святска хроника" за протестанството. Говорим за доктрини - Учението. Вски път ми е било чудно, аз говоря за Библията, а от другата страна се чува - "Виж този, виж онзи". Библията не е подчнинена на този и онзи. Този и онзи подлежат на светската хроника, Писанието - не! То е отвъд нашето време.
Асен
Потребител

Мнениеот Асен » пон юли 12, 2010 2:15 pm

Жоро, темата е "101-ви поход за...", т.е. опит за показване на несъстоятелност на доктрина и сравняването й с друга. Християнският ни живот трябва винаги да бъде благословен от Бога в мотивите и подбудите ни. Ако искаме да работим за Бог, но го правим по човешки без Неговото благоволение, в стремежа си да окажем помощ или подкрепа в някакво направление, ще открием, че думите ни и усилията ни правят точно обратното-по-скоро създават ограничения в тази посока.

Нашата цел не бива да бъде сбствената ни правота, защото мащабът на действията ни не се състои в това, дали те са продиктувани от добри намерения или лоши, но единствено от въпроса: Това което правим по наша воля ли е, или по Божията? :angel:
Последна промяна от Асен на пон юли 12, 2010 10:01 pm, променено общо 1 път.
Paladin
Потребител

Мнениеот Paladin » пон юли 12, 2010 9:30 pm

ВКлючвам се в темата само за да кажа следното:
Тайнството на кръщението е неоспоримо.
Но точно от там започва стръмната пътека към Свети Дух, която е процес, траещ години.
Свети Дух дава дарбите на духа, но те трябва да бъдат заслужени.
В тях са включени пророкуването, лечителството, разбирането на езици, разбирането на духове и др.
Не е лесна работа- полеят те с вода и готово.
Нужна е много работа, и то упорита и ежедневна.
И много вяра, търпение и Боголюбие.
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » вт юли 13, 2010 12:34 am

Асене,

Писах ясно какво Библията казва за новорождението. Питам те, какво казва Библията за новорождението. Ето и отговора:"Жоро имаш нечисти мотиви, правокираш, рушиш едиснтвото, действаш по човешки, не постъпваш според Божията воля."

Аз го тълкувам така: "Не искам да знам нищо друго за новорождението от това, което са ми казали. Не мога да го докажа от Библията. "

Асене, казвал съм го и друг път. Ако единството е по-важно от доктрините - чакам те да се върнеш в православната църква, която е от началото. Така всички християни ще бъдем едно. A, aкo доктрините са важни - защо се възмущаваш, че държа на тях :?:
vipaz
Потребител

Мнениеот vipaz » вт юли 13, 2010 11:14 am

Последна промяна от vipaz на ср юли 14, 2010 1:51 pm, променено общо 1 път.
Асен
Потребител

Re: Жоро

Мнениеот Асен » вт юли 13, 2010 11:44 am

Брат Жоро, разбирам раздразнението ти, но ще ти кажа съвсем простичко: Докато ние тук се опитваме да покажем или докажем по между си с човешки усилия, коя доктрина е по-по-най, коя е "първата", коя е единствено "правилната" и пр. , навън, на улицата стават други неща: Хора се лутат в безпомощност и тъмнина, търсят отговори, затъват в неща..., провалят се, стресират се, питат се "защо така стана?" и т.н.
Т.е., князът на този свят не спира да сее заблуди, да краде, лъже или убива.

Когато някои от тези хора дойдат тук във форума и прочетат "интелектуалните" ни дискусии, за неща, които отдавна са изяснени в Символа на вярата, какво биха помислили? Може би:"Абе, и тия не са по-различни...само спорят...нищо не мога да науча..."

И какво печелим тогава?
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » вт юли 13, 2010 12:09 pm

Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » вт юли 13, 2010 5:28 pm

Понеже някои издумаха вече наистина чудовищни неща, давам малко четиво за тях.
http://www.roacbulgaria.org/contents/ba ... church.htm
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » ср яну 05, 2011 10:51 pm

Випаз,
Пак си оцвъкал някакви глупости, на които съм отговарял десетки пъти. Откога вашата църква се сдоби с трето тайнство - нисхождане на даровете на Духа, защото доколкото знам евангелистите признават две карикатури на тайнства, всъщност човешки действия - мокрене и почерпката, които ако бяха извършвани от православен свещенник щяха да бъдат тайнства наречени кръщение и евхаристия. Вашата църква да не си е присвоила моите постове и да приела от Кабрал нова тайнство?
Кръщението е тайнство в което следствие на видимите действия на свещенника получаваме невидимата Божия благодат на Светия Дух. Затова се казва, че кръщението с името на Отца и Сина и Светаго Духа (във вода) е със Светия Дух, Той ни дава Божията благодат, защото Той действа в Църквата/не във вашата/ изпратен от Отца по молба на Иисус Христос.
Какви лъжи, какви стихове? Какво се променя в съдържанието?

И тъй Анания отиде и влезе в къщата; и като положи ръце на него, рече: Господ Иисус, Който ти се яви по пътя, по който дохождаше ти, ме прати, за да прогледаш и да се изпълниш с Дух Светий. И изведнъж сякаш люспи паднаха от очите му, и той веднага прогледа и, като стана, покръсти се;

Анания полага ръце и казва, че е пратен 1. да помогне на Павел да прогледне и 2. да даде възможност Павел да се изпълни със Светия Дух. какво става - 1. Павел проглежда/полагането на ръцете/ и 2. Павел се кръщава във вода за опрощение на греховете, призовавайки името Христово, като в кръщението се изпълва със Светия Дух. Нещо ново или неясно?

Върни се в “протестантство”