Къде съм попаднал?

теми, свързани с протестантството
ТодорК
Модератор

Re: Къде съм попаднал?

Мнениеот ТодорК » пет юни 19, 2015 9:32 am

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пет юни 19, 2015 12:48 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пет юни 19, 2015 9:56 pm

Не знам как е при лутераните, но при нашите родни евангелисти основната линия на разминаване с православието, колкото и да твърдят, че било много добро и истинско, е техният отказ да признаят претворяването на св. Дарове в действително Тяло и Кръв на Господа. Другият им "проблем" е отказът да наричат Мария Богородица, нещо им се спичат устните по тоя въпрос. Иконите са им третият голям "проблем". Колкото и да ги убеждава човек, че това за истинския православен не са идоли, а свидетелство за Боговъплъщението на Христа, защото на иконата Го изобразяваме само в Човешката му същност и това е целта й - да подчертае и утвърди именно този факт, на тях им влиза през едното ухо и им излиза през другото.
Та това е основното разминаване между нас и тях - фактически те отричат Боговъплъщението и Човешката същност на Христа, колкото и да се силят да ни убедят в обратното.

Та дискусиите с евангелисти са празна работа, проблемът им е духовен и силата за решаването му е в Бог и най-вече в самите тях, не в нас. Последното не пречи да се молим за тях, естествено.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пет юни 19, 2015 10:38 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пет юни 19, 2015 11:08 pm

Взаимосвързани са нещата. Няма как без истинско разбиране за основата - Христос да има правилно разбиране за църквата.
Нещата, които изброих са именно тези, които им пречат да станат православни, а причината за това е зъл дух. Виждала съм го многократно в нелогичните реакции и упорство на иначе интелигентни хора.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пет юни 19, 2015 11:26 pm

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » пет юни 19, 2015 11:45 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » съб юни 20, 2015 8:38 am

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » съб юни 20, 2015 9:55 am

Некст, не ми се сърди, но може би е по-добре ти да се информираш повече за протестантството ако имаш желание да го критикуваш... Или, още по-добре, не си губи времето в информиране и критики, а си дерзай в православието - подвизавай се, напредвай в благодат и в мъдростта, която е от Бог, а не тази, която се придобива чрез четене на книжки.

Аз пак ще кажа - не съм тръгнал никого да правя протестант. Протестантството е просто едно течение в християнството, възникнало спонтанно в определен исторически контекст и с определена цел. То си има своите слабости - някои наследени от католицизма, други негови лични. Също така протестантството, доколкото ми е известно, никога не е претендирало, че притежава някаква единствена и неповторима "вселенска" истина, която другите християни нямат - за разлика от повечето сектоподобни деноминации, плъзнали в България, които гордо се величаят с името "протестанти".

Така че нещата, които ви пиша за протестантството, ги пиша (освен защото ve4e ме попита) не за да убеждавам някого, а с други две практически цели (аз съм човек практичен), за които смятам че ще са ви от полза:

1. Утре, като срещнете някой човечец с промит в сектата мозък, който гордо ви се представи като протестант, да можете кротко да му обясните, че всъщност това което го учат е далеч от класическите виждания на протестантството и са го излъгали. Вероятността да му помогнете не е голяма, но все пак е доста по-висока от стандартната проповед за "единствената и неповторима" ПЦ.

2. Протестантите имат своя традиция - част наследена от католицизма, част собствена - която е различна от православната. Колкото и еретично да прозвучи на някои от вас считам, че някои от нещата в тази традиция са добри и може би биха били полезни за някой от вас - както аз съм открил неща в православната традиция, които считам за по-превъзходни от типично протестантския им вариант (например споменах по-горе, че виждането ми за това какво всъщност богословието е типично източно, а не западно). Познаването на различните традиции в християнството обогатява... Но който се притеснява може да не чете и да следва чисто православната традиция - няма проблеми, както вече споменах според мен православието (сериозното православие, монашеското да го наречем ако искате) "строи с качествени материали".

Това е - който има уши да слуша, нека слуша... Сега трябва да бягам, че ще си изпусна автобуса :biggrin:
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » съб юни 20, 2015 11:50 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » нед юни 21, 2015 8:12 pm

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » пон юни 22, 2015 11:41 am

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пон юни 22, 2015 12:55 pm

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » пон юни 22, 2015 1:27 pm

Некст, вече се чудя какво да ти отговарям... Хайде кажи този път първо ти какво мислиш. Според теб прави ли ни впечатление или не ни прави? Защо според теб има много преводи на Библията, а не само един? Освен това и един чисто технически въпрос - според теб как и откъде са преведени всички книги, особено новозаветните?
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пон юни 22, 2015 2:20 pm

Върни се в “протестантство”