ОПРЕДЕЛЯНЕ АВТЕНТИЧНОСТА НА ПРЕДАНИЕТО

теми, свързани с протестантството
Потребителски аватар
Next
Потребител

Re: ОПРЕДЕЛЯНЕ АВТЕНТИЧНОСТА НА ПРЕДАНИЕТО

Мнениеот Next » нед фев 09, 2014 4:50 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » нед фев 09, 2014 4:58 pm

ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » нед фев 09, 2014 6:27 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » нед фев 09, 2014 6:52 pm

Затова, се стремете да се ограмотявате, понеже незнанието е предпоставка за манипулация. Вгледайте се в Старозаветните писания и новият завет, ако там видите някъде нетленни мощи, или чудотворни икони, цитирайте. Ама няма такива неща. Елисеевите кости не са нетленни мощи. На база на такива неща да се прави доктрина и опасна работа. Да не говорим католиците и тяхните тн. нетленни мощи и тн. същата работа. Те твърдят същото като вас. Абе вярвайте си, като искате, аз на подобни неща не вярвам и винаги ще говоря против тях.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » нед фев 09, 2014 6:58 pm

В стария завет няма нетленни мощи, защото още смъртта не е победена на кръста.
А книгите от Новия завет описват събитията по време на живота на Христа и на първите апостоли, докато те са били още живи. Но като говорим за нетление, възкръсналото тяло на Господа не е ли първото доказателство, че Той може и на други да дарува нетленни тела, ако желае?
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » нед фев 09, 2014 8:11 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » нед фев 09, 2014 8:29 pm

Това са мои опити да ти обясня нещата, но явно не го правя добре.
Христос възкръсна в Своето тяло, което беше приел от Дева Мария, а не с тяло от "друго естество". Възкръсна именно тялото Му положено в гроба, както ще възкреси и точно тези наши тела, които имаме в момента, в деня на Своето пришествие.
Всъщност не знам какво точно имаш предвид, може би и аз не те разбирам правилно.
А нетленните части от тела на светии са доказателство за Неговата възкресенска сила. Какво противоречие намираш в това?
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » нед фев 09, 2014 9:02 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » нед фев 09, 2014 9:29 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » нед фев 09, 2014 9:41 pm

Значи ти реши, че тялото на Господа е същото! Тоест смъртното?? Възкресенските тела няма да са от плът и кръв, както тия дето сме сега и не са тленни. Тоест са други, не същите, не го ли разбираш това?? Помисли какво точно съм написал..

как ще възкръснат мъртвите и в какво тяло ще дойдат?
Безумецо, това, що ти сееш, няма да оживее, ако не умре.
И когато сееш, не сееш тялото, което има да стане, а голо зърно, например: пшенично или друго някое;
но Бог му дава тяло, каквото си иска, и на всяко семе собственото му тяло.
Не всяка плът е все еднаква плът: друга е човешката плът, друга е скотската плът, друга - рибената, друга - птичата.
Има тела небесни и тела земни, ала друг е блясъкът на небесните и друг на земните;
един е блясъкът на слънцето; друг е блясъкът на месечината, друг е пък на звездите; па и звезда от звезда се различава по блясък.
Тъй е и възкресението на мъртвите: сее се в тление - възкръсва в нетление;
сее се в безчестие - възкръсва в слава; сее се в немощ - възкръсва в сила;
сее се тяло душевно - възкръсва тяло духовно. Има тяло душевно, има и тяло духовно.

Това е относно възкресенските тела. Ако някой смята, че тялото на господ Иисус е било не възкресенско, а някакво друго, плътско, то аз нямам такава информация. Видно беше, че Господ не бе подвластен на материята с това ново тяло, макар да яде и пи с учениците си. Думите на апостол Павел в посланието към коринтяните са достатъчно ясни.

Ето и малко снимки на мощи, седнах да разгледам.. Изглеждат зловещо...
Последна промяна от small axe на нед фев 09, 2014 9:56 pm, променено общо 2 пъти.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » нед фев 09, 2014 9:45 pm

онази дясната раменна кост е подарена от папата Йоан Павел 2 на силистренската църква и била на св. Дасий..

а ето и още, от католиците, тоя с пръстените изглежда потресаващо.. И това ако има нещо общо с възкресенското славно тяло на Господа, незнам, това е, нямам думи честно..
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » нед фев 09, 2014 10:23 pm

Смол, пак нещо не си разбрал! Църквата няма само Писания, има и история. Кой щеше да се занимава с мощи, ако нямаше достатъчно свидетелства, че са извършвали чудеса?
Казал съм много пъти, вашата вяра е бедна и ограничена, тя не познава Божиите прояви в тяхната пълнота. Никой не те кара да вярваш, но да отричаш неща проверени през хилядолетията е най-малкото тъпо и проява на гордост.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » нед фев 09, 2014 10:48 pm

Смол, аз нищо не съм решила, елементарната логика сочи, че ако Иисус Христос реално е възкръснал от мъртвите, а не привидно или наужким, то значи че е възкръснал в тялото, приел при раждането Си от Богородица.
Как да повярваме, че е възкръснал от мъртвите и победил смъртта, ако е приел друго по естество тяло, а не е възкръснал с това, с което се е родил и умрял? Да, това тяло вече не е подвластно на смърт и тление, на болести, умора и подобни, защото е победило тлението и смъртта.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » нед фев 09, 2014 11:04 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пон фев 10, 2014 9:27 am

Йоан 20:25: "А (Тома) им рече: ако не видя на ръцете Му белега от гвоздеите и не сложа пръста си в раните от гвоздеите и не сложа ръката си в ребрата Му, няма да повярвам", 27: "После каза на Тома: дай си пръста тук и виж ръцете Ми, дай си ръката и сложи в ребрата Ми, и не бъди невярващ, а вярващ".

Щом като Иисус според теб е възкръснал в друго тяло, а не именно с това, с което умря, как си обясняваш горните стихове? И по твоята логика излиза, че юдейските началници са казали истината, че учениците Му са откраднали мъртвото Му тяло от гробницата и са го скрили някъде, за да разпространяват лъжата, че е възкръснал от мъртвите.

Така излиза за съжаление смол, затова ти писах, че това, дето го твърдиш е опасно. Най-добре спри да противоречиш по тая тема, защото отиваш директно в страшна ерес. Но аз все си мисля и се надявам, че грешиш неволно.

Върни се в “протестантство”