За причастието под един вид?

теми, свързани с католицизма
беба
Потребител

Re: За причастието под един вид?

Мнениеот беба » вт авг 07, 2012 5:15 pm

prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » ср авг 08, 2012 9:03 am

беба
Потребител

Мнениеот беба » ср авг 08, 2012 11:43 am

Ами защото ако се допуска присъствието на Христос в пълнота, знанчи различията са по-скоро от дисциплинарен характер, а не точно богословски :think: Или бъркам?
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » ср авг 08, 2012 11:56 am

беба
Потребител

Мнениеот беба » ср авг 08, 2012 12:09 pm

Ами опитвам се да разсъждавам логично. Ако православието приема, в отделни случаи причастието под един вид, и се смята, че Христос присъства цялостно само във виното, и в този случай се говори за валидно причастие, то разликата с католиците в тази позиция е по- скоро в практиката на приемане на причастието, а не в недействителността му поради христово отсъствие или по скоро непълно присъствие, и е по скоро несъгласие с практиката на причастяване :think: Тоест според мен Христос или присъства изцяло и във виното и в хляба или не.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » ср авг 08, 2012 12:19 pm

Не са нито от дисциплинарен, нито от богословски характер. Когато телесното състояние не позволява (младенчество, болест, старост), Църквата приема за цялостно Причастието под един вид, аналогично някои групи хора не постят или постят облекчено, пак по здравословни причини. Католическото Причастие обаче само с Тялото Христово е от богословски характер и е ерес (противоречи на Евангелието).
беба
Потребител

Мнениеот беба » ср авг 08, 2012 12:32 pm

"Католическото Причастие само с хляб обаче е от богословски характер и е ерес (противоречи на Евангелието)."

И аз така съм чувала,но не мога явно да схвана, кое точно го прави еретично. Каква е разликата от "богословски характер" спрямо православното виждане.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » ср авг 08, 2012 12:54 pm

Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » ср авг 08, 2012 1:09 pm

беба
Потребител

Мнениеот беба » ср авг 08, 2012 1:12 pm

Aз не търся отговор в стил "понеже са католици затова е еретично."
Все пак трябва да има някакво обяснение защо за едните е валидно и цялостно, а задругите не е. Това обяснение трябва да е базирано на нещо, ако е базирано на цитатите от евангелието, то в православието днешното, а и тогавашното, това трябва да не е съществувало изобщо като опция, а аз разбрах, че доста се практикува и то по- скоро за болни възрастни.

"Твоите простодушно зададени въпроси в защита на тяхната традиция " а... моля моля :)) нека първо да разбера за какво става въпрос пък тогава ще си позволя да защитавам или критикувам нечия традиция. На този етап често казано не мога да дам мнение.
беба
Потребител

Мнениеот беба » ср авг 08, 2012 1:16 pm

Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » ср авг 08, 2012 1:26 pm

беба
Потребител

Мнениеот беба » ср авг 08, 2012 1:42 pm

Аз просто имах съмнения относно превода.

Иначе да, разбирам това което казваш, но не е ли такова и католическото виждане? Тяхната евхаристия не е ли също такава анамнеза? Аз не съм чувала да освещават само хляб или само вино.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » ср авг 08, 2012 1:49 pm

Не мога да ти отговоря, съвсем коректно искам да споделя , че съвременния католицизъм не е много добре познат.
Чел съм това онова, но те са много по-многолики, затова в случая аз не мога да бъда обективен.

В случая има само един неоспорим факт, Христос извършвайки Евхаристията раздава и хляба и виното.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » ср авг 08, 2012 1:54 pm

Аз не видях в своя отговор аргумент "щом е католическо, значи е еретическо", но щом казваш, може и така да е, при толкова сложни въпроси започва да се обърква човек. Относно частицата "или" не виждам какво те притеснява, защото както вероятно знаеш в Православието съществува т.н. "сухо причастие", което се приготвя на Велики Четвъртък, пази се през цялата година и познай дали се изготвя и от вино? Позна, използва се вино, нищо, че е сухо (причастието имам предвид). В Православието никога не се приема само Тялото, защото кръвта се пролива за опрощаване на грехове (Мат. 26:28). Ако вие (или католиците, ако си православна) имате някакъв друг начин за прошка, различен от този в Евангелието, ще ми е любопитно да го чуя.

Върни се в “католицизъм”