"Символите" на протестантските вярвания

теми, свързани с протестантството
Кабрал
Модератор

"Символите" на протестантските вярвания

Мнениеот Кабрал » чет окт 30, 2008 8:53 am

vipaz
Потребител

Re: "Символите" на протестантските вярвания

Мнениеот vipaz » вт дек 16, 2008 11:07 am

Христос каза небето и земята могат да преминат но нито една йота от закона неможе да не се сбъдне. Ако ти вярваш че Новият Завет е продължението на Стария за Който Христос че нито една точка неможе да не се изпълни къде е проблема с непогрешмото вечно живото Божие слово Апостол Петър казва че бяхме родени от вечно живото семе на Божието слово явно говори за Евангелията в които са описани думите на Божият Син
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пон яну 20, 2014 5:05 pm

vipaz
Потребител

Мнениеот vipaz » вт яну 21, 2014 4:16 pm

Кабрал темата ти е пълно безумие!!! Това за което говориш е лудост, мислиш ли че познаваш евангелското богословие по добре от мене че твърдиш такива глупости!!!! Никой не бърка Логоса с логос, освен тебе-целият проблем идва от главата ти за жалост.

Аз тази тема няма да я коментирам повече, но само ще покажа че Отците на църквата са вярвали същото което и ние, тоест спопред кабрал ереста е много древна и в нея са нагазили някои от отците като ето този

Св. Ириней Лионски в "Против ересите" казва: "Ние имаме канона на истината - Словото Божие, което е правило на вяра и образец на кротост."
http://www.pravoslavieto.com/bible/docs ... anon/1.htm
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » вт яну 21, 2014 5:40 pm

И кое е Божието Слово?
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » вт яну 21, 2014 6:58 pm

Аз не знам, кой какво познава, и кои протестанти какво вярвали, също кой видове православни какво вярвали и тн. Това съвсем а, ама хич не ме интересува. Мен ме интересува, какво е казал сам Бог, чрез пророците си в тн. Стар завет и какво Господ Иисус е казал на апостолите и какво са оставили ЗАПИСАНО тези апостоли и техни съвременици и чиито писания са разпознати и приети като част от тн. Нов завет. Това е изворът, това четем и това ни интересува основно. / и други неща са интересни и полезни, но съгласете се, че не всичко е Боговдъхновено писание./ Апостол Павел съветва Тимотей следното:

" пък ти и от детинство знаеш свещените Писания, които могат да те направят мъдър за спасение чрез вярата в Христа Иисуса.
Всичкото Писание е боговдъхновено и полезно за поука, изобличаване, изправяне и назидаване в правдата,
за да бъде Божият човек съвършен и годен за всяко добро дело."

Павел говори на Тимотей за старозаветните писания. А сам Павел е разяснявал и обяснявал, как Христос изпълни закона, как човек се спасява чрез вярав Месията, как старозаветните писания свидетелстват за Месията и тн итн. Тези обяснения, както и разни разяснения относно различни въпроси свързани с вярата и преминаването от Моисей, към Месията имаме събрани в сборникът наречен - Нов Завет, който е също като старозаветните писания с тежест на Боговдъхновен. Говоря за веровите истини описани там. От Бога са дадени, като разбиране чрез Св. Дух.

Всички писали оттам насетне просто изследват казаното от Павел, Петър, Яков, и писаното в евангелията и разсъждават и пишат други неща, разяснения и тн. Според тяхното разбиране. Но това вече не е Боговдъхновено писание. Това говоря през всичкото време. А ако вие искате всяко нещо написано от вярващ човек в древността да си го смятате за боговдъхновено, това си е ваша работа. Вие едва ли не всяко нещо писано от тн Отци го причислявате като еквивалентно на казаното от апостолите. Това е неправилно. Ако пък наричате не споделящите вашите разбирания вярващи- небратя, то това пак си е ваша работа и си носите отговорността за тази волност.

Вашата борба против тн. протестанти е безсмислена. Тн. протестанти са протестирали против сатанинските практики и вярвания на католицизма, и Бог ще похвали верните за това което са сторили заради истината. Ако има изкривявания, то Бог няма да ги похвали и всеки ще си носи отговорността според делата си. Но борбата на протестантите /визирам онези които са се борили против ересите на католицизма/ не виждам какво ви пречи, би трябвало да я адмирирате, не да използвате думата "протестант" като нещо еквивалентно на дяволско изчадие.

Някой от вас са сериозно заблудени.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » вт яну 21, 2014 8:50 pm

Смол, за кого е боговдъхновенно Писанието? От една страна ако боговдъхновенността му е в самия текст то ще е боговдъхновенно за всички. От друга страна тогава нямаше да има нужда Иисус Христос специално разяснява на апостолите как да го тълкуват, което навява мисли, че то съвсем не се тълкува само и няма как да е боговдъхновенно за всички. Пример - исляма, юдаизма и всички ереси.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » вт яну 21, 2014 9:10 pm

Да, нехристияните тълкуват друго.
Например ".... цялата земя е твоя..." за евреи и мюсюлмани означава, че цялата земя (земно кълбо) е изключително тяхна собственост. Ако дадена земя не е тяхна, те считат това за временно явление.
Еретиците също тълкуват както им изнася.

Определено, ако няма човек, който да води свят живот и директно да бъде напътстван от Св. Дух, то той има нужда И от ръководството на св. Предание.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » ср яну 22, 2014 9:36 am

Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » ср яну 22, 2014 9:44 am

Добре де, аз не разбрах, според протестантите, книгите на НЗ събрали ли са абсолютно всичко напълно и изцяло от думите на Христос и учението на древната Църква?
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » ср яну 22, 2014 10:22 am

Понеже съм била от тяхната страна на барикадата, мога да ти отговоря: никой не се кахъри дали Новозаветните книги са събрали напълно и изцяло думите на Христос или не (в действителност не е и необходимо). Важното е, че смятат, че те са един вид новите "първи християни", които чак сега Бог възстановява в началната истина след като църквата като цяло се е корумпирала през вековете. Също така смятат, че Библията всеки е достатъчно да си я разбира така както както пасторът му казва. Резултат над 30 000 различни "свещени предания".
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » ср яну 22, 2014 2:09 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » ср яну 22, 2014 3:25 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » ср яну 22, 2014 4:02 pm

Е, ако толкова държиш, Некст, може и да не сме заедно в Божието царство..
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » ср яну 22, 2014 7:29 pm

1. От мен нищо не зависи.
2. Аз и не искам от мен да зависи.
3. Има си в писаното Слово достатъчно по случая кой, как, кому и колко.

Върни се в “протестантство”