Болка и копнеж

теми, свързани с протестантството
Асен
Потребител

Болка и копнеж

Мнениеот Асен » пон ное 01, 2010 10:56 am

Болка и копнеж

www.jivot.org

„Ще ти увелича болките по време на бременността… и на мъжа ти ще бъде подчинено всяко твое желание“ (Битие 3:16)

Днешният стих говори за истина, с която всички се сблъскваме. В живота често ни се налага да избираме между това да последваме или болката, или копнежа си. Всички изпитваме болка – такава е човешката ни природа и падналия свят, в който живеем. Животът ни я причинява.
„Ще ти увелича болките по време на бременността… и на мъжа ти ще бъде подчинено всяко твое желание“ (Битие 3:16)

Раждащата майка изпитва най-силната физическа болка, която някой би понесъл доброволно или по собствена воля, а не по принуда. Защо го прави? Заради любовта към съпруга си и силната майчина любов, породена от копнеж – да види плода, роден от тяхната любов, да прегърне скъпоценния живот в ръцете си. Тогава тя забравя болката.

Трагедията е, че някои хора никога не надмогват болката. Те я носят, преживяват я отново и отново, държат се здраво за нея, докато тя оцвети и оформи остатъка от живота им. Никога не намират нещо, към което да се стремят, което да е по-голямо от болката им. Не трябва да се залъгваме, че ако спрем да мислим или да се интересуваме от нея, тя ще изчезне. Болката не може да бъде напълно пренебрегната или избегната, тя обаче може да бъде заменена от силен копнеж.

Не можеш да живееш живота си сигурно и уверено, без копнеж, който да следваш. Прочетете следните думи: „Когато копнежът за нещо е достатъчно силен, той може да изличи болката от миналото, да накара наранените и отпадналите да се изправят отново с подновена сила и цел“. Човек с ясно определен копнеж намира причина да надмогне болката или да намери лек за нея, после открива вътрешната сила да преследва това, което желае повече. Дадох на копнежа следното определение – способност да чувстваш дълбоко и да вървиш смело напред.

Един човек, занимаващ се с бизнес, поставя пред себе си повече изисквания – време, усилия, жертви – отколкото друг би изисквал от него и доброволно се отказва от свободата и удоволствията, на които други хора се наслаждават. Не е лесно, но копнежа за успех и удовлетворението от постигнатото помагат на такива хора да надмогнат унинието и обръщат жертвите в ценни вложения за бъдещето.

Ако нямаш достатъчно голям и ясен копнеж, това ще те остави безразличен към бъдещето и към неговите безгранични възможности, в опасност от приемане на посредствеността и еднообразието на статуквото в живота ти. Всеки един момент е подходящ, за да освободиш болката и разочарованията в живота си, да се пресегнеш към нещо ново и по-голямо за своето бъдеще. „Защото аз зная плановете, които имам за вас, казва Господ… да ви дам бъдеще и надежда“ (Еремия 29:11).

Павел имаше копнеж за Бога, който даде сили в живота му от първия момент, в който срещна Христос. Болка – да, и то много (Виж 2 Коринтяни 11:23-28, Филипяни 1:20-21, 3:7-14).
Ако копнежът в живота ти не е обвързан с копнеж за Бога, дори и най-големия успех няма да представлява нищо!

Молитвата ми за теб днес е: да имаш ясно виждане за съдбата, която Бог е поставил пред теб.
pavel
Потребител

Re: Болка и копнеж

Мнениеот pavel » пон ное 01, 2010 1:55 pm

Eх, Асене, Асене, постоянно бъркаш форума. Звучиш като протестантски пастор и не спираш да ни зарибяваш със съответните проповеди! Това е православен сайт!!! Не стадион.
Всъщност дано не греша! wink: Нали е православен сайт?!
Асен
Потребител

Мнениеот Асен » пон ное 01, 2010 2:08 pm

pavel, няма грешка! А и всички предлагани от мен неща с нищо не противоречат на Православието. Единственият конфликт е с религиозните ограничения в представите, които в никакъв случай нямат общо с познаването и вярата в Живия Бог-Иисус Христос :angel:
pavel
Потребител

Мнениеот pavel » пон ное 01, 2010 2:25 pm

Асене, за едно ми е мъчно. Че си в православен сайт и можеш да научиш повече за истинската Църква, за автентичната Христова Църква, както и да се погрижиш за спасението на душата си. Вместо това хабиш сили за проповеди в протестантски дух. Проповядваш, проповядваш, а сам оставаш ненаучен. Като оня, дето във вода газел, а жаден ходел. Тъжно, нали? :cry: И твойта работа така.
Асен
Потребител

