Въпрос относно Якововата литургия

теми, свързани с протестантството
Зограф
Модератор

Re: Въпрос относно Якововата литургия

Мнениеот Зограф » чет фев 13, 2014 10:31 am

Драги Випаз, като знаток на Писанието ще ти задам още един въпрос: Къде и кой апостол напомня изрично казани думи от Христос, които не са записани никъде в Евангелията?
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » чет фев 13, 2014 10:47 am

Както те молих, когато отивах в Македония да останеш в Ефес, за да заръчаш на някои да не предават друго учение,
нито да внимават на басни и безконечни родословия, които спомагат повече за препирни, а не за Божията спасителна наредба чрез вяра, така правя и сега.
А целта на това поръчване е чистосърдечна любов от добра съвест и нелицемерна вяра;
от които неща някои, като не случиха целта, отклониха се в празнословие,
и искат да бъдат законоучители, без да разбират нито що говорят, нито що твърдят.
(1 Тимотей 1:3-7)

Бъдете единомислени един към друг; не давайте ума си на високи неща, но предавайте се на скромни неща; не считайте себе си за мъдри.
(Римляни 12:6)

Господи, сърцето ми не се гордее, Нито се надигат очите ми, Нито се занимавам с неща големи и твърде високи за мене.
Наистина аз укротих и успокоих душата си; Като отбито дете при майка си, Така душата ми е при мене като отбито дете.
(Пс. 130/131:1-2)
vipaz
Потребител

Мнениеот vipaz » чет фев 13, 2014 11:52 am

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » чет фев 13, 2014 1:45 pm

Жалко, Преданието отричаш, а и Писанието не познавате, или когато четете не може да вникнете в дълбините му. Та къде се намира този текст драги Випаз и можеш ли да си извадиш разумна поука, защо ти цитирам и цитирам и цитирам...

..."а още и да помните думите на Господа Иисуса, защото Сам Той казва: по блажено е да се дава, нежели да се взима."

Още един въпрос, ако можеш моля те посочи къде в светото Писание се потвърждават точно думите написани и в Дидахе относно въпросното възкресение, които така те вълнуват. Ако не знаеш запитай Смол дали и къде могат да се подкрепят смислово записаното като Предание в Дидахе с Писанието. След като двете не си противоречат, остава да видим къде е проблема. Дали не е в тълкуванието, което давате вие двамата със Смол ?????
Последна промяна от Зограф на чет фев 13, 2014 1:52 pm, променено общо 1 път.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » чет фев 13, 2014 1:50 pm

Ако Светото предание е невалидно е невалиден и Новия завет, това не можа ли да го схванеш? Питах от кога са най-старите преписи на Новия завет и защо реши, че съдържанието им записано 300 години след Въскресението са верни? Посочи някакво доказателство, дори едно.

Пак питам каква е историята с възкресенията, кога е приета, съответно онхвърлена официално от Църквата, защото не съм чувал Църквата да се е занимавала "официално" с този въпрос?
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » чет фев 13, 2014 4:09 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » чет фев 13, 2014 5:12 pm

Тодор ни разтърси малко, за да се опомним. Благодаря! Наистина е излишно да предъвкваме едно и също нещо с месеци. За мен е безспорен факт, че Господ Иисус Бог Слово е преподал учението Си УСТНО и това устно учение е известно в Църквата Христова под името Свето Предание. След като са получили Утешителя Дух Светий неколцина от светите Апостоли са записали НАЙ-ВАЖНИТЕ ПОЛОЖЕНИЯ ОТ ХРИСТОВИТЕ ДЕЛА И УЧЕНИЕ В СВЕТОТО ПИСАНИЕ. Светото Предание като по-пространно съдържа освен всичко каквото е записано в Светото Писание и неща от които са дали основите за устройството на Църквата и живота на нейните членове като има детайли от които не зависи нашето спасение, но са важни за хармоничното урегулиране на църковния живот. С това приключвам участието си понеже не е възможно такива важни теми изчерпателно да се разискват с размяната на крилати фрази. Моля за прошка ако някого съм обидил неумишлено.

Върни се в “протестантство”