Къде съм попаднал?

теми, свързани с протестантството
Космонафт
Потребител

Re: Къде съм попаднал?

Мнениеот Космонафт » пет май 08, 2015 10:08 pm

Норт,

аз съм повярвал при петдесятници...какво да ти кажа-всичко което пишеш много ми прилича на нашите петдесетници- типични техни черти и номера.
Проблемите, които имаш с родителите на своята възлюбена, може би са на човешка основа. Освен, че е петдесетник, бащата на приятелката ти е човек, грешник, който се опитва да скрие своите човешки пороци и желание да налага волята си с разни видения свише и т.н. Родителите много обичат да диктуват своята воля на децата си.

Аз съм християнин, вярвам, че Исус Христос е Господ, Син Божий, който се роди в плът, под еврейския закон, живя между хората безгрешен живот, умря на кръста и възкръсна на третия ден. Вярвам, че Господ Исус Христос понесе на кръста моите грехове и проклятия, че Бог е простил и все още прощава моите грехове.

Не съм православен, не почитам Преданието, а и не го и познавам добре. Не съм икуменист- считам, че пътят на Спасение е един- чрез вяра в Исуса Христа. Вярвам, че няма друго име на земята, дадено между човеците, чрез което можем да се спасим. Считам се за християнин.

Мога само да те посъветвам да не се задълбочаваш в това, кой крив кой прав. Накрая всички Господ ще ни съди. Наблягай на основите на Христовото Учение-чети Библията, моли се сам. Щом Православието ти е на сърце, тръгни по тоя път.

Успех
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » съб май 09, 2015 6:30 am

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » вт юни 16, 2015 8:38 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » вт юни 16, 2015 10:36 pm

ТодорК, благодарско за книгата :D
Прочете ли я? Или част от нея...
Ако да, интересно ми е да чуя някакво мнение.

Между впрочем, това е твърде различен "поглед" към св. Библия за "средностатистическия" протестант.
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » ср юни 17, 2015 10:13 am

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » ср юни 17, 2015 11:26 am

В смисъл, че протестантите говорят основно за 10-те Божии заповеди, които могат да те доведат най-много до това, да станеш натурален евреин.... Те с греховете срещу блаженствата по принцип не се занимават, а това вече е разликата между евреина и християнина.

Мимоходом само отбелязват, че гордостта видиш ли не е добро, но започвайки да говорят с теб, тая гордост от страни веднага лъсва. Че видиш ли са станали много божествени и още каквото там, едва ли не светци.

За другите блаженства няма какво да пиша, що може да дойдат пришълци да донесат своя си "холивудски мир".
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » ср юни 17, 2015 12:20 pm

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » ср юни 17, 2015 1:17 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » ср юни 17, 2015 2:12 pm

цитирам Венче, но не можах да отделя цитата, както беше по-рано:" Точно както и Библията е необходима винаги в духовното развитие, с тази разлика, че тя е задължителна, защото е част от богослужението (особено Новия Завет и псалмите)."
Венче, пропускате да кажете най-важното като пишете за Библията, че "тя е задължителна, защото е част от богослужението" и понеже съм сигурен, че можете да допълните и поправите пропуска си сама ще изчакам да Ви допълня като си позволявам да Ви подсетя за Боговдъхновеноста на някои писания за разлика от други.
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » ср юни 17, 2015 2:17 pm

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » ср юни 17, 2015 8:48 pm

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » чет юни 18, 2015 9:24 am

Ще разделя отговора си на две защото искам първо да кажа няколко думи по един по-основен въпрос. Понеже всички по-дребни различия във вярванията и практиките според мен следват от една единствена (голяма) разлика - в мирогледа (или може би трябва да се казва "църквогледа" :biggrin: ). А ако не разбираме мирогледа на един човек, според мен няма как да разбираме и нещата, които той върши и защо ги върши...

Първо, протестантизма не е някакъв нов вид християнство, започнало от нищото, а в основата си представлява модифициран католицизъм. Затова и го наричат "Реформацията" - реформа на съществуващото, а не създаване на "нещо от нищото". Затова и всички католици, православни и протестанти споделяме една обща основа от вярвания - понеже имаме един общ корен. Основната разлика (според мен - не съм богослов, обяснявам нещата както аз ги виждам, "по народному"), от която тръгва всичко останало, е както вече споменах" разликата в "църквогледа".

Всички са съгласни, че основа на Църквата е Богооткровението, чийто източник е сам Бог, и че тя е "стълб и подпорка на истината". В същото време всички са съгласни, че църквата - и като организация, и като маса хора - често се е отклонявала от Истината. И така, възниква въпроса как (чисто практически) Бог пази и изявява истината Си в Църквата? Тук е според мен основната разлика, откъдето тръгва всичко.

1. Православните считат, че истината се пази и изявява чрез съборността на Църквата
2. Католиците се обръщат към непогрешимостта на папата
3. Критерият за истинност според протестантите е Писанието

Тоест, можем да кажем, че ако католици и православни се опитват да гледат на всичко през призмата на Църквата, то протестантите се опитват да гледат през призмата на Писанието. Всички (в една или друга степен) признават максимата че "Преданието се изпитва чрез Писанието, но Писанието се тълкува чрез Преданието.", но протестантите слагат ударението на първата част, а православни и католици - върху втората.

Практически това означава, че живота на протестанта се върти около Писанието (имам предвид като авторитет - реално живота винаги се случва в Църквата). Когато има различаващи се мнения той търси "какво пише в Библията". Когато има да взема житейски решения търси наставления и примери пак там. Когато чете християнска книга търси за всяко изказано мнение цитат от Библията, с който може да се подкрепи. Когато му кажете нещо непознато за него веднага ще чуете въпроса "Къде го пише това в Библията?" За класическото протестантство (не говоря за отклоненията "аз и библията" и "аз и Бог", които са станали едва ли не норма в Бг евангелизма) църквата също е авторитет, но нейния авторитет е подчинен на Писанието. Ако се замислите ще видите, че това е естествено за едно движение, чиято цел е била да реформира църквата - ясно е, че то би трябвало да има някакъв по-голям авторитет от църквата, чрез който да изпита къде е права и къде греши. Този авторитет протестантите намират в Писанието.

Образно можете да си го представите така - винаги когато казвате "Църквата", "Преданието", "Богослужението" да казвате вместо това "Библията" :biggrin: Това е начина, по който средностатистическия протестант гледа на света - на всичко се гледа през и се проверява чрез Писанието. Църквата (като авторитет!) е интересна доколкото с тълкуването си дава една "котва", която предпазва от изпадане в самозаблуда и прелест.

Пиша всичко това за да стане ясна гледната точка на протестантите. Защото подозирам, че много от нещата, които казвам, погледнати от православна гледна точка могат да изглеждат безсмислени или дори безумни...
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » чет юни 18, 2015 11:29 am

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » чет юни 18, 2015 1:41 pm

ТодорК
Модератор