Ересология - Кръщение в името на Иисус Христос

теми, свързани с протестантството
Кабрал
Модератор

Ересология - Кръщение в името на Иисус Христос

Мнениеот Кабрал » ср ное 26, 2008 1:30 pm

vipaz
Потребител

Re: Ересология - Кръщение в името на Иисус Христос

Мнениеот vipaz » съб дек 20, 2008 6:28 pm

Тука май никой неще да отговаря, Кабрал даже и аз не смея да се обадя(да не ме насолиш :silent: ), шегувам се . Немога да разбера за какво става върпос много си осложнил темата май поне аз така мисля :) Дай по ясно да бъде може пък да стане wink:
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » нед дек 21, 2008 12:14 pm

Това беше продължение на една констатация на Тодор, че някой петдесятници кръщават в името на Иисус Христос, а не в името на Отца и Сина и Светаго Духа. В Библията когато се казва, че някой се е кръстил в името на Иисус Христос се има предвид, че кръщението е Христовото, за опрощаване на греховете, а не че Свещенникът казва: Кръщавам те в името на Иисус Христос. Кръщението е в името на Иисус Христос, но кръстеният се кръщава с думите "В името на Отца и Сина и Светият Дух". Еретиците обаче отхвърлят "В името на Отца..." и трикратното потапяне, а кръщават с еднокранто потапяне и произнасяне"Кръщавам еди кой си в името на Иисус Христос".

Една от най-извратените прояви на Сола Скриптура. Има цяла "наука", която се занимава с "вкараните" в Писанията текстове от православната и католическата църква - "Оригиналното Писание". Та сред дисциплините на тази "наука" е Матей 28:19. Привържениците на Оригиналното Писание смятат, че "в името на Отца и Сина и Св.Дух" е било част от литургия, която е заменила "оригиналното" - в мое име. Не приемат аргументите, че тази формула е дадена в Дидахи и много християнски автори още от 2-3 в със зашеметяващият довод, че те признавали Само Писанието, а не апокрифи. Те признавали Само Писанието, но не текстовете му каквито са написани, а както те определят, че трябва да са написани.

Други откачалки приемат текста и поставят въпроса: Кой е сгрешил: Христос в Мат.28:19 или Петър в Деян.2:38. Много интересно, но приемат, че "прав" бил Петър, защото Иисус казал, че ще изгради църквата си върху него, следователно е сгрешил Христос. И това са хора, които изцяло отхвърлят католическото виждане за примацията на Петър. Та да знаем, има ли грешка - Христос я е направил.
Това е напълно сериозно.

Някой, за да са сигурни, кръщават веднъж в името Отца и Сина и Светият Дух с трикратно потапяне и веднага след това в името на Иисус Христос с еднократно. Все пак сигурноста си е друго нещо.

За мен основният проблем е, че полицията на запад не бие. А е казано: "който жали палката, обрича на ад евангелиста".
vipaz
Потребител

Мнениеот vipaz » нед дек 21, 2008 9:06 pm

Това че някои правят това не значи че всички го правят. Ако един бърка не бъркат всички в Протестанството има много течения ние не сме от тях :thumbup:
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » вт апр 21, 2009 12:28 am

"За мен основният проблем е, че полицията на запад не бие. А е казано: "който жали палката, обрича на ад евангелиста"."
кабрал , ти .. сериозно ли говориш???
Че то понякога не ти се разбира ..
ДА не си бил някога ченге и ти , малко се натам те избива :wink:

наче по темата , аз мога да кажа , че съм кръстен в името на Отца , Сина и Светия Дух.
това е за протокола на кабрал

smallaxe
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » вт апр 21, 2009 8:30 am

Карбал, мога само да добавя, че не само тези които са цитирал, а и много други Sala Scriptura фенове, използват математика за да тълкуват Писанието, а пък то си остава литература. Мисля, че на всеки му е ясна разликата между тези две дисциплини.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » вт апр 21, 2009 9:14 am

Цитирам Соломон е наблягам на факта, че поне с Бог трябва да се съобразяваме, не заради Него, а заради самото общество.Не всеки може да вземе една физика и да пише, а и да напише нещо, никой няма да го публикува. Но всеки може да гушне Библията, да сипе глупости на всички страни и веднага се намират издатели. А и други откачалки, които да го следват.

Ти си кръстен в името на Отца и Сина и Светаго Духа, защото са те кръстили православните ти родители, което ти дава реални шансове да се разкаеш, изповядаш, приемеш евхаристията и да се спасиш. Естествено, ако разкаянието ти е искрено.

А като си кръстен в името на Отца и Сина и Светият Дух, защо акламираш месианството, което е една от формите на Уницизма? Вярно, най-смотаната, но все пак отрича божественоста на Иисус.

Уницизма представен в древните ереси, в "третата вълна" на петдесятничеството, застъпен в юдейското месианство и в много други модерни ереси, е едно зло, защото подменя самата Божия същност. Филиосквето руши Троицата, но не я отрича. Ересите на базата на уницизма, не признават въобще съществуването на Бог, а го заместват с идол.

