Подготвят двама папи за Рая...

теми, свързани с католицизма
Anselm
Потребител

Re: Подготвят двама папи за Рая...

Мнениеот Anselm » ср окт 23, 2013 11:17 am

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » ср окт 23, 2013 3:59 pm

Не само за филиоквето. Не съм чел днес вестниците, може да са измислили и нова ерес.
Католиците и протестантите доколкото припознават Иисус Христос за спасител са християни, но не са христови. С малки изключения протестантите са еретици, останалите езичници, една много малка част от хилядите малки църкви изповядват Никео-константинополския символ на вярата и при тях липсва само общение с Бога в тайнствата.
Католиците като цяло бяха еретици, но след Втория Ватикански събор трябва да се приемат като езичници, заедно с юдеите и мюсюлманите.
Anselm
Потребител

Мнениеот Anselm » ср окт 23, 2013 5:09 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » ср окт 23, 2013 7:36 pm

Няма православен, който да изповядва грешно Божията същност, а и за това не трябва интелектуално разбиране, а просто да си приел Символа на вярата, да следваш Църквата и да се кръстиш. За интелектуалното знам едно - само обществата които са успели да изрежат всеки тумор съдържащ в себе си тази дума се развиват богоугодно и техните членове живеят в хармония с Бог и себе си.

Този Атинагор не го познавам и не съм го упълномощавал да сключва сделки с еретици и езичници. В Швейк един луд се представял за Кирил и Методи за да получава две порции, та и този е решил да се прави на папа на православните, а всъщност е само един от стотиците епископи на църквата и единствените решения които може да взима е какво да си поръча в магерницата или както се казваше ресторанта на манастрите.
Anselm
Потребител

Мнениеот Anselm » ср окт 23, 2013 8:13 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » ср окт 23, 2013 10:24 pm

Че кого го е грижа вдяваш или не, да не би да е казано, че само теолози ще се спасят? Като казах теолози, та се сетих пак за БФ на СУ, дето не ти е работа какво се учи. Важното е да си приел символа и редовно да се кръстиш (не да се кръщаваш), защото с кръстния знак изповядваме божията същност.
Да следваш Църквата не означава да слушаш какво ти говори всеки епископ, а да изповядваш догматиката й. Иначе може да попаднеш на руски и гръцки духовници-интелектуалци, дето ще ти наговорят такива неща, че ако ни си християнин ще се обесиш с връзките на обувките си. А и ти си в църквата не за да слушаш интеректуалните напъни на някой свещенник, а за да участваш в църковния живот, защото прав или крив попа върши тайнствата.

Подобни общества, такива които са изчистени от заразата на интелектуалщината, са просъществували дълги векове преди злото да ги настигне. Дори сега има общности които не са променили особено живота си последните 2000 години и няма индикации да са нещастни. Дапреди 100-150 години така са живели и българите.

Моите възгледи не се споделят от всички православни, няма как всички да са прави, повечето се заблуждават, но го правят от добро. Научени са така и мислят, че другите ще станат като тях. На пръв поглед е добре да се мисли така, но освен на добро трябва да си научен и на разум за да знаеш, че на злосторника работата му е да злосторничи. Като толерантен човек аз приемам, че всеки има право на мнение и може да го изповядва колкото си иска, но като разумен знам, че трябва да страним от еретици и езичници. Не защото са лоши хора, напротив, винаги съм казвал, че на католиците и евангелистите е калпав клира, а на православните миряните, но те са езичници и еретици и нямаме работа с тях, най-малкото да ги убеждаваме да стават като нас.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » чет окт 24, 2013 2:31 am

Anselm
Потребител

Мнениеот Anselm » чет окт 24, 2013 9:21 am

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » чет окт 24, 2013 10:29 am

Под това да се изповядва догматиката, Кабрал визира кръстният знак. Това за него стига.
Също кръщение и това е, човекът е готов за Божието царство. Ама защо се кръщава и в какво точно вярва, не бива много да пита, за да не се обърка. Важното е, че попа знае..

Кабрал извинявай, ако нещо грешно съм представил позицията ти, ако има разлики коригирай ме, това съм разбрал досега що годе от разговорите ни, че смяташ за съществено и важно..
Anselm
Потребител

Мнениеот Anselm » чет окт 24, 2013 11:00 am

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » чет окт 24, 2013 1:59 pm

Примитивно идва от примо и означава първи. Затова под примитивната църква разбираме именно първите християни. Църквата е вечна и няма значение дали сме в 6, 17 или 21 век, изповядваме каквото и първите християни. Догматиката я има и всеки може да я прочете както в Писанията, така и събрана в съборни определения.
Няма БПЦ, а Православна Църква от която Българската е част. Не знам какво се разбира под "БПЦ няма настояще или бъдеще" за да отговоря на този въпрос. Обикновенно подобни изказвания означават "БПЦ не прави каквото аз искам, затова и е без настояще и/или бъдеще". Няма лошо, така си говорят и мислят много хора от 2000 години насам.
Т.нар "съвременен начин на живот или свят" е съществувал пренебрежимо малко за да го отчитаме. Само допреди 100 - 120 години в България се е живяло на принципа на християнските общини, като дори правораздаването е било църковно за всички престъпления, които не са били насочени срещу друговерец или империята. Нямаме никакви данни хората тогава да са били по-нещастни от сега, но при всички случаи са живеели по-богоугодно. Да, цивилизацията ни донесе болкоуспокояващи срещу рак, може и ваксина да измисли, но преди се е казвало "да доживееш рак да те хване, защото това е била болеста на старците, а сега започва от невръсни деца. Танто за кукуригу, както се казва.

Бог не е дошъл да ни сложи окови, както учат католици, протестанти и за съжаление предимно гръко и руско говорещи клирици, а да ни освободи. Изискванията са пределно прости и Смол, вече 3/4 православен, правилно ги е посочил - да се кръстиш и да слушаш попа. Ако попа не знае нещо питаш владиката, ако и той не знае е достатъчно да си в църквата чрез евхаристията и да правиш добри дела. Друго няма.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » чет окт 24, 2013 2:24 pm

Anselm
Потребител

Мнениеот Anselm » чет окт 24, 2013 3:22 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пет окт 25, 2013 6:34 pm

Православни, доволни ли сте от дискусията?
Злодеят Кабрал се нахвърли върху невинният католик дето иска единствено всички да са братя и сестри! Смол, защо не попиташ Анселм какво щеше да стане с тебе в католическа държава? Щяха след зверски изтезания да те изгорят на клада! Завършилите БФ на СУ ме сочат с пръст но защо не отидат в католическа държава да разберат какво мислят за тях? Или в протестантска?
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » пет окт 25, 2013 7:16 pm

Хич не знам човекът католик ли е или какъв, признава ли претенциите на папата за верни, или не ги признава, просто пиша в темата разни неща.
Ако съм те обидил с нещо, Кабрал, прощавай, понякога се шегувам на твой гръб, признавам, но ти носиш.

Та аз съвсем не искам някой да ме гори на клада, и бих направил каквото мога да избягам от там, ако ме подгони някой. То днес не горят ама едно време са ги горяли такива "еретици"

Та Анселм, какво ще стане с мен в католическа държава?

Върни се в “католицизъм”