Имам питане

теми, свързани с протестантството
беба
Потребител

Имам питане

Мнениеот беба » вт дек 06, 2011 11:07 am

Може ли някой да ми обясни защо евангелските представители си украсяват елха с герлянди и лампички за Рождество, а не приемат боядисаните яйца в кошничка за Възкресение. Не е ли логично ако отричат едното да отричат и другото, понеже и двете са традиция, а те не я следват.
ТодорК
Модератор

Re: Имам питане

Мнениеот ТодорК » вт дек 06, 2011 12:08 pm

Обикновено тези, които отричат едното наистина отричат и другото... Други се чувстват свободни да участват доколкото това, което се прави няма връзка с християнството. Аз например си ям боядисани яйца и може би ще започна и елха да украсявам когато дъщеря ми порасне достатъчно за да ѝ се радва. Но мартеници например не нося, защото много хора ги свързват с различни суеверия -за здраве и т.н.

Ето малко аргументи от противниците на празниците:

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт дек 06, 2011 12:10 pm

Въпросът ти е достоен за радио Ереван :) В негов стил ще ти отговоря, макар това да съм го чула съвсем насериозно от протестантка, че приемат елхата, тъй като неин иноватор е лично Мартин Лутер. За яйцата пък смятат, че е езическо суеверие, едно от многото суеверия, които ни приписват.

Иначе, и елхата, и яйцата и всичко само по себе си е добро, ако се възприема правилно - като част от декорацията за празника. Ако пък му се приписват разни вълшебни сили, тогава става суеверие.
беба
Потребител

Мнениеот беба » вт дек 06, 2011 12:39 pm

Странно, много странно нали уж само писанието, къде прочети Лутер за тази елха там незнам..Пък и малко става ние не спазваме традиции освен онези, които сами си установим.
Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » вт дек 06, 2011 8:43 pm

Има една много проста разлика в двете предания за елхата и яйцето. Едното е "наше", германско, а другото - "чуждо", източно. Като повечето германци Лутер е шовинист и приема своето, но отхвърля другото.

Върни се в “протестантство”