"Оправдан даром"-Д.Принс

теми, свързани с протестантството
Асен
Потребител

"Оправдан даром"-Д.Принс

Мнениеот Асен » вт окт 05, 2010 6:38 pm

Оправдан даром

„...с Неговата благост се оправдават даром чрез изкуплението, което е в Христос Исус,

Когото Бог постави за умилостивение чрез кръвта Му посредством вяра. Това стори за

да покаже правдата Си в прощаване на греховете извършени по-напред, когато Бог

дълготърпеше

Римл. 3:24,25

Радвам се, че думата „даром“ е употребена в този пасаж. Проблемът с религиозните хора е, че те винаги се опитват

да заслужат изкуплението си и никога не успяват. Те са вечно недоволни и никога не са спокойни, защото си мислят, че

все трябва да направят нещо, за да станат праведни. Това няма да стане никога. Ние се оправдаваме само чрез вяра в

кръвта на Исус. Нека погледнем в Римл. 4:4: „А на този, който върши дела (религиозният човек), наградата му се не счита

като благодеяние, но като дълг.“

Много хора си мислят, че ако винаги са живели праведно и са изпълнили задълженията си, Бог им дължи праведност

или оправдание – че това е дълг, който им се полага. Но всъщност Бог не дължи нищо на никого. Забележете стих 5: „А на

този, който не върши дела, а вярва в Онзи, Който оправдава нечестивия, неговата вяра му се вменява за правда.“ Първото

нещо, което трябва да направим е да спрем да се опитваме да направим себе си праведни. Да спрем да се опитваме да бъдем

„малко по-добри“. Спри всичко това. Това, което трябва да направим, е просто да вярваме. Толкова е просто. В противен

случай никога няма да успеем.

Благодаря Ти, Господи, за кръвта на Исус. Аз прокламирам, че съм оправдан даром чрез Неговата благодат.

Вярвам в Този, Който ме оправдава и моята вяра ми се счита за праведност. Чрез кръвта на Исус аз съм оправдан,

направен съм праведен така сякаш никога не съм съгрешавал. Амин.

Дерек Принс
Дон Кихот
Потребител

Re: "Оправдан даром"-Д.Принс

Мнениеот Дон Кихот » вт окт 05, 2010 8:14 pm

Хасане,

Направо си опиваш от мисълта, че си безгрешен и праведен, щом си повярвал, както пише твоят гуру Принс. Дали е така обаче или сме свидетели на поредната самоизмама?

Бирата в Библията -
http://archiman.livejournal.com/
Асен
Потребител

Мнениеот Асен » вт окт 05, 2010 8:22 pm

Синьор, това, че се дразниш от достъпно обясненото Божие Слово, означава, че все още има какво да учиш. И то не с ума си, а със сърцето си :thumbup:

Не е лошо да погледнеш как го правят децата-с доверие и отворено сърце.
А и Иисус каза да бъдем като тях. И като ти припомня какво казва апостола в Ефесяни 2:8,
със сигурност може да ти дойде и в "повече" wink: :

2:8 Защото по благодат сте спасени чрез вяра, и то не от сами вас; това е дар от Бога;
2:9 не чрез дела, за да се не похвали никой.

Ти с какво ще се похвалиш? :think:
Последна промяна от Асен на ср окт 06, 2010 12:17 am, променено общо 4 пъти.
Tor
Потребител

Мнениеот Tor » вт окт 05, 2010 8:28 pm

Пак глупости на търкалета.
Никой никога никъде не е оправдавал няма и да оправдае някой за делата му.
Ти върши мизерии, пък чакай ей така от горе да получиш оправдание.
Алоу, комунизма свърши, само те едно време имаха "привилегии" по право.