Библията се тълкува и изследва по всякакви начини, което ме подсеща за поговорката: "Луд умора няма, ама само се поти".
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » вт апр 21, 2009 10:54 pm

не акламирам месианството , нито съм петдесятен ,никакви вълни не ме интересуват , , нито съм отрекъл някъде Божествеността на Исус.
Не знам откъде ти хрумват подобни неща.
Какво имаш в предвид под месианство ?

smallaxe
vipaz
Потребител

Мнениеот vipaz » вт юни 09, 2009 11:31 am

кабрал си има свое разбиране за вярата. Той дори си мисли че познава вярата ни по добре от самите нас. Просто е много много надут и горделив все парвославни неща
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » ср юни 10, 2009 3:28 pm

etien
Потребител

Мнениеот etien » нед юни 14, 2009 10:37 am

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пон юни 15, 2009 11:08 am

Етиен,
Това не са мои засъждения, а описанието на една ерес, която шества на запад, най-вече сред петдесятниците. В момента едно от деленията между петдесятните църкви е по този признак, кой в какво кръщава. "Втората" вълна петдесятници кръщава още "в името на Отца, Сина и Светият Дух", "Третата" вълна кръщава предимно "в името на Иисус Христос", като всички уницисти/тези, които не вярват в Светата Троица, кръщават изключително в името на Иисус. Има и такива, които за по сигурно кръщават и по двата начина.
Гост

Мнениеот Гост » нед авг 09, 2009 10:07 pm

Кабрал,

Под Кръщение "в /Името на/ Исус Христос" апостолите разбират "в /Името на/ IC XC с чертички отгоре" - в преводите на койне няма изписано Исус Христос, но абревиатурата IC XC с чертички отгоре /Codex Vaticanus, "лунна сигма", използвана в IC XC с чертички отгоре; "номина сакра", манускрипти от I-III в. сл. Хр./
IC XC с чертички отгоре означава Първият /и/ Последният - IC е Алеф, XC /Х/ е Тав.
"Аз съм Алфа и Омега, първият и последният, началото и краят." /Откровение 22:13/
Първият /Протос/ е Отецът/Първородният/Синът на Алефа, Последният /Есхатос/ е Синът /Светият Род/, а "и" /обединение, общение/ е Светият Дух.

Vasquez
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пон авг 10, 2009 9:56 am

Васкез,
От къде ви хрумват тези неща? Дори всичко да съвпадаше с написаното от теб, пак нямаше да е верно, защото са дотаманявания. Но това, което пишеш не е вярно, защото буквите не съвпадат с написаното. Няма връзка и с Писанията, защото там ту се казва "в името Христово" ту "в името на Иисуса Христо" или не се дават обяснения, но никой не казва "в /Името на/ IC XC с чертички отгоре".

IC XC с чертички отгоре означава Първият /и/ Последният - IC е Алеф, XC /Х/ е Тав.
"Аз съм Алфа и Омега, първият и последният, началото и краят." /Откровение 22:13/
Първият /Протос/ е Отецът/Първородният/Синът на Алефа, Последният /Есхатос/ е Синът /Светият Род/, а "и" /обединение, общение/ е Светият Дух.

IC не е Алеф, а е IC - Иисус. Алеф е финикийското има на Алфа и се изписва с един знак, а не с два с чертички отгоре. Както XC с или без чертички не е Тав. Ако IC XC изначава първият и последният, от къде зе появява "средният". На никой в Църквата и през ум няма да му минат историите с Протосът, дето бил Отец, със Сина на Алефа/Първородният/, защото в случая Той е Единороден, Първороден е само като Въплътен. А последното, историята със Светия Дух, даже не го разбрах какво означава.

Навремето беше много популярно да се търси "мъдрост" в какво ли не. Изследвачи обясняваха, как строителите на пирамидите закодирали в тях устройството на вселената, напр. височината в метри била калкото средното разтояние Земя - Слънче в млн. километри. На мен ми се видя голямо набутване да се гърбиш да влачиш милиони тонове камънак за да кажеш на някой колко е разстоянието м/у Земята и Слънцето, защото за да те разбере трябва вече да е научил разстоянието. Коя развита цивилизация няма да се чатне за това, а и за по-лесно можеха да го напишат на някой камък без да товарят бюджета с такива разходи. Та реших да проверя дали съм прав, взех един шивашки метър и първото което премерих беше разстоянието от пода до ключа за осветление, беше точно 147 см., пирамидата 147 м., а Слънцето на 147 млн. км. от Земята. А тези дето строяха съседните блокове хич не ми мязаха на големи познавачи на Вселената, даже много щяха да ме изненадат ако знаеха какво е Вселена.

Изводът:

Слушаме и следваме Църквата, а не се опитваме да оригиналничим. Какво означава IC XC ни е казано и то е различно от твоето обяснение.
Гост

Мнениеот Гост » пон авг 10, 2009 3:28 pm

Кабрал,

Във фелоу не искат Жул Верн, но понеже ти явно си ерудит, се опитваш да обориш Vasquez с логика.
Първо за Алефа: http://www.hebrewworld.com/ab.html
/cursive hebrew/ IC е Алеф. Чертичката е придошла от преводача, който за да не изгуби смисъла, е бил принуден да запази IC от оригинала, но за да не се разделя IC, но да се счита като един знак, е драснал чертичка отгоре /вж. Codex Vaticanus/.
http://en.wikipedia.org/wiki/Cursive_Hebrew
За Тав е малко по-сложно: Х идва от финикийски /paleo-hebrew/ и представлява Тав, означава "Mark" /Помазаник, Този Е/
http://maryourmother.net/Alphabet.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Nomina_sacra
C в XC e крайна сигма, характерна за съществителните от мъжки род.
IC XC е Първият и Последният, ако се чете отляво надясно, и Този Е Алеф, ако се чете отдясно наляво.
Но ако вярваш, че е Иисус Христос, твоя воля. Все пак си свободен човек, нали?

Vasquez

P. S. Всяко измерване има неопределеност в резултата, която може да се окаже с негаусово разпределение, така че дали от пода до ключа е 1.47 m или ly дори от ИКИ към БАН не могат да ти кажат :)

Върни се в “протестантство”