Разделение!

теми, свързани с католицизма
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Разделение!

Мнениеот aktex » пет окт 10, 2008 1:59 pm

Римокатолическата църква е една от основните християнски вероизповедания, което включва църквите, признаващи върховенството на римския папа. Като повечето християнски църкви тя се обявява за продължител на първоначалната църква, основана от Исус Христос. Римокатолическата и Източноправославната църква се разделят при Източно-Западната схизма през 1054. И двете църкви са приемници на първоначалната Христова църква, но традициите им са различни. Всички ранни църковни автори, в това число и източните, както и вселенските събори на християнската Църква обаче приемат първенството primus inter pares (първи сред равни) на епископа на Рим - римския папа.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пет окт 10, 2008 6:30 pm

venci
Потребител

Мнениеот venci » пет окт 24, 2008 12:55 pm

До 1054 година западната и източната църква са Една Света Съборна и Апостолска, без различия в каноните и изповядването на вярата, основана от Господ Иисус Христос който е и нейна глава. Разделението идва заради Римския папа, който се обявява за за Божи наместник на земята и за непогрешим на когото да се подчиняват всички епископи, като по този отхвърля Съборността на Църквата. Той изпраща писма в които призовава всички епископи да го признаят за такъв, което за християнина е недопустимо и е унищожаване на изградената от Христос Църква. След последвалия отказ се стига до разцеплението като западната църква отпада от Христовата т.е. Православната, която е продължител и пазител на Църквата от първите векове а всичко останало е ерес.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » пет окт 24, 2008 10:31 pm

Последна промяна от prokimen на пет окт 24, 2008 10:48 pm, променено общо 1 път.
Бай Иван
Потребител

Мнениеот Бай Иван » пет окт 24, 2008 10:47 pm

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » съб окт 25, 2008 1:04 pm

Браво, обидихте човека, така се прави.
venci
Потребител

Мнениеот venci » съб окт 25, 2008 3:13 pm

Не, не съм обиден. Грешката е в мен, че в стремежа си сбито да кажа извода си по темата без да се впускам в дълги цитати не съм се изразил по начин по който да бъда разбран, за което се извинявам. Да догмата за непогрешимоста на папата идва много по късно, но той е следствие на ерестите приети от западната църква през вековете, за да се стигне до там, че папа Пий 9-ти да заяви "Аз съм път, истина и живот. Който е с мен той е в църквата, а който не е с мен, той е вън от пътя, вън от истината, вън от живота". И да бъда още по конкретен, догмата за непогрешимоста е провъзгласен на 1 Ватикански събор (1869-1870). 1054 година е следстве на разрива който започва по рано с опита на папа Сергий 4 за промяна на Символа на вярата, като се прибави, че Св. дух изхожда не само от Отца, но и от Сина (1009). Този догмат е приет (1098) на събора в Бари. Целта ми не е да преразказвам историята, а да определя коя е Църквата на първите векове, а това е тази която се е предпазила от нововъведения-ереси. И след като Източно Православната е единствената, логично е да е тя. Надявам се този път да съм успял да се изразя по ясно.
nobody

Мнениеот nobody » пон ное 03, 2008 12:11 am

sandi
Потребител

Мнениеот sandi » пон ное 03, 2008 5:14 pm

reader
Потребител

Re: Разделение!

Мнениеот reader » ср окт 27, 2010 12:36 pm

Може ли някой да ми обясни как точно се е стигнало до разделението между Православието и Католицизма? Интересуват ме мотивите за промяната на "Символа на вярата" от страна на католиците и защо са го направили векове след като този Символ е бил приет а не веднага. Каква е разликата в мирогледа, светоусещането и отношението към света, Бог, другите хора и към себе си в един човек, който вярва, че Светият Дух изхожда от Отца и в друг, който вярва, че Светият Дух изхожда от Отца и от Сина? Католическата църква счита ли, че Православната църква е еретическа и ако да, защо - имайки предвид, че именно Католическата Църква се е отклонила от решенията на предишните Църковни събори?
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » ср окт 27, 2010 1:12 pm

Може да ти обясни, но е дълго и можеш да го намериш на pravoslavieto.com или други места.
Защо са го направили? Защото са тръгнали след сатаната.
Латинската църква счита православните за еретици и схизматици, защото глава на църквата им е пак сатаната, който не се интересува от решенията на съборите.
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » ср окт 27, 2010 2:25 pm

Всъщност учудващо, но Кабрал даде най-истинската причина за разделението - тръгването след сатаната, поддаването на гордостта. Другото са просто поводи, нищо друго...
Славян
Потребител

Мнениеот Славян » ср окт 27, 2010 2:45 pm

Нека поясня изказването на Актекс, която отдавна не пише тук (но съм я виждал да влиза скоро):

Става въпрос за първенството на св. апостол Петър и св. апостол Павел - те именно основават "Първия Рим". Той обаче политически пада, с което се слага и началото на ~пет-вековните Dark Ages, а в края им пада и духовно, като се отцепва...
Оттогава няма Римска Архиепископия в Църквата, следователно няма и римски архиепископи (папи) към Църквата...
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » вт ное 02, 2010 1:35 pm

Православните църкви
Разделянето на източната и западната църква се дължи главно на това, че източната църква отхвърля претенцията на римския епископ (т.е. папата) за абсолютен авторитет. Православната църква също така отрича дабавената от западната църква към никейското символ-верую клауза, според която Светият Дух произхожда не само то Отца, а от Отца и Сина. Висшият авторитет в православните църкви не принадлежи на отделен човек, а на така наречения Свети Синод, който може да тълкува Светото предание и да налага църковни наказания. На върха на всяка национална църква стои патриарх. Константинополският патриарх е "пръв между равни"

Римокатолическата църква
Римокатолиците (хай-голямата християнска деноминация) признават първенството и авторитета на папата. Римокатолическата църква е една във всички страни, а не е разделена по национален принцип. Когато папата говори "ex cathedra", т.е. в своя пълен авторитет да поучава по въпросите на вярата и етиката, неговите изказвания се смятат за непогрешими и задължителни за всички католици.
беба
Потребител

Мнениеот беба » пет ное 19, 2010 9:20 am

Искам да споделя с вас на какво се натъкнах.
http://www.davidmacd.com/catholic/ortho ... lioque.htm
Интересно ми е да споделите мнението си. Вярвам че тук има богословски и исторически подготвени хора, които биха могли да дискутират.

Върни се в “католицизъм”