Ще се спасят ли евангелистите?

теми, свързани с протестантството
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » вт ное 04, 2008 7:44 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » вт ное 04, 2008 9:02 pm

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » вт ное 04, 2008 9:12 pm

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » вт ное 04, 2008 9:30 pm

Bloodsigned

:) Смешен sandi

Мнениеот Bloodsigned » вт ное 04, 2008 11:18 pm

Здравей sandi,

Ех, че е смешен този постинг.
И аз се усмихвам, но тъжно, някак си.

МИТА ЗА БЕДНОСТТА НА ЛЮТЕР Е МИТ.
Да, sandi, прочети го пак - мита за бедността на Лютер е мит.

Виждаш ли, има известна разлика за начина, по който ние - протестантите, разглеждаме Лютер.
За нас, Лютер не е икона.
Не е свещена крава.

Ние обичаме Лютер и почитаме Лютер но ние знаем и за грешките на Лютер. При това по-добре от теб.

Лютер не е бил беден. Не и в каря на живота си. И защо да е?!? Той е имал семейство. Праведно ли е да остави семейството си, да тъне в мизерия?
Апостол Павел ни казва, че който не се грижи за семейството си е и от невярващите по-лош.
Освен това, Лютер е имал подкрепата на немалко немски курфюристи. (губернатори)
И така - нима очакваш човек, който има подкрепата и съдействието на губернаторите на няколко области, да бъде беден? И какво лошо има в това да си задоволен?
Ти да не би да си беден? И аз не съм! И благодаря на Бога за това.

Лютер не е бил беден и когато е заковал своите тезиси на вратата на Витенбергския университет. Бил е университетски преподавател.
Е, не най-богатия, вероятно, но е имал достатъчно пари за да си купи мастило и хартия, се отдаде на писане, да си купи чук и пирон и да закове тезисите. (нова скоба - има вероятност чука и пирона да са били взети назаем или да е използвал дървени такива, т.е. по-евтини)

По-важното е, че не е бил сребролюбив а е отдал живота си за Божията правда.

Спасителят също не е бил беден. Щом е имал пари, да храни ученици, да раздава на бедните и накрая - да се облече в наметало, толкова качествено, че за да не го съсипват, римските войници хвърлят жербий, кой да го притежава.

Но също както Спасителя ни и както се е случило с апостол Павел, много дълго време Лютер е бил в гонение, в страх от смърт, без дом и без сигурност, "нямайки къде глава да подслони".

Освен това, в схващанията и поученията на Лютер има много грешки, както грешки можеш да срещнеш и при свети Августин, Йероним и знам ли кой още.

Хора сме. Всички грешим.
sandi
Потребител

Re: :) Смешен sandi

Мнениеот sandi » ср ное 05, 2008 12:07 am

Bloodsigned

защото ...

Мнениеот Bloodsigned » ср ное 05, 2008 12:26 am

sandi
Потребител

Re: защото ...

Мнениеот sandi » ср ное 05, 2008 8:09 am

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » ср ное 05, 2008 9:26 am

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » ср ное 05, 2008 10:28 am

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » ср ное 05, 2008 11:46 am

Здравей Кабрал :)

Не се ядосвай толкова. В случая имам различно мнение и не съм съгласен с теб. Не знам дали си забелязал, но в предишният ми постинг липсваха неща от сорта на "аз мисля" и "моето мнение е". Това не е защото съм ти се ядосал нещо, а защото съм сигурен в нещата, които пиша и считам че прогласявам истината. Ще попиташ откъде съм сигурен. Ами преживял съм ги. Затова и с думи няма да ме помръднеш дори на сантиметър. Ако ги бях прочел някъде или ми ги беше казал някой или бях стигнал чрез собствените си размишления до тези изводи - тогава да. Но тези неща са част от живота ми, и да се опитваш да ми "докажеш" по книжнически че не са така, е все едно да се опитваш да ми докажеш че небето е зелено. Може да си много умен и да ми изпишеш цял том с физични изчисления които го "доказват" и аз да не мога да ти кажа гък. Обаче точно сега гледам през прозореца - познай дали ще ти повярвам :)

Стихове, разбира се, няма да давам за каквото и да било. Ти вече си се настроил не да размишляваш над тях търсейки духовна полза, а победоносно да ги обориш. Така че не виждам никакъв смисъл от подобна дейност.

Що се отнася до това кой какъв бог се опитва да пробута, моят Господ е казал че ще ги позная по плодовете. Затова аз не бързам да приемам нищо от никого, а внимателно изпитвам всичко, като се старая да държа доброто.

