Протестантски ли са евангелските църкви?

теми, свързани с протестантството
small axe
Потребител

Re: Протестантски ли са евангелските църкви?

Мнениеот small axe » съб дек 07, 2013 10:51 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » съб дек 07, 2013 11:31 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » съб дек 07, 2013 11:48 pm

Е, нали нарочно, заради тебе ти цитирам само от православният превод. Че да нямаш повод да се въртиш и ти пак си недоволен. Как да ти угоди човек?

Ето пак ти цитирам, за да не бъдеш еретик:
Вие живеете не по плът, а по дух, само ако Духът Божий живее във вас. Ако пък някой няма Духа на Христа, той не е Христов

видя ли най- сетне, че говориш невярно? Св. Дух и Христовият Дух са едно и също.
Ся да не вземеш да измислиш че има Дух Божий, Св. Дух и Дух на Христа, че вече не знам какво да те правим..
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » нед дек 08, 2013 12:20 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » нед дек 08, 2013 12:51 pm

mon
Потребител

Мнениеот mon » пон дек 09, 2013 12:12 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » пон дек 09, 2013 1:01 pm

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » пон дек 09, 2013 2:20 pm

mon, не мога да разбера вече какво става... Ако искаш спор кой е по-прав - аз няма да участвам. Няма проблем да спориш с някой друг (ако той иска, разбира се), но ти насочваш постовете си изключително към мен и затова се чудя какво да правя... Засега ще приема, че нещо не сме се разбрали (случва се във виртуалните комуникации) и ще обясня отново какво искам да кажа.

Преди обаче да го направя искам да ти обърна внимание на нещо важно - обяснявам ти моята позиция за да я разбереш, а не за да я приемеш. Между двете има разлика. Предварително ми е ясно, че ти не си съгласен с мен - ако беше съгласен, щеше да си протестант. Така че на мен ми е предварително ясно, че поне част от нещата ти не ги приемаш. И обяснявам не за да те убеждавам, че съм прав, а чисто информативно - да си запознат с моята (даже ще дръзна да кажа - протестантската) гледна точка.

Първо за статията - тя не извърта нещата за авторитета на Библията. И този авторитет лежи в Бог, не в Църквата (т.е. така е за протестантите). Ако мислиш, че аз например съм приел Библията като богооткровение понеже някой си някога така ми е казал - грешиш. Приел съм я, защото Бог ми е свидетелствал за нея. Понеже Той продължава да свидетелства за благовестието също както свидетелстваше през 1-ви век. Съгласието на Църквата по въпроса се явява второ свидетелство (от устата на двама или трима...), което ми дава допълнителна увереност - в случая, че не съм изпаднал в прелест(т.е. само да съм си въобразил, че Бог ми е свидетелствал).

Относно думите ми, които продължаваш да твърдиш че са некоректни - изразът "човешки мнения/учения/заповеди" е евангелистки жаргон, който означава, че източника (на въпросното учение) не са Писанията. За мен е непонятно, че не си съгласен - това означава, че приемаш Sola scriptura и де факто си протестант.
Да, за 10-ината си години контакти с православни съм срещал наистина 2-3, които (бидейки бивши евангелисти) са се били ентусиазирали да доказват, че в православието "няма нищо друго освен Писанията", но това аз лично твърдя, че няма как да стане. Примерно опитай се да изведеш от Н.З. молитвеното застъпничество на светиите. Не виждам как ще стане. Да, може и да си намериш някаква далечна връзка с нещо си, но нещата не стават така - има си определени правила за тълкуване. И богословите (дори и православните - ако са честни) няма да признаят нищо, излизащо извън определените правила. Понеже богословието (в частта, която говорим - не в широкия смисъл на думата) е наука, а в науките има определени критерии за научност, на които трябва да отговаря всяка теория - за да бъде приета дори само като теория. Иначе аз мога да кажа например, че са ни "посели" извънземните, и да имам претенции, че това е "теория за произхода на живота". Да, ама не - не стават така нещата в науката...

Все пак ако продължаваш да смяташ, че всичко в православието се извежда от писанията (както напр. твърди и Кабрал - той май е единствения от познатите ми, който не е бивш евангелист) - това си е твое право и аз няма да споря (повече) с теб. Моето мнение обаче си остава друго.
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » пон дек 09, 2013 2:51 pm

gonzo66
Потребител

Мнениеот gonzo66 » съб яну 03, 2015 1:50 am

Последна промяна от MacIlian на съб яну 03, 2015 4:20 pm, променено общо 1 път.
gonzo66
Потребител

Мнениеот gonzo66 » съб яну 03, 2015 2:17 am

gonzo66
Потребител

Мнениеот gonzo66 » съб яну 03, 2015 2:46 am

Последна промяна от MacIlian на съб яну 03, 2015 4:23 pm, променено общо 1 път.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » съб яну 03, 2015 10:04 am

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » съб яну 03, 2015 12:24 pm

Православните, като наследници на древната Църква, са получили Учението директно от Бог, чрез апостолите. Сегашните евангелисти изграждат своите доктрини върху текстове от Библията, но са далеч от правилното тълкуване на тези текстове. Напр. старшината вижда в 11 ч. войниците с нелъснати обувки и пише на вратата "Всеки да си лъска обувките сутрин"! Служилите по това време знаят, че съдържанието на написаното означава - "без значение кое време е, трябва да сте с лъснати обувки и въобще не ме е грижа, че сутрин нямате време за това"!, но когато след 2000 години археолози намерят надписа е най-вероятно да решат, че обувки трябва да се лъскат само сутрин и никога през деня. Така, следвайки точния текст, се разминаваме със съдържанието, а то е постоянно да сме с лъснати обувки. В случая войниците са получили заповедта директно от старшината или тя е "старшинооткровена", с ясно и точно съдържание и тълкуване, а техните далечни наследници, ограничени от правилото Само написаното, тълкуват грешно, дори и да предполагат, че не е точно това, т.е. за тях заповедта е "лозунгооткровена".

В началото бе Словото; и Словото беше у Бога; и Словото бе Бог.
То в начало беше у Бога.
Всичко това чрез Него стана; и без Него не е ставало нищо от това, което е станало.

В НАЧАЛО! Не в "началото", а в НАЧАЛО!
Определено тук става дума за ипостасния Син или Слово, а не за Библията, която по ред причини не е присъствала при Сътворението.

Има един критерий относно тълкуването на Библията от дадена деноминация или Църквата - нито един текст от Библията не трябва да противоречи на догматиката/доктрината на тази деноминация/Църквата.

Аз мога да защитя цялото догматично учение на Православната Църква и никой няма да намери и един стих, който да противоречи на това, а вие Гонзо 66, може ли да направите това с доктрината на вашата деноминация?

Върни се в “протестантство”