Протестантски ли са евангелските църкви?

теми, свързани с протестантството
Кабрал
Модератор

Re: Протестантски ли са евангелските църкви?

Мнениеот Кабрал » вт дек 03, 2013 10:01 am

Тези църкви се ползват за събиране на пари. Вярващите хора плащат църковен десятък на пастора, отделно има и други неща, напр. пасторът организира тип взаимопомощ между енориашите, лекарят вади зъби с намаление, но друг му чисти басийна или го храни в ресторанта също с намаление и т.н., а църквата събира процент.
Това е разликата между католици и евангелисти от една страна и православието от друга, там разбойниците са от клира, а вярващите наистина вярват, макар и в ереси, а тук е обратно, разглезеният от църквата народ гледа на нея с отвисоко и като източник на доходи.
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » вт дек 03, 2013 10:07 am

Иначе - ако ще си говорим по темата - струва ми се, че повечето модерни евангелски църкви (поне в Бг) са толкова далеч от протестантизма, колкото и от православието да речем. Аз известно време смятах, че това е протестантизма (понеже те наричат себе си "протестнати") и - понеже се бях отдалечил доста от техните вярвания - не исках да казвам за себе си, че съм протестант. Но напоследък, четейки вижданията на някои по-стари протестанти за Евангелието откривам, че те са като моите. Затова и вече с чиста съвест започнах да казвам, че съм протестант. И - макар че не съм богослов и не е моя работа да се произнасям по въпроса - ми се струва, че може много да се спори колко от така наречените "евангелски църкви" са част от протестантската традиция. Може би де юре са наследници, но ако погледнем какво де факто се случва в много от тях...
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » вт дек 03, 2013 10:11 am

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » вт дек 03, 2013 10:13 am

Още преди Жан Виденовата зима пастори и техния приятелски кръг имаха завидни доходи, които обаче умело (скромно) прикриваха. Но вменяваха неплащането на десятък (към тях и пипалата нагоре) за грях.

Иначе са самозвани евангелисти. Никой от тях не е писал евангелие....
Както и са самозванци в тълкуването на въпросните евангелия, да не говорим пък колко са осакатени и лукаво подменени съвременните "преводи". Някой спокойно може да направи докторска дисертация по темата :!: :idea:
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » вт дек 03, 2013 10:21 am

За преводите (поне по принцип) не мисля, че си съвсем прав, но с останалото съм напълно съгласен. Не мога да не се сетя за думите на ап. Павел "Защото не е юдеин оня, външно такъв, нито е обрязване онова, което е вънкашно в плътта..."
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » вт дек 03, 2013 10:29 am

Преди бях краен противник на десятъка, но познавам нещата отблизо и наоистина няма как една нова църква да се издържа без да събира пари. Православната може да си го позволи, защото трупа имоти от хилядолетия, продава свещи, събира пари и за други неща. Тези които смятат, че тайнствата се продават в БПЦ се продават да си помислят кое е по-добре - всеки месец по 10% от всички доходи (не само от заплатата) или три пъти в живота, кръщане, сватба и опело, по 50-60 лв.
Друг е въпросът, че като имаш паство от 1000 възрастни и прибираш по 200-300 долара на месец става сума, която печелят малко едри бизнесмени в околността и затова в цели региони по света най-печеливщия бизнес е да основеш църква. Между впрочем точно това ни предлагат еретиците от "божия народ" - всяка черква добре смазана и работеща машина за пари, разпределяни от "църковните интелектуалци". Единствената работа между тях и мошенниците на запад е, че онея се гърбят да работят, обикалят като недобити с години докато съберат паство, първо те плащат зали и реклама, а чак тогава започват да блажат, а нашите искат всичко нагатово, барбар с нотариалните актове.
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » вт дек 03, 2013 10:42 am

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » вт дек 03, 2013 11:00 am

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » вт дек 03, 2013 11:17 am

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » вт дек 03, 2013 12:44 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » вт дек 03, 2013 1:02 pm

@ТодорК
Може би, че най-евролевия наш поет миналия век се е взел на сериозно и почнал да "превежда" Библията. Защо обаче за него баща му е казъл:
„Пенчо бре, учи! Пенчо си мълчи.
Пенчо бре, чети! Муси се, сумти.
Пенчо бре, чети! Пенчо не чете.
Пенчо, работи! Пенчо пак не ще...
Пенчо го мързи, гледа да лежи –
Ходи, та се май, дири да играй...
Време се мина, Пенчо порасна,
иска да яде, няма откъде.”

Св. Библия започва с: Бог сътвори..., а не Бог създаде.
Един древен протестанстски превод се познава (макар и не винаги) точно по това: Глагола създаде е скрита форма на богохулство. Създава се нещо, когато имаш вече материали. Сътворяването означава, че нещо се появява от нищото, т.е. нямаш готов материал. Аз мога да създам къща (ако имам вар, тухли, греди...), но не мога да сътворя къща...
T.e. приравнява се Твореца с творението.

Св. Библия завършва с: Благодатта на Господа нашего Иисуса Христа да бъде с всички вас. Амин.
При протестантите е: благодатта да бъде със светиите... За първи път за светии се споменават евреите в пустинята.
Много може да се пише, но всяка промяна в превода, абсолютно всяко нововъведение никога не е против въпросните евреи. За повече: 1-вата книга на Никола Николов на тема Световната конспирация. Изобщо тук на тема преводи може да се пише много, без изобщо да се познават древни езици. Например, ако става дума за Царство небесно: при нас има думата жезъл, при протестантите е тояга. За протокола, жезъла на цар Борис III, подарен му от Военното министерство е бил от злато, сребро и платина... Тояга може да има всеки с малко мозък да си я издялка. Но това са нищожни разлики с други, много по важни места.
Ако не видя смислен коментар по написаното от мен изобщо не се ангажирам с отговор. Спорове с протестанти са ми омръзнали поради никаквия резултат и връзка с елементарния здрав човешки разум. Неоспорим факт от моя (и не само) гледна точка.

@small axe Не разбра ли до сега, че аз не съм в БПЦ, а в . При нас няма такива неща. За нищо нямаме такса или тарифа. Факт.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » вт дек 03, 2013 1:25 pm

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » вт дек 03, 2013 2:24 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » вт дек 03, 2013 7:36 pm

@ТодорК Синоними не са еднакви думи. Има разлика в смисъла и в духовната област това може да е фатално.

Не е необходимо да знае човек древни езици. Нали протестантите все с разума си се хвалят и той за тях е последния критерий във Вселената. Вземете си въпросния разум и отговорете:

Иисус Христос за кого се разпъна и умря на кръста?! За светиите ли, които Бог вече е прославил по един или друг начин.... или за всички нас? За шепа хора навремето в и около Юдея или за всички грешници (т.е. хора) през всички времена.

Ако не получа смислен отговор на последното, темата за мен е приключена.
Anselm
Потребител

Мнениеот Anselm » вт дек 03, 2013 8:45 pm

Бог твори ex nihilo. Това е еквивалентно на това да кажем, че Бог създава ex nihilo. Конотациите на една дума се пораждат в зависимост от контекста, а не просто така от въздуха. Тъй че според мен, Некст, търси под вола - теле. ;)
Инак, в Септуагинтата се казва: ἐν ἀρχῇ ἐποίησεν, което може да се преведе и като "в началото Той направи..."

Върни се в “протестантство”