Вярно ли е това?

теми, свързани с протестантството
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Re: Вярно ли е това?

Мнениеот Ника » пон май 28, 2012 9:34 am

Не ми се ще да отварям нова тема. Затова ще поразбуня духовете, като кажа, какви са дупките(пропуските) в евангелистите.
На пръв поглед евангелистите са симпатяги. Усмихнати, приветливи, ще ви дадат и по някое подаръче от камиона с помощи. Не крия, че и аз съм се облажавала от това. До тук добре. Но след известно време "новоповярвалия", започва лека полека да прозрява неща, които са смущаващи. Зависи от интелекта на новоповярвалия, разбира се. Аз съм от бавноразвиващите се, та дълго зяпах и се глумих, докато ми просветне.
1. Ще видите не дотам духовно облекло у повярвалите. Особенно лятото. Изрязани деколтета, полички с ниска талия и вярващата като дигне ръчички да хвали Бога и се виждат и прашките. Да, да, виждала съм го! "Сестрите" не жалят своите "братя", клепат се с грим. След "събрание", често може да навеждат ангелски личица над каталози от "Ейвън"(разпространител е някоя сестра) и да правят поръчки. Дрескода, просто крещи, че притежателката му, следва модните тенденции, безогледно. Дали е подходящо за "Дом за молитва"? По-скоро за някой коктейл, мисля аз.
2. За песните, музиката и артистичните движения тип "летящ орел" и "дърво, повеяно от вятър" не ми се и говори. Който ги прави е особенно духовен. Който(като мен), се чувства тъпо, има още много да се учи на вяра.
3. Има един тип Кенет Хигин, който на всяка проповед се пъне да докаже, че знае тайната на успеха. А какъв успех именно? Ами човека, бил милионер, имал частен самолет и прочие. Та този Богопомазан, ще учи невежите как да станат милионери. Седем милиарда милионери, как ви се струва? Още помня съпругата му. Те много обичат да наблягат на думата "съпруга". Моята съпруга това, моята съпруга онова. Типично по американски. Успял сокол и под крилото му се е гушнала гълъбица. Та съпругата му беше около 60 годишно бабе. Ама американско бабе ви казвам! Напомпано с ботокс, та не изглеждаше на повече от 35.
4. Протестантите мразят хаховците. Е, не открито. Твърде са поамериканчени, за да го правят открито. Просто понякога правят "проучвания", според които, "35% вярващи ползват антидепресанти и други психотропни вещества". Не знам как ги правят тези проучвания и кой от редиците им ще се осмели да си каже. Но уклона в тези проучвания е, че сред тях има такива,"които не уповават достатъчно на Бог". С една дума остави докторите. Помоли "събранието да ти положи ръце", да "връзват и завързват духове", да ти дуднят, положили на главата ти ръце и да ти заявяват, че са те "изцелили". Ако обаче, пак ти е зле, вината си е само твоя. Не си "от верните, които ще се спасят".
Бих искала да кажа, на тия които пропагандират всичко това. Ако те заболи зъб, защо ходиш на зъболекар? Накарай, да се молят за теб. Ако настинеш, защо посягаш към аспирин? Нека се молят! И въобще, дори и жив да изгниеш, не трябва да ходиш на лекар. Нека се молят за теб.
Къде е Христовата любов към немощните?
Ако искаш да си достоен протестант трябва да се задължително американски типаж. Зъби от металокерамика, отлично здраве, добре е да си успешен и да си понатрупал пари. Иначе, нещо Бог не те обича.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пон май 28, 2012 7:26 pm

Дупките на евангелистите сме ги разисквали надълго и нашироко, тези неща, които си изредила са от белите им кахъри :)
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » пон май 28, 2012 8:18 pm

Е,да.
А проповедника се казваше Кенет Коплънд.
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » пон май 28, 2012 8:45 pm

Ей, Ника - имам един готин филм по темата (игрален). Казва се "Втори шанс". Предполагам, че ще ти хареса. Да ти го кача ли някъде? Ако обичаш да гледаш филми, разбира се...
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » пон май 28, 2012 9:04 pm

Добре, нека го гледам. А ти гледал ли си "остров"?
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » пон май 28, 2012 9:24 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт май 29, 2012 12:13 pm

Тъй като темата се замазва, да го кажа ясно: проблемите на протестантите са основно 2:
1. Непризнаването им на св.Евхаристия - че са действителни тяло и кръв Христови. Това на практика означава отказ да признаят, че Христос е дошъл в плът. И че е Богочовек! Затова и отказват да нарекат Мария - Богородица :!: Това не е случайно. Много протестанти се противят на самата мисъл за свето причастие!
2. Заблудата им, че всеки може да тълкува Св.Писание. Резултат: над 40 000 "църкви", всяка със свое богословие. А много често и хора-църкви - тези са най-опасните!

