"Живот след смъртта"-статия

теми, свързани с протестантството
ven4e
Потребител

Re: "Живот след смъртта"-статия

Мнениеот ven4e » вт сеп 13, 2011 11:14 am

Aether
Потребител

Мнениеот Aether » вт сеп 13, 2011 1:26 pm

Хммм, хубава тема....
Това малко ми е обърканано:

26. След това рече Бог: да сътворим човек по Наш образ, (и) по Наше подобие; и да господарува над морските риби, и над небесните птици, (и над зверовете) и над добитъка, и над цялата земя, и над всички гадини, които пълзят по земята.
27. И сътвори Бог човека по Свой образ, по Божий образ го сътвори; мъж и жена ги сътвори.

Глава 2
1. Така бидоха свършени небето и земята и цялото им воинство.
2. И свърши Бог до седмия ден Своите дела, що прави, и в седмия ден си почина от всичките Си дела, що извърши.

7. И създаде Господ Бог човека от земна пръст и вдъхна в лицето му дихание за живот; и стана човекът жива душа.
8. И насади Господ Бог рай в Едем, на изток, и там настани човека (демек живата душа), когото създаде.
9. И направи Господ Бог да израстат от земята всякакви дървеса, хубави наглед и добри за ядене (явно живата душа яде), и дървото на живота посред рая, и дървото за познаване добро и зло.

15. След това Господ Бог взе човека (когото създаде) и го посели в Едемската градина, да я обработва и да я пази.

21. И направи Господ Бог на Адама и на жена му кожени дрехи, с които ги облече.
22. И рече Господ Бог: ето, Адам стана като един от Нас да познава добро и зло; и сега - да не простре ръка да вземе от дървото на живота, та, като вкуси, да заживее вечно.
23. Тогава Господ Бог го изпъди от Едемската градина, да обработва земята, от която бе взет.

Как Бог създава човека, след това спира да твори, след това пак го създава от кал... или това във втора глава да го приемем като пояснение на 1:27 :lol:

Очевидно в рая се яде, следователно в рая имаш тяло. Значи Бог е забранил само от едното дърво да се яде, това на познанието, следователно са яли от дървото на живота, следователно са били безсмъртни в тамошните си тела. След това Бог ги облича в кожени дрехи и ги пропъжда от рая (който се смята, че не е от това измерение) и те в кожените си дрехи могат да живеят на земята. Та тук хората си сменят кожените дрехи и се усъвършенстват с превъплъщение, като крайната цел е да възкръснат в истинските си тела - райските.(ето модифицирана версия на идеята на Иван). До колкото знам след определен период духа на мъртвия не може да бъде извикан...
По принцип в "забранените" учения, за да можеш да се движиш из горните небеса, като най-близкото от тях е астралното (в което са нисшите духове, земните), преди излизането на разходка, трябва да си направиш тяло от светлина, за да можеш да се разхождаш из астрала (за другите небета не съм сигурен, какво точно ти трябва), но това ме навежда на мисълта, че душата не принадлежи на небесата, защом на нея и трябва тяло да се проявява в даденото небе, както й трябва тяло за да може да се прояви на земята.
ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » вт сеп 13, 2011 1:28 pm

refab
Потребител

Мнениеот refab » вт сеп 13, 2011 1:31 pm

ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » вт сеп 13, 2011 1:36 pm

Много ми хареса новата ми модифицирана версия от Етер... :thumbup:
Само дето е пропуснал да отбележи, че има едно нещо.... християните му викат "завесата между световете", нехристияните му викат "реката на забравата" . И не може току-така да си щъкаме из световете. Мъдро го е измислил Бог Отец. Иначе много хора ще се възползват от "мекото на хляба" и ..... бързо- бързо ще го направят "черен хляб" от алчност и злоба.
Aether
Потребител

Мнениеот Aether » вт сеп 13, 2011 1:40 pm

ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » вт сеп 13, 2011 2:41 pm

Не, не се усеща какви ги говори. Мене ме изкара че съм от кожарската промишленост и говоря глупости и несвързани неща, а аз само цитирах същата тази Библия, която и той цитира. При това употребих едни условни наклонение като : ... вероятно, предполагам, вярвам. Пък рефабчо рече , че съм бил категоричен. Е, и... ами ако съм "видял" това което говоря - него що му е. Него ли виждаш, че не търси диалог, а диктатура? Просто иска човека да се налага със сила. А в същата тази Библия има записан някъде там един закон: ... "Не бива да се държите в къщата си като лъв". Лъвското поведение е за другоземци и друговерци с криминални уклони. Момчето просто иска да наложи собствените си мисли и разбирания със сила и обиди.
Бог да му прощава! Защото и аз бях като него преди много години - вярвах само на очите и ушите си. Демек материалист. Той така разбира Писанието - ми добре..... ( многоточие без автоцензура).
Щом не ми пречи на моя живот.... ако иска да я чете ...отзад напред, от средата към началото, на китайски, на патагонски, на танганайски ..... има това право. Да си я тълкува Библията, както си иска - има това право.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » вт сеп 13, 2011 3:40 pm

Aether
Потребител

Мнениеот Aether » вт сеп 13, 2011 5:02 pm

refab
Потребител

Мнениеот refab » вт сеп 13, 2011 6:48 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » вт сеп 13, 2011 11:20 pm

Боя се, че подобен спор може да се проточи много дълго и да остане без резултат. Предполагам, че за да бъде по-плодотворна тази размяна на мнения се нуждае от уточняване на смисъла на основните термини, които най-често ще се използват. Ако мълчанието ви по обясненията за термина "живот" са едно мълчаливо съгласие, то темата изисква да се уточнят още поне две понятия от които първо и основно е терминът "душа". Съгласни ли сте, че душата е самостоятелна субстанция, различна от тялото. Какви са нейните характерни разлики от тялото ще предоставя на вас да напишете, като силно се надявам, че това ще бъде база на единомислие от която можем да изходим по останалите различия. Тъй като няма точно формулиран от Църквата догмат за произхода на душите на отделните хора бих повторил думите на св. Кирил Александрийски : това е "...тайна известна единствено на Бога", но това не е попречило на Църквата да отхвърли категорично, осъждайки твърдението на Платон и Ориген за предсъществуването на човешките души и тяхното слизане на земята от небето. Това мнение е осъдено на Петия Вселенски Събор. При внимателното четене на решенията на Събора по тази тема обаче не става ясно дали при създаването на дете - неговата душа идва като непосредствено и отделно /специално създадена за случая/ от Бога или се препредава като частица от душите на родителите. Първото твърдение се поддържа от св. Иоан Златоуст, св. Ефрем Сирин, св. Климент Александрийски, като не помня кой от тях даже конкретизираше, че това става на 40-стият ден от зачеването на човека. Папа Александър VII твърди същото в неговата була за непорочното зачатие на Пресвета Богородица. На друго мнение са св. Григорий Богослов, Тертулиан, св. Григорий Нисски и преподобний Макарий - според тях и двете субстанции и на тялото и на душата се получават от родителите, но само и единствено с участието на творческата сила Божия без която не е възможно да съществува никой, както ясно е писано:..." Господ ...Сам дава на всички живот и дишане и всичко. Той произведе от една кръв целия род човешки да обитава по цялото земно лице, като назначи предопределени времена и граници на тяхното обитаване, та да търсят Господа...макар Той и да не е далеч от всекиго измежду нас"/Деян. 17, 26 и нататък/ От посочения цитат следва, че чрез Адама потенциялно е получил душа и тяло всеки човек, но единствено по воля Божия. /Деян.пак там/ Създавайки Адам, Бог създава целия човешки род. Остава да разискаме темата за душата и духа и безсмъртието на душата, като по този начин естествено стигнем до "Живота след смъртта".
Aether
Потребител

Мнениеот Aether » ср сеп 14, 2011 12:40 am

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » ср сеп 14, 2011 1:08 am

refab
Потребител

Мнениеот refab » ср сеп 14, 2011 8:17 am

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » ср сеп 14, 2011 5:18 pm

В английския има две думи за рай и там се усеща разликата - eden (Едемската градина) е мястото, където са живели Адам и Ева и е било на земята, а за paradise можеш да прочетеш в Откр. 21-22. Това е информацията от Уикипедия, ако е достатъчно да те убеди, че на първите хора тялото им е било от земята, а духът им от Бога, кажи стига толкова :)

Върни се в “протестантство”