Има ли католици в този форум ?

теми, свързани с католицизма
pax et bonum
Потребител

Re: Има ли католици в този форум ?

Мнениеот pax et bonum » ср окт 24, 2012 9:34 am

аргумент за признаване някое сборище за църква

Водена от мои лични наблюдения и опит отдавна съм си направила заключението, че за повечето хора няма по-голяма истина от тази, в която искат да вярват.
Аз не искам да споря с вас по въпроси, които и вие и аз не познаваме добре, и по които се е казало много, но искам да ви задам един въпрос.
От къде тази "сляпа" омраза към католицизма? Моля, не ми отговаряйте отново с въпроси за непогрешимостта на Папата или за смъртта на Зографските монаси, а за кