Икони

теми, свързани с протестантството
ТодорК
Модератор

Икони

Мнениеот ТодорК » пет дек 12, 2008 12:53 pm

Най-несъществената част от поста ми се е набила в очите ти виждам :) :) :)
Но не си ме разбрал - в случая не говоря за иконите по принцип, а за така наречените "чудотворни" икони. Доколкото ми е известно, в основата на оправданието на иконите от православието е залегнало едно изказване на Василий Велики, нещо от рода на "Ние се покланяме не на иконата, а на този който е изобразен на нея"(или нещо в този смисъл). Добре, така да бъде. Но да вземем за пример Ал. Невски. Вътре има икона на Богородица, но няма тълпи да ходят да и се покланят. В един момент обаче идва друга икона на Богородица, от така наречените "чудотворни". И изведнъж едни опашки се извиват - с часове трябва да седиш за да влезеш в храма. За мен възниква въпроса - всички тези хора на Богородица ли отиват да се поклонят или на иконата?

Това малко офтопик стана, но виждам че съм засегнал чувствителна струна, та викам да обясня... :)
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Re: Самодостатъчност на Свещеното Писание

Мнениеот Gunev » пет дек 12, 2008 1:06 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пет дек 12, 2008 2:12 pm

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пет дек 12, 2008 2:56 pm

Тодоре, идол на Живия Бог не може да съществува, нито идол на Иисус Христос, защото идолът е образ на езическо, демек нехристиянско божество - мисля, че и сам усещаш, че златният телец не е идол на Живия Бог, независимо че тогава евреите са го нарекли помощник и избавител - той си е чисто и просто идол, нито повече, нито по-малко от всички останали. Въпросът за изкривеното разбиране на Господ също е поставен на хлъзгава почва - кой гарантира, че има точна представа за Него - нали всички четем една и съща в общи линии Библия - и изобразяващите Господ, и неотдаващите почит на изображението Му? За лъжливи благовестия не може да става дума в момента, защото те са изключение - нека се придържаме към общото - благовестието е едно и също, а кой как си го тълкува в индивидуална дейност, в смисъл човек сам решава как точно да живее, защото ще се съгласиш, в Библията е даден общият принцип, а как ще се прояви в живота е индивидуално дело (плод на индивидуално разсъждение). Искам обаче друго да те питам. Смяташ ли, че почитането на бащата и майката и служенето им означава, че ги боготворим? Забранена ли е всяка почит и служение или само тази към лъжливи богове? Ако е към лъжливи богове, сме на едно мнение, защото иконата не е Бог - тя изисква почит и служение като нещо, което ни свързва с Бог (както бащата и майката, защото именно чрез тях е избрал Бог да се появим на света). Богопочитанието - за Господ, а почитта и служението са позволени. И понеже сигурно ще кажеш - едното е човек, а другото вещ, не можем да почитаме вещта, ще ти кажа, а и ти много добре знаеш, че почитаме хората, изобразени на нея: или Христос, или личностите, в които Той се е проявил, т.е. при всички случаи центърът на нашето служение е Живият Бог.
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » пет дек 12, 2008 4:31 pm

Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » пет дек 12, 2008 4:56 pm

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » пет дек 12, 2008 5:14 pm

Във връзка с "чудотворните" икони(пак казвам - не иконите по принцип а само така наречените "чудотворни" такива) вижте какво изказване се е появило точно докато ние обсъждахме темата : http://forum.logos-bg.net/viewtopic.php ... b09#p24180

Ще цитирам само последното изречение:
"Иначе всички икони са чудотворни, дори и тези, които нямат честта да бъдат каталогизирани, но това си е отделна тема за разговор."
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » пет дек 12, 2008 5:24 pm

vipaz
Потребител

Мнениеот vipaz » пон дек 15, 2008 1:44 pm

Имам един върос кога е открита първата чудотворна икона. Защото не сам запознат и ми се струва че иконите сами по себе си не са чудотворни,и кое предание подържа това нещо благодаря предварително.
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » пон дек 15, 2008 2:21 pm

kassie
Потребител

Мнениеот kassie » пон дек 15, 2008 8:48 pm

vipaz
Потребител

Мнениеот vipaz » вт дек 16, 2008 10:21 am

Значи инконите се появяват много след Свидетелите на Иисус Христос. Учението на дванайсетте не включва молитва пред икони. Дрехите на апостол Павел имах чудотворни способности, затова и днес в много протестански църкви е прието да се изпращат дрехи от Презвитера на църквата до болни и чудесата са факт. Но тези две неща са различни и ви моля да не ги бъркаме.
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » вт дек 16, 2008 10:35 am

Радослав
Модератор

Re: Икони

Мнениеот Радослав » пет дек 19, 2008 12:59 pm

Ето и една статия по въпроса, която на мен лично много ми допада:
prokimen
Потребител

Re: Икони