ОПРЕДЕЛЯНЕ АВТЕНТИЧНОСТА НА ПРЕДАНИЕТО

теми, свързани с протестантството
Кабрал
Модератор

Re: ОПРЕДЕЛЯНЕ АВТЕНТИЧНОСТА НА ПРЕДАНИЕТО

Мнениеот Кабрал » вт фев 04, 2014 10:43 am

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » вт фев 04, 2014 10:58 am

Не четеш какво съм казал, ами си го нагласяш, както ти отърва.

Първо от думите ти става ясно, какво точно ти визираш под- Предание. Стана ясно, че ти визираш нечие тълкование на писанието. Това стана съвсем видно. Най - сетне се разбра какво за теб е преданието. Това е частно тълкование на разни християни, което тълкование ти си възприел, или сте възприели, като абсолютно, непогрешимо и едва ли не дадено от Бога. Това може да е вярно, може и да не е вярно. Както може да върно и тълкованието на разни протестанти, може и да не е . Но това тн. предание не е предадено от Христос, а от Христос е предадено на апостолите това което е ЗАПИСАНО в Писанието. Това и чета аз поне. Самият аз не се водя от никакви тълкования на никой си, и не чета подобни неща. Аз пиша това което виждам в писанието. Няма кой да ме осъди за подобно нещо.

Относно старозаветните писания. Беряните пише че са изследвали писанията за да видят дали думите на апостол Павел са верни. Те са изследвали именно старозаветните писания. Ти ако искаш отричай това. Отделно именно старозаветните писания, свидетелстват за Иисус Месията. Това е факт, който никой не може да отрече. Въобще дискусията с теб по тази тема няма смисъл, не е ясно какво искаш да докажеш, освен да наречеш някакви частни тълкования- предание. Наричай си ги, не ми пречи, просто не е истина това. Тълковници през вековете бол, писаното от апостолите, предадено им от Христа, е записано. Това ми е важно на мен. Ако нечии тълкования не противоречят на писаното в писанието супер, няма проблем. Но не се виждам длъжен да чета напраменно всичко което са говорили вялващите, понеже нямам толкова време, затова чета писанието. Ако някой ми забранява и ми казва , че така не мога да достигна до истината на такъв казвам , че е лъжец и не служи на Бога, но вероятно без д а знае служи на дявола. Казвам го съвсем сериозно.

Ако някой ви спира да мислите върху писанието сами, а ви тика нечии тълкования, като непременно задължителни, такъв служи на дявола.
vipaz
Потребител

Мнениеот vipaz » вт фев 04, 2014 12:08 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » вт фев 04, 2014 3:04 pm

vipaz
Потребител

Мнениеот vipaz » ср фев 05, 2014 10:59 am

Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » ср фев 05, 2014 12:08 pm

Випаз, Кабрал пределно ясно ти обясни, че няма текст, който да тълкува сам себе си. Тълкуванието и разбирането е според субективното възприятие на четящия. Толкова ли е трудно да го проумееш? Християнството е едно, а не 30 000. И тъй като е едно, това означава (И) единство(!) във вярата и единство в приемането на веровите истини. Въпросът тук е, коя традиция (деноминация или Предание, ако щеш) е права в тълкуванието на текстовете в Библията. Няма как да са всичките 30 000. Питай традиционните протестанти например, дали даровете на Св. Дух са да мучиш като крава, да грухтиш като прасе и да се въргаляш по земята като маймуна? Нали всички една Книга четем, трябва да сме на едно мнение?!
Иначе, четейки и държейки САМО на текстовете в Библията, спокойно можеш да докажеш за себе се, че Христос е от Андромеда. Лети с модерен космически кораб през wormhole до земята, като пътьом взема от Марс представители на друга раса, която с невероятната технология „Св. Дух" имплантира в телата на неграмотни земляни-рибари. Изобщо, фантасмагории и интерпретации върху текст можеш винаги да правиш, стига да ти е достатъчно развинтена фантазията и книгата, която четеш „да ти го говори". :lol:
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » ср фев 05, 2014 12:47 pm

Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » ср фев 05, 2014 1:00 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » ср фев 05, 2014 1:10 pm

Радо, кой как чете текстовете, не нито твоя, нито моя работа. Това си е негова работа, и той си носи отговорността за това, Господ гледа кой е искрен и кой не е , но обича неправдата, такъв се спъва в словото и не го разбира.
Никой не е делегирал правото на някой само той да тълкува, а другите не могат и не бива да размишляват, понеже видиш ли , имало мошеници дето кривят текста. Това си е за тяхна погибел. Така, че не се кахъри, винаги истинските вярващи са били на един Дух и са вярвали едни и същи неща, касаещи тяхното спасение. Тези неща са описани съвсем ясно в писанието.
Други неща които различните християни са решили да практикуват по различни начини, са си лично тяхна работа, освен ако не са изрично посо
ени от Христос на апостолите, как да се практикуват. Именно тука е вашето различие, понеже вие настоявате всчико да се прави както вие казвате, щото това ви било достигнало до вас от дреността, но аз например обясних горе какво смятам.