Не Иисус ами още 3 пъти да слезе, като вършиш безумства си пътник.
Недей леж на таз кълка за оправдания и прочие щуротии а гледай да не правиш лоши неща нито с действия нито с бездействия нито с мисли.
Някой си щял да го оправдае....а направо запазено място във ВИП ложата на Рая не щеш ли?
Бачкай упорито, моли се за душата си и бъди добър.
Току виж ти светнало, кое как е.
stef
Потребител

Мнениеот stef » вт окт 05, 2010 10:39 pm

Точно Тор! Мисля не е чел, че вяра без дела е мъртва!
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » ср окт 06, 2010 7:46 am

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » ср окт 06, 2010 8:19 am

Асен
Потребител

Мнениеот Асен » ср окт 06, 2010 2:37 pm

Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » ср окт 06, 2010 5:50 pm

"единствено и само чрез вяра. Т.е, не е необходимо да правиш неща със собствени усилия". Омръзна ми да повтарям, но пак ще кажа - тази протестантска позиция е едностранчива, защото издава краен спиритуализъм. Тя идва от основателя на протестантството Лутер е последовател на Августин, който е бил осем години гностик (манихей). Прочете книгата:

http://www.veren.org/product.php?b=3922 ... r51kscue61
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » ср окт 06, 2010 8:09 pm

Когато започнем да четем Библията попадаме рано или късно на Съборното послание на св.ап. Иаков, където казусът е разгледан и е разгромена цялата протестантска шашма наречена "Sola Fide" или на български Само вярата. Затова и архиеретикът Лутер е извадил посланието от Библията. Причините за това си действие ще обясни на всички протестанти и евангелисти в ада.
Между другото, не се спасяваме нито по вяра, нито по дела, а само и единствено по Божия благодат. Връзката Божия благодат - вяра, като съвкупност от дела, плод на благодатта е по образът на Богочовека.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » ср окт 06, 2010 11:09 pm

Кабрал, не говори небивалици отново.
Отвори една Библия за която смяташ, че е "протестантска", каквото и да значи това, и потърси посланието на Яков. Там си е, цяло целеничко.
Какво е мислел Лутер си е негова работа, посланието си е в Писанията, и твоите спекулации на гърба на протестантите евангелисти, които ти отново запрати в ада wink:, са видни за всеки ( с малки нелепи изключения).

Относно това, че постоянно се бъркаш за вярата и делата, това е понеже не проумяваш, че има мъртва и жива вяра. Следствието на живата вяра, са именно делата на вярата, за които говорим. Не, че те спасяват, но те говорят за това каква е вярата всъщност, дали я има, или я няма.
А мъртвата вяра, няма като свое следствие дела извършени по Бога.

Понеже мнозина са казвали, че вярват, но от живота им се виждало безплодието им, затова и Яков пише относно вярата и делата, че без дела вярата е мъртва, тоест я няма. Именно делата свидетелстват за вярата. Те са нейно следствие. Дано проумееш най- сетне за какво иде реч.
Асен
Потребител

:)

Мнениеот Асен » чет окт 07, 2010 12:42 am

1. Дон Кихот написа: "единствено и само чрез вяра. ....... Омръзна ми да повтарям, но пак ще кажа - тази протестантска позиция е едностранчива, защото издава краен спиритуализъм...)

2. Кабрал написа:"Между другото, не се спасяваме нито по вяра, нито по дела, а само и единствено по Божия благодат...."

3.А Словото казва:"Защото по благодат сте спасени чрез вяра, и то не от сами вас; това е дар от Бога;не чрез дела, за да се не похвали никой."

:D Ха сега де, на кого да вярваме? На човешките предположения или на Божието Вечно Слово? :angel:
тодоре
Потребител

Re: :)

Мнениеот тодоре » чет окт 07, 2010 1:10 am

Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » чет окт 07, 2010 7:02 am

Асене, тия "не чрез дела" как ги разбираш:
- делата на закона
- добри дела
- делата на вярата
- и трите
На какво основаваш своето разбиране на "дела"?