Надявам се, че не съм те засегнал нещо - все пак не може да очакваш че ще съм съгласен с теб за всичко. Ако съм бил прекалено рязък те моля за извинение. И оставам с най-добри чувства към теб, разбира се :)

Бог да те води към Себе си!
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » ср ное 05, 2008 2:46 pm

Здравей, Тодоре :)

По мои впечатления ти си най-позитивният в отношението си към различните протестант и разговорите с теб най-се доближават до често нереализуемата с останалите дискусия. Пиша това, не за да те обръщам в Православието, както вярвам и целта на твоите постове не е да обърнеш някого в протестантство (ако протестантство се пише с главна буква, моля те, поправи ме). Различията ни във верово отношение са много, но аз бих искала да обсъдя (или да започна с) едно - каква е връзката на православните с Бога, какво ни е личното отношение с Него и как изобщо ставаме православни (по-точно съзнателни православни, защото повечето от нас са такива от малки, по наследство). Ами ето как става: обръщаме се към Бог, покайваме се (ако не за друго, за това, че сме били хладни във вярата и не сме я познавали, защото за православния и това е грях - да не познава вярата си) и в някаква степен се приближаваме до Бога, изпълнявайки с големи усилия това, което Той е заповядал. Казвам с усилия, защото в живота без Бог (без правилна православна вяра, все пак говоря за православната гледна точка) ни е направил хладни и ненаблюдателни за много неща, които в действителност са грях, но ние сме ги приемали за нормални, само защото всички живеят така. Животът по Бога обаче включва не само нравствени заповеди, а и верови - да ходим на Църква, да се изповядваме, за да следим духовния си път, да се причастяваме за придобиване на духовна сила и помощ от Бога. И докога така? Ами усъвършенстването е безкрайно - все повече недостатъци откриваме, все повече кусури за изглаждане, все повече неща стават недопустими и това ни смирява, от една страна, а от друга ни привързва още по-силно към Бог - защото има още толкова - до безкрай...През цялото време става въпрос за връзка на човека с Бога - отговорността е пред Него, целта е - път към Него. Как става това обаче - с Божията помощ или с други думи - от нас е желанието и молитвата, от Бог е даването...От нас е и изпълняването на някои църковни "ритуали" - защо? Защото Бог е дошъл на земята, за да основе Църквата си и неучаствайки в нея, ние се лишаваме от Бога. Според теб може да се спасим без Църква, но това означава да се спасим без Третото Лице на Света Троица - Светият Дух. Ние имаме лична връзка с нашия Спасител, но имаме връзка и с Църквата и не можем без нея, защото съвсем ясно е написано, че Тя е тялото, а Христос е главата, нещо повече - ние самите сме това тяло. А как става това? В тайнството Причастие ние ставаме едно тяло с въплътения Господ и ставаме реално част от Църквата - без Причастие ние сме извън Нея, а то се извършва единствено в Православната по начина, завещан от апостолите, респективно Самия Господ! Ето това е Църква и това е християнин - член на тялото Христово - не този, на когото му се иска или на който му се струва, че е така - член на Тялото Христово е единствено този, който се причастява достойно. Пиша това не защото вече достигнах, или че се усъвършенствувах, но се стремя, дано постигна това, за което бях застигнат от Христа Иисуса.
Извинявай за дългия пост, дано имаш търпението да го прочетеш, но и ти не си по лаконичния изказ :) Бог да ни води по Своя път, но да не забравяме, че Божиите пътища са неизповедими и колкото е далеч изток от запад, толкова далеч са вашите мисли от Моите и да бъде не Моята воля, а Твоята (да бъде не волята на мен човека, а волята на мен, който във всичко следва Теб...)
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » ср ное 05, 2008 8:31 pm

Не се ядосвам, така си говоря.
Книжничеството ние наричаме Свето Писание. Вярваме на каквото пише в него, а не на каквото си измислим ние. Това е разликата между нас и протестантите. Ние се интересуваме какво иска и мисли Бог, протестантите какво мислят и чустват те. Имало навремето едни стари пронестанти - николаитите. По това време църквата нито била богата, нито събирала десятък, та да се нуждаят да я завладеят или й зарибяват членовете. Николаитите едва ли са се събрали и наговорили нарочно и злостно да действат срещу Бог. Те вярвали че са прави, чуствали, че Бог е с тях и никой не можел да промени мнението. Колкото и да им наливали в канчетата те си знаели тяхнато: "Ние така си го разбираме, а вие, апостолите, сте книжници и фариеси, защото не усещате Бог със сърцата си, а четете някакви си Писания."
А и по принцип, тези дето вярват на чуствата си трудно се разколебават. Затова Наполеоновци, Цезари и други от рода обикновенно са в лудниците.
А аз винаги съм повтарял, че не се стремя да обърна в православието никой. Първо не събирам десятък и по-важното не съм привърженик на навалицата в рая. Пиша защото много православни, неподготвени специално, се зарибяват непрекъснато и все им се обяснява, колко много евангелистите разбират писанията, а православната църква хабер си няма от тях. Но когато пастор се срещне с подготвен православен, обръща гарда и започва да обяснява, как православните били книжници дето разбирали Писанията, но не вярвали със сърцата си.
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » ср ное 05, 2008 9:26 pm

Последна промяна от ТодорК на чет ное 06, 2008 8:25 am, променено общо 1 път.
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » ср ное 05, 2008 10:09 pm

Върни се в “протестантство”