Та ето един въпрос:
Хора като мен, с възгледи като тези които съм споделил горе, които следват това което четат от писанието и друго не четат, могат ли да са християни, или не могат? Да, или не?
vipaz
Потребител

Мнениеот vipaz » ср фев 05, 2014 1:44 pm

г-н Радослав, много добре знаете че ТУКА ГОВОРИМ НЕ КАК СЕ ТЪЛКУВАТ ПИСАНИЯТА,

А ДАЛИ ИМА ДОСТОВЕРНИ ИЗТОЧНИЦИ НА БОЖИЕТО СЛОВО ИЗВЪН НОВИЯТ ЗАВЕТ(която е основната разлика между нас в вярата)!!! ДВЕТЕ НЕЩА СА МНОГО РАЗЛИЧНИ, И НА МЕН ВЕЧЕ МИ СТАНА ЯСНО ЧЕ МНОГО СЕ УПЛАШХТЕ И СЕ ОПИТВАТЕ ДА ИЗБЯГАТЕ НО ДА НЕ ГОВОРЯ МНОГО КАБРАЛ СИГУРНО ВЕЧЕ Е НАМЕРИЛ ИЗТОЧНИЦИ ПО ДРЕВНИ И ДОСТОВЕРНИ ОТ НОВИЯТ ЗАВЕТ И СКОРО ЩЕ ГИ ПУСНЕ ЗА ДА ШОКИРА ЦЕЛИЯТ СВЯТ, НАПРАВО НЯМАМ ТЪРПЕНИЕ!

Протестанската позиция е че има една невидими Христова вселенска църква, никоя протестанска църква не твърди че е някаква друга такава или пък че името на деномицанията е вид църква различна от Христовта, а че всички истински новородени вярващи от целият свят независимо къде се намират са част от нея и може да се наричат баптисти петдесятни харизматици, но ТАБЕЛАТА НЕ ПРАВИ ЧОВЕКА ДА БЪДЕ ХРСИТОВ ИЛИ НЕ А НЕГОВИЯТ ЖИВОТ И СВЯТОСТ, И ЮДА БЕ НАРЕЧЕН АПОСТОЛ НО СЕ ОКАЗА ДЯВОЛСКО ЧАДО...така че името не спасява а ХРИСТОС.

РАЗДЕЛЕНИЕТО Е ВСЕОЩИЯ ПРОБЛЕМ НА ЦЯЛОТО ХРСИТИЯНСТВО НЕКА ДА НЕ СИ ЗАРАВЯМЕ ГЛАВИТЕ В ПЯСЪКА И ДА КАЗВА НЯМА ТАКОВА НЕЩО ПРИ НАС.

А относно тълкуването може и такава темата да направим, но вие нали нямате бели петна и си мислите че разделението не съществува и в православния свят и започва с отделянето на АРМЕНСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА.
Освен че е имало различни школи за тълкуване на Писанието, самите Отци са тълкували писанията много различно един от друг и са били на различни позиции по основи въпроси като "свободната воля" "произхода на душите" и други но пак са в "едната вяра" вие ще ми обясните кой точно от тях е православен но трябва да се само един нали!.
И ще ми обясните след като сте в едната вяра защо има разлики в практиките и вярата на различните православни църкви по целият свят,защо има има няколко вида православни църкви, и защо има толкова различни календари и разколи в едната вяра заради тях.
И Защо Католическата църквата претендира всичко което вие пртендирате, кой е в една вяра вие или те? И много дури интересни въпроси за вселенски събори и анетамосването им взаимно пак в едната вяра, за иконоборството в ЕДНАТА ВЯРА и ЗА ИКОНОПОЧИТАНЕТО ПАК ТАМ, ЗА ИМПЕРАТОРСКАТА ВЛАСТ В ЕДНАТА ВЯРА все интересни въпроси за едната вяра, и как за някои в едната вяра едни са еретици за други светци, но нека подчертая не е тук мястото на тези неща, сега чакаме кабрал да извади преданието на светло и да не го крие, защо почвам да губя търпение.
Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » ср фев 05, 2014 6:03 pm

Смол, направо на въпроса ти - караш ме да отсъдя, а аз не мога. Ще ми се да ти кажа „да", доколкото четейки те от толкова време, не намирам съществени различия с това, което пишеш по повечето въпроси. Категоричен отговор не мога да дам дори за себе си. Пример - не ходя всяка неделя на църква, а трябва. Християнско ли е това - вероятно не. Доколко съм християнин - не знам. Но нека излезем от частния (ни) случай и се върнем на принципно ниво. Казваш/те, „ако двама души четат честно и непредубедено писанието, то за основните неща ще стигнат до едни и същи изводи.“ И ти, и Випаз не ползвате Предание и четете „честно и непредубедено“ Библията. Сега искам отговор и от двамата:
- да се търкаляш по дансинга и да квичиш и мучиш от Духа Светаго ли е или от духа бесноватаго?
Отговорът е важен, защото ако кажеш „от Духа Светаго е" - дали няма да богохулстваш?
Ако пък кажеш „От духа бесноватаго е", дали няма да попаднеш под осъждането на Мат. 12:31?
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » ср фев 05, 2014 6:33 pm

