Разделение!

теми, свързани с католицизма
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Re: Разделение!

Мнениеот Aurelia Felix » нед ное 21, 2010 10:50 pm

беба
Потребител

Мнениеот беба » пон ное 22, 2010 9:53 am

Добре де, аз предполагам, че всичко, касаещо споровете още навремето е било документирано и хроникирано по някакъв начин. И ако е било така, няма как сега едните да казват "ние казахме така" другите да твърдят "ние разбрахме еди как си"...
Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » пон ное 22, 2010 10:24 am

Беба,

Доизкажи се, защото мисълта ти не е довършена.
беба
Потребител

Мнениеот беба » пон ное 22, 2010 11:38 am

Ами доколкото разбирам Тигар смята,че католиците са имали идеята, че Духът произлиза и от Сина, а сега променят твърдението си. Мисълта ми беше, че ако това е така, би трябвало да може да се провери понеже все някак трябва да е документирано. Всъщност се чудя, дали могат някъде да бъдат прочетени текстовете от съборите.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пон ное 22, 2010 12:42 pm

беба, със сигурност, ако човек се разрови, ще намери каквото казваш. но проблемът вече не е във филиоквето, ако въобще някога е бил там. проблемът е в грандоманията и жаждата за власт на римските епископи.
Александрина
Потребител

Мнениеот Александрина » съб яну 12, 2013 4:15 pm

Здравейте!
Поздравления за чудесния сайт!
Открих ви случайно, търсейки обяснение, на нещо, което ми се случи преди дни. Нека ви разкажа:
Отдавна се заглеждам по една разкошна статуетка на Христос. Нали знаете, има неща, които като видите веднъж, постоянно са пред очите ви, привличат ви и имате усещането, че това е вашето... ъъ... нещо:). Така че, купих си я, с огромно желание. Ако искате, мога да пусна снимка. От магазина веднага отидох в една малка квартална църква да я освети свещеник. Обясних на една от клисарките (в момента нямаше свещеник), показах й статуетката и тя категорично отсече: "не може, този не е православния, а католическия Христос. Попитах каква е разликата, обясни ми, че православния имал ореол, а "моя" нямал, следователно е католически. Почувствах се безкрайно огорчена, чак ми се дорева. Друга клисарка ме посъветва или да върна статуетката или да си й се радвам просто така. Ама за мен това не е някаква си красотичка-сувенир, а нещо много повече... Посъветваха ме още да я държа по-настрани от православните икони у дома, "за да не се борят силите"... Какво мислите, правилно ли е това, наистина ли така се тълкува-няма ли ореол, не е православен? Какво бихте ме посъветвали? Благодаря!
Последна промяна от MacIlian на съб яну 12, 2013 5:04 pm, променено общо 1 път.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » съб яну 12, 2013 4:50 pm

Какви сили, какви пет лева?!?
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » съб яну 12, 2013 4:57 pm

Александрина
Потребител

Мнениеот Александрина » нед яну 13, 2013 2:00 pm

Благодаря за отговора Aurelia Felix! От него разбирам, че все пак смятате, че е добре да гледам на "новата си придобивка" като на красива вещ, отколкото като на символ... Книгата непременно ще потърся. А от клисарките не съм искала съвети, те сами ме напитиха :))
Последна промяна от MacIlian на нед яну 13, 2013 2:22 pm, променено общо 1 път.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » пет яну 18, 2013 11:43 am

Върни се в “католицизъм”