Знаеш ли единственото място в Библията, където пише "само чрез вяра"?
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » чет окт 07, 2010 9:11 am

Асене, всички тези глупости хващат гората с въпроса: Защо не се спасяват демоните? Нали те вярват, че Иисус Христос е син Божий? Да не би причината да е, че не нямат дела?

Спасява само и единствено Божията благодат, нищо друго. Ако спасяваше вярата или делата, щеше да означава, че хората се спасяват сами. Божията благодат е дадена за всички даром, но не всички ще се спасят, а само тези, които изпълняват заповедите Христови в тяхната пълнота. От само себе си се разбира, че тези заповеди се изпълняват само от хора които вярват, че Христос е Бог и поднасяйки плодовете на покаянието - добрите дела, те изпълняват Божията воля, "волята на Отца", както казва самият Иисус Христос.

"Защото оня, който дохожда при Бога, трябва да вярва, че Той съществува и награждава ония, които Го търсят" (Евр. 11:6).

След като спасява Божията благодат, вярата е от Бога, а добрите дела, по които ще бъдем съдени/а не по вяра/ са плод на вярата каква е връзката между трите - благодат, вяра и дела? Връзката е Църквата, по образ на Богочовека, където в едно са Бог и хората. Божията благодат, наричана още благодатта на Светия Дух/защото ние общуваме с него/ ни се дава в тайнствата на Църквата.

"защото желание за добро има у мене, но да го върша не намирам сили" (Рим. 7:18).

Изпълвайки се с Духа при кръщението/да не се бърка с получаването даровете на Духа/ ние вече не вършим делата си по буквата на закона, а подтикнати от Духа.
Така както Божията благодат не спасява само защото я има, така и вярата не спасява, само защото някой мисли, че я има. Вяра сама по себе си няма, тя е сбор от човешки действия, подтикнати от Бог.

"Какво да правим, за да извършваме делата Божии? Делото Божие е това - да повярвате в Оногова, Когото Той е пратил" (Иоан 6:28-29)
"Не всеки, който Ми казва: Господи! Господи!, ще влезе в царството небесно, а оня, който изпълнява волята на Моя Отец небесен" (Мат. 7:21).
"Тъй да светне пред човеците светлината ви, та да видят добрите ви дела и да прославят Небесния ваш Отец" (Мат. 5:13-16);

"А вечен живот е това, да познават Тебе, Едного Истиннаго Бога, и пратения от тебе Иисуса Христа" (Иоан 17:3)
"И тъй, идете, научете всички народи, като ги кръщавате в името на Отца и Сина и Светаго Духа, и като ги учите да пазят всичко, що съм ви заповядал, и ето, Аз съм с вас през всички дни до свършека на света. Амин (Мат.28:19-20)

"Всеки, който остави дом или братя, или сестри, или баща, или майка, или съпруга, или синове, или имот заради Моето име, стократно ще плучи и ще наследи живот вечен" (Мат. 19:29).

"Които са вършили добро, ще възкръснат за живот, а които са вършили зло, ще възкръснат за осъждане" (Йоан. 5:29).

Както виждаме вяра като отделен и независещ от друго акт няма, вярата се изразява чрез делата:

"В Христа Иисуса нито обрязването има сила, нито необрязването, но вярата, която действува чрез любов" (Гал. 5:6).

Ако описаната от Принс вяра беше достатъчна без делата, защо апостолите молят Спасителят "Усили у нас вярата" (Лука 17:5)? Да не би да са искали да им покаже Акт за раждане от Витлеемската община, където да пише, бе Отец Му е баща?

Виждаме ясно, че:
:"Защото по благодат сте спасени чрез вяра", "която действува чрез любов", или:

1. На всички е дадено да се спасят даром;
2. Ще се спасят само тези, които повярват;
3. От повярвалите ще се спасят само които истински вярват и изразят вярата си с дела.

Това пише в Писанията като ги прочетеш по-подробно и приемеш, че нито ред от написаното не може да противоречи на друг ред от написаното.

Върни се в “протестантство”