Радвам се, че разбра какво точно те попитах и отговори честно. Само преди да ти отговоря на твоя въпрос, ще кажа, че си съвсем наясно, че вярващият следващ написаното в писанието е съвсем автентичен християнин. Знаеш го, но поради наслоени предрасъдъци него казваш на глас, ок, това не е моя работа. За ходенето на църква, не знам, в писанието няма термин " ходене на църква", пише , че вярващите са тяло. Никой не ходи на тяло, но Е част от него. Ходи се на кино, на театър и тн.

Като казах на театър и стигам до твоят въпрос. Винаги в този форум и не само тук съм писал против тия извратени неща които зли хора , неутвърдени във вярата, откровени мошеници и сребролюбци приписват на Духът Божий. Това някой да лази по земята, да лае , квичи и прочие, е дяволска измама и е поради действие на бесове. В писанието е описано ясно какво е проявлението на Духа, и какви са Неговите плодове във вярващите. Ясно е написано. Който го криви, сам е крив и съответно ако не се отвърне от подобни бесовщини ще е осъден..
Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » чет фев 06, 2014 10:04 am

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » чет фев 06, 2014 1:15 pm

Радо, аз съм от повече от 15 години християнин. Нима смяташ че си стоя в къщи с книжка в ръка??
Нима след всичко което съм писал тук, хилади постинги ти не проумя какво казвам, та за общността от вярващи и общите трапези съм писал не веднъж.. Въобразявате си някакви неща и ми ги приписвате все едно аз така говоря, я се върни назад и ми цитирай някъде къде съм казал предположенията които ти ми приписваш.....

Какво пише в писанието? Каквото пише, това и правя и съвсем не съм сам в това нещо..
Както виждате не аз ви карам да мислите като мен, а вие да мисля като вас. Аз не ви карам да мислите като мен, понеже знам че това не е моя работа. Господ дава на човека разбиране и Той му отваря очите какво да вярва и как да служи Богу. Дано го разберете..
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » чет фев 06, 2014 3:27 pm

Тук сте се изкривили да пишете, а Випаз отново въвежда по 20-30 теми наведнъж, та да я подкарам откъдето бяхме стигнали.

Не схванах връзката на "древната" литература със Светото предание, оставено ни от Христос. Смехотворни са твърденията, че Новият завет е по-древено или по-точно записано Свето предание от останалите, по простата причина, че Да не говорим, че от първата половина на ІІ век година е запазен няколко стиха от Иоан, като дори не се знае дали са от евангелието или друго произведение, защото думите на Христос са били всеизвестни. Всъщност най-старите запазени преписи са от времето на първите Вселенски събори и е малко несериозно да се противопоставят на стотици други произведения, в които думите на Христос, апостолите, апостолските мъже и цялото или части от Учението са били широко дискутирани. Ще дам за пример само, че Пешита от V век не съдържа ІІ и ІІІ послания на Иоан, ІІ на Петър, Апокалипсиса, Посланието на Иуда, защото по това време Сирийската и други църкви не ги приемали като част от Новия завет.

Достоверността на едни за сметка на други послания и евангелия е преценявана единствено и само по Светото предание и както винаги съм казвал отричането на Светото предание обезмисля каквато и да боговдъхновенност на Новия завет. Това е все едно един бегач да се хвали, че е подобрил световния рекорд, но в същото време да твърди, че хронометрите с които е засечено постижението му не са верни.

В тази връзка и по този повод ще почетирдесетя отговора си на Випаз:

Светото предение е записано в литургиите и катехизисите на Църквата, части от него са записани в многобройни произведения, като се започне от Новия завет, посланията на апостолските мъже, апологети и кой ли не.
Къде може да намериш литургия или катехизис? Вероятно из нета, тук във форума със сигурност може да намериш Литургията на св. ап. Иаков и св. Йоан Златоуст, аз ползвам катехизиса на Александрийската патриаршия за Ю.Америка преведен на португалски (мисля, че е на еп. Александър), но не знам доколко ще ти свърши работа. Така или иначе ги има в нета. Другите неща също ги има, но малко от тях са преведени на български.

Отново обръщам внимавие, че Светото предание е самото и цялостно Учение оставено на Църквата от Иисус Христос, а не определена книга или песнопение и в този смисъл да се твърди, че Библията е нещо самостоятелно, а незаписаното в нея е друго самостоятелно е неверно и абсурдно.

Върни се в “протестантство”