На целия този фон да говорим за Ейвън и други глупости е най-меко казано несериозно :idea:
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » вт май 29, 2012 1:07 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт май 29, 2012 4:09 pm

Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » вт май 29, 2012 6:03 pm

Мила Аурелия,
Горещо ти благодаря за апострофите. Не смея да засегна по-важните богословски въпроси, защото не се чувствам достатъчно подготвена.
Но външният вид на вярващите протестантки е неприемлив. За да се обоснова, ето няколко цитата:
Гангърският събор, (340 г.) наред с правилата засягащи брака и подвижничеството, формулира канони свързани с облеклото и външния вид. Присъстващите на събора тринайсет епископи забраняват, жена да се облича в мъжки дрехи (правило 13), забраняват също и на жена да стриже косата си (правило 17) и ако това се прави заради мнимо подвижничество такива се подхвърлят на анатема. В последното правило на събора (правило 21) се казва следното: “похваляваме и простото нескъпоценно облекло, употребявано само заради обикновеното грижене за тялото, но се отвръщаваме от носене на меко и префинено облекло”.
"За съпругата"-Тертулиан
Бог ни забранява да се тревожим за това, какво ще ядем утре, тъй като знае от какво се нуждаем. А това не е тежестта на огърлиците и гривните, нито пищните дрехи... това е, да се задоволяваме с малко и е съпътствано от скромност и целомъдрие.
Свети Киприян Картагенски:
Ако, когато излизаш, носиш забелязващи се украшения и се обличаш в разкошни дрехи, ще привлечеш погледите на младите мъже, ще възбудиш желанията им, ще подхраниш страстите им; ако самата ти не погинеш, ще погубиш другите, ще станеш за тях отрова и меч. Бъдете такива, каквито ви е направил Бог: запазете чертите си такива, каквито Създателят ви ги е дал – лице без грим, врат без украшения, тяло, облечено с прости дрехи.
Свети Йоан Златоуст:
Но мнозина от нас сега подражават на Навуходоносор. Както той със своята статуя, така едни от нас мислят да извикат учудване с дрехите си.
И ти, когато видиш жена, красива на лице и в светла дреха; когато видиш, че похотта те подстрекава и че душата ти търси подобно зрелище, представи си приготвения за тебе венец на небето, и отмини зрелището.
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » вт май 29, 2012 8:36 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт май 29, 2012 9:36 pm

Естествено, че протестантите с готовност ще дискутират всякакви маловажни въпроси, само и само да избегнат същественото, което посочих.
В Църквата има канонизирани царици, чието облекло не е било никак скромно. Също така много светици са били красавици. Човек не погива от това, че харесал някого, а от липсата на правилна вяра. :!:

Тези хора от разните течения като движение на вяра са попаднали там, заради духовния си глад, за който не са намерили с какво друго да го задоволят, освен с "рошковите" в буквалния смисъл на думата. Нека Бог им помага да стигнат до правилната вяра и разбирания. Защото от тях има наистина хора, които обичат Бога с цялото си сърце.
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » вт май 29, 2012 10:18 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт май 29, 2012 10:48 pm

Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » ср май 30, 2012 8:46 am

Тодоре, оценявам негневливия ти отговор и вярвам на всичко написано.
Мила Аурелия, аз не съм против красавиците. Ето, виждаме как Бог като прекрасен майстор създава жени-радост за мъжкото око. В красотата на жената няма нищо грешно. Тя е създадена за радост на мъжа си, в светостта на брака. Това в идеалния случай, разбира се. Естир е била красива и е била царица, но се съмнявам, някой от подчинените да е посмял да не я гледа с уважение.
Лошото е, когато една жена съзнателно започне да привлича внимание, чрез показване на красотата си. Препоръчвам писанието - "Осемте помисъла и борбата с тях" от авва Евагрий. Там един от помислите е блудния помисъл. Когато човек, не следи внимателно помислите си, когато се остави на красивото лице и фигура да го запленят, няма как да не изпадне в изкушение. А мъжете, за съжаление са доста податливи на това. Даже някои светски мъже, заглеждайки се по жените на улицата, казват, че в това няма нищо лошо и, че това е признак за добро здраве.
А когато помъсълът се остави и не се прогони навреме се ражда грях, а греха е смърт. Разбира се, Бог е велик и може всеки да спаси. Но това зависи от желанието на самия човек. Много по-лесно е да излекуваш хрема, от това да излекуваш рак. Още повече, че когато човек изпадне напълно в плен на греха, той сякаш губи и желание да се откъсне от тази лепкава паяжина.
Затова мисля, че е повече от редно една смирена жена, да показва смирението си и на дело. Тоест и външно. Няма как да обичаш Бога, а да не носиш отговорност за душата на своя ближен. И няма как една църква, да съществува повече от двайсет години, а нейните миряни да не са се променили.

Върни се в “протестантство”