Мнениеот Асен » пон ное 01, 2010 2:32 pm

pavel, разбирам добре ревността ти и я уважавам подобаващо! Но, замисли се, тук не става и не е ставало въпрос за конкуриране на Православието vs. Протестанството, а единствено и само за обяснено Божие Слово, в което вярват както едните, така и другите. :thumbup: Това е всичко.

p.s. : И това Слово променя съдби както на отделните хора, така и на цели нации!
pavel
Потребител

Мнениеот pavel » пон ное 01, 2010 8:10 pm

Е да де, ама Божието Слово е обяснено правилно единствено в Православната Църква.
Ако пък искаш да прочетеш нещо наистина добро, което би ти било от полза, с оглед на твоето вероизповедание, препоръчвам ти книгата Sola Scriptura на свещ. Джон Уайтфорд, преведена на български и в продажба в църковните магазини. Той е бивш протестантантски пастор. Книгата е много увлекателна и приятна. Ако имаш сериозни намерения към Словото Божие и наистина те интересува неговото тълкуване, тази книга ще ти помогне.
sluntce
Потребител

Мнениеот sluntce » пон ное 01, 2010 8:34 pm

Хора, дайте линк към някой протестантски форум, искам да видя там как се отнасят към инакомислещите. Добре е да се видят различни гледни точки, за да се ориентира човек накъде да върви...
В крайна сметка вярата е доброволен акт и човек трябва да има избор, преди да се отдаде на Бог.
Тук все повече се замислям дали наистина съм православна...
Bluesky
Потребител

Мнениеот Bluesky » пон ное 01, 2010 11:26 pm

[изтрито от модератор. опитайте се да се въздържате от цинизми. знам, трудно е в началото, но си струва усилието - мисълта се избистря и погледът се прояснява. ако ви е невъзможно, ще се наложи да ви банвам. поздрави.]

, след твоето изказване, че раждането било най-страшната болка на света, да не мислиш, че ще се хвана да отивам да го правя? Жестоко се лъжеш, много хора казват, че това е най-страшното нещо на света, акъла ми не го побира, как се издържа. Ами ако неможеш да издържиш какво правиш?
Това за забравянето ми прилича, на това, " ти убий човека, пък после се извинявай". Ами ако не се случи така и не е достъчно? Силно се съмнявам в това, за забравянето, звучи подигравателно, сякаш е някаква нищожна болка.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » вт ное 02, 2010 7:23 am

Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » вт ное 02, 2010 2:13 pm

Текстът, предложен от Асан, не е лош, но е абстрактен и мъгляв. Личи си, че е несръчен превод от американски. Основният термин в него е преведен погрешно с "копнеж" (в оригинала yearning, hankering, striving?). В християнската етика няма такова понятие - копнеж, защото това не е девическа поезия.
Асен
Потребител

Мнениеот Асен » вт ное 02, 2010 2:26 pm

Благодаря, Синьор, за хубавите думи! Никога не съм се съмнявал, че зад привидно строгия ти облик има добро и търсещо сърце :thumbup: А от превода наистина има какво още да се желае.
Bluesky
Потребител

Мнениеот Bluesky » вт ное 02, 2010 9:20 pm

[quote="ven4e"]Сега има и безболезнено раждане, но учените твърдят, че то не е полезно за плода, защото само при болка от майката се отделят антитела и така се изгражда силна имунна система на детето (половината от антителата в човешкото тяло са получени по време на раждане). Мисля, че е много точен аналог с християнството - както страданията, така и последвалата полза от тях:
Скъпа само да се видиш какви си ги писала, ужас къде ги прочете тия неща? Няма връзка с здравето, още по малко с ума, като гледам тия с операция какви са умни, а пък от другите има осакатени, малоумни и умрели даже!
Мислия, че съм била достатъчно ясна като ти казвам, че след като неможеш да търпиш на болка, няма друг начин. Другия начин е никога да нямаш деца, защото от трагедии никой няма да спечели нищо.
Асен
Потребител

Мнениеот Асен » вт ное 02, 2010 9:37 pm

Блу, стига де :angel:
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » вт ное 02, 2010 9:40 pm

Чела съм ги тия неща, защото и аз като теб не издържам на болка, но всеки лекар ще ти каже, че естественият начин е много по-добър и само в краен случай се прибягва до секцио, от което освен всичко друго остава грозен белег на корема - ти сама си избираш.
sluntce
Потребител

Мнениеот sluntce » вт ное 02, 2010 10:09 pm

Не се заблуждавай, Венче, за естествения начин на раждане. Секциото е по- сигурно за здравето на бебето, няма го стресът от минаването на бебето през много тясно място, където може да се повреди, да се задуши и дори да заседне- край...
Който може да си го позволи, да избере секцио.
Колкото да болката- има обезболяващи каквито си искаш, някои жени и без лекарства раждат, смеейки се. Зависи от нагласата и от положението на бебето, големината и т.н.

Върни се в “протестантство”