ОПРЕДЕЛЯНЕ АВТЕНТИЧНОСТА НА ПРЕДАНИЕТО

теми, свързани с протестантството
vipaz
Потребител

Re: ОПРЕДЕЛЯНЕ АВТЕНТИЧНОСТА НА ПРЕДАНИЕТО

Мнениеот vipaz » пет яну 31, 2014 2:09 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пет яну 31, 2014 7:33 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пет яну 31, 2014 10:35 pm

Випаз, от къде ти хрумна, че аз трябва да доказвам достоверността на преданието? Това е написано в Писанията и е крайно несъстоятелно да твърдиш, че те са непогрешим авторитет, а в тях са писани глупости. Ние православните, приемаме Светите писание напълно и безусловно, не може да говориш, че те са някакви лъжливи сборници с басни, това ни обижда.

Не е вярно че фарисеите са имали Свето преднание. Това също не е записано в Писанията и са празни приказки. Иисус Христос учи единствено апостолите как да тълкуват Писанията, а не фарисеите. След като Христос учи апостолите е загуба на време да се спори дали Писанията могат да се тълкуват самостоятелно и не само загуба на време, а и богохулство. Влез малко в час и почети Библията, няма да те ухапе.

Много интересни хора сте евангелистите! Апостолите не знаели да тълкуват Писанията, вие знаете?!? Що не вземете със Смола на решите квадратурата на кръга, поне пари да изкарате
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пет яну 31, 2014 11:51 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » съб фев 01, 2014 1:13 pm

vipaz
Потребител

Мнениеот vipaz » съб фев 01, 2014 2:25 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » съб фев 01, 2014 3:28 pm

Отговарям на "едното нещо". Въпросното нещо се среща в много книги от най-различни векове, написано от хора, които не са се возили в кола, почти не са яли в живота си готвено ядене, не са спали на матраци, а често на земята (и то доброволно, защото което е зле за тялото е добре за духа и обратно), не са изкарвали хляба си с цъкане на копчета, не са имали и 1 лепта натрупан капитал, не са имали втора риза на гърба си, не са...., аве не са си отваряли една биричка и да седнат на компа, за да ги говорят за християнство. В интерес на истината дори са пребивавали в безмълвие. Защо да не вярвам на тия хора, за да вярвам на пасторите, дошли от запад с кинтите, компютрите, колите и наели тук яки вилаети за живеене?

Защо? А защо пък вие им вярвате?

П.п. В Стария Завет до колкото знам има текст, в който се говори за почитането на светиите (голям е и не го помня целия). Мисля къде повече, къде по-малко го пише и в Новия.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » съб фев 01, 2014 4:37 pm

vipaz
Потребител

Мнениеот vipaz » пон фев 03, 2014 9:54 am

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пон фев 03, 2014 1:05 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » пон фев 03, 2014 7:59 pm

Преди сума време някъде в тази тема, посочих, че тн. предание е ЗАПИСАНОТО Писание. Тоест, това което е предал Иисус Христос на апостолите, те са го записали. Евангелията са разкази за животът и делата на Господа, те предават думите Му, и свидетелстват за смъртта и възкресението на Месията.

Те са написани с една цел- ДА повярваме че Иисус е Месията и като вярваме да имаме живот в Неговото име. Това е!

Посланията на Павел, на Яков, на Петър, посланието към евреите, разказът за делата на апостолите Христови и Откровението на апостол Йоан, са написани със силата на Духа Божий действащ в пишещите и откриващ им дълбоките верови истини /на Петър, Павел, Яков/, / В Деанията на апостолите се разказва за самите дела и думи на апостолите, това е история на действието на Духа Божий сред вярващите, а Откровениято на апостол Йоан е дар от Бога, пророчество и видение, за да могат вярващите да знаят идните неща. Това е. Слава на Бога, че ни е дал тези неща, писани от ръцете на свидетелите Христови и апостолите, за наше насърчение, изграждане и усъвършенстване!

А който иска да си вярва и да си тачи каквито иска други тълкувания на тези Писания. Всеки си има глава на раменете и сам решава на кое да дава упованието си. Тук достатъчно ясно изложихме, кой какво разбира по дадената тема.. Вижда се ясно от писанието, че вярващите в град Берия са наречени-благородни, именно защото сами са чели писанията и са проверявали думите на апостол Павел, чрез тях. Това е нещо наложително и в нашето смутно и лъжовно време. Ако го правеха повече хора, картинката нямаше да е така плачевна, каквато е днес.

Който се противи на това, да се чете писанието и да се проверява чрез него думите на разни тълкователи, то такъв е измамен, или злодей, искащ да зароби вярващите в разни негови си вярвания, и да не им позволи да имат адекватно разбиране самостоятелно над писанието. Ако някой ви забранява или ви казва- недейте да мислите, а следвайте какво ви казвам, от такъв нека всеки бяга.. Такъв човек не върши правда.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » пон фев 03, 2014 9:35 pm

За уточнение, само добавям, че Беряните са сверявали думите на апостолът, със Старозаветните писания, понеже те също свидетелстват за Месията. Тоест истините които апостол Павел им е обяснявал, те са ги намирали в старозаветните писания. Днес имаме тези старозаветни писания, имаме и посланията апостолски, имаме и евангелията, имаме и Откровението за това какво има да стане. Тоест имаме всичко нужно. То не е написано за професори, колкото и на някои да им се ще това да прокламират.

Ако има някой които го изкривяват, то те го изкривяват, понеже те самите са криви и неутвърдени във вярата. Тоест за своя погибел. Но истината и тълкуването на писанието не е патент на някой и другите не могат без този някой да разберат.. Това нещо го прокламират повечето секти, надявам се няма да изпаднете до това положение.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пон фев 03, 2014 10:07 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » пон фев 03, 2014 10:31 pm

Аз не съм тук за да търся противоречия!
Говоря за нещо друго и горе съм го написал.
Нужно е да се чете и следва написаното в писанието. На това никой не може да възрази. А дали някой вярващи през вековете са били в противоречие с писанието в своите жития, или не са били, не ми е работа да изследвам. Аз не съм посочвал имена на хора, които са в противоречие, че да ми казваш, че съм говорел наизуст. Няма нищо наизуст в това което съм написал горе, нито нещо лъжливо.

Ако вярващите хора през вековете, не са се разминавали с писанията, това е прекрасно. Нека следваме думите на апостолите, поне с това всички вярващи трябва да са съгласни. Жития на праведни хора има не само в православието, има при протестантите, за католиците не мога да кажа, там нямам наблюдения. Така, че ако искаш и това ти е приоритет да четеш жития, добре, чети биографиите и на другите християни също, сред протестантите има доста мъченици за Христа, ако ги смяташ за християни, но от досега дискусиите с теб съм останал с убеждението, че ти други освен тези които си решил, че са от твоите не признаваш. Така бъркаш и се лишаваш сам от много добри неща.
Аз например не отричам другите вярващи , както ти правиш, но всеки си решава..
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » вт фев 04, 2014 12:06 am

Така е, протестанти са умирали.
Най-интересното за мен е било свидетелството в книгата за о. Арсений - готови са били да умрат, но да не отстъпят за най-малката дреболия... (в Сталинските концентрационни лагери със строг режим).

За спорове също са били готови, а отеца им е казвал нещо от рода (ако трябва да изровя точно текста):
Вгледайте се в съвестта си, и там ще намерите отговора...

Върни се в “протестантство”