Въпрос за новорождението.

теми, свързани с протестантството
ТодорК
Модератор

Re: Въпрос за новорождението.

Мнениеот ТодорК » вт яну 17, 2012 3:58 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » вт яну 17, 2012 4:24 pm

Елеазер, виждам нещо много се лютиш на тн. протестанти и евангелисти. Явно те са злодеите на съвремието :))

Мен позицията на евангелистиТЕ и другите "ТЕ" не ме интересува повече от колкото ме инетересува писаното в писанието.
Относно мъртвороденото, виж какво съм писал, че има мъртвородени деца по света. Раждат се умрели, нямат дял в нищо което става под слънцето. Дали Бог може да роди някой мъртъв в смисъла на духовното новорождение, не мисля, по скоро такъв няма да се е родил, а ще претендира да е роден, но си остава мъртъв. Това визирам като съпоставка. В притчата за почвите това се вижда. Само един вид почва дава плод и всички които са нея почва са родени от Бога, но дават плод /на Духа/ различно. Различно, понеже различно обичат Бога. Но Го обичат и му се покоряват, като се каят от греха и живеят с вяра в Божият Син Иисус.

Йоан пише, че роденото от плътта е плът, а роденото от Духа е дух. Новораждането не е човешко дело, нито пък може да бъде.
Никой не знае накъде отива роденият от Бога, той отива от слава в слава.

Относно това дали роденият от Бога може да греши:
Да се случи да падне в грях, може, иначе Йоан нямаше да казва в първото си посблание: " Но ако съгреши някой, имаме застъпник при Отца, Иисус Христос праведния..."
Целта обаче е ясна и Йоан я посочва, че пише всичко това за да не грешат вярващите!

Относно това, че е казано, че роденият от Бога не съгрешава и неможе да греши:
Това се отнася за ежедневен живот в грях без покаяние и обръщане от греха. Така живеят невярващите хора, те не обръщат вниание на съвеста си и живеятт перманентно в грях. Не спират, не преустановяват греха. Това вярващият, роден от Бога не може да стори! Това визира Йоан. Ако живее така някой, не е вярващ истински, но само на думи.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » вт яну 17, 2012 4:33 pm

Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » съб яну 21, 2012 10:10 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » съб яну 21, 2012 11:58 pm

Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » пон яну 23, 2012 7:08 am

Православната цьрква си има своите условия към кръщаващия се. Друг е върпросът до колко се спазват.

Според Библията, човека се новоражда в кръщението. Веднъж новородил се трябва да продължи в този нов живот, иначе ще отпадне от благодатта.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » пон яну 23, 2012 3:37 pm

Търсете мир с всички и онова освещение, без което никой няма да види Господа.
И внимавайте, да не би някой да не достигне до Божията благодат; да не би да поникне някой горчив корен, та да ви смущава, и мнозинството да се зарази от него ..

Видно е, че има едно освещение без което никой няма да види Бога. Това освещение не е водното кръщение и не става автоматично. То не е следствие на ритуал, а е освещение на духа.
Авторът е знаел добре че сред средите на вярващите има и такива които не са достигнали до Божията благодат. Те нямат и въпросното отсвещение, макар, че са кръстени.
Това е нужно днес да се казва и напомнч на хората в църквата, че макар и кръстени, ако не са достигнали онова освещение на духа, новоровдението от Бога, то няма да видят Бога..

въпрос:
Може ли един новороден от Бога човек, да не е достигнал онова освещение за което се говори горе и да не е достигнал до Божията благодат?
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » пон яну 23, 2012 8:49 pm

small, тълкувай си на воля. Аз казвам какво вярва православието.

Върни се в “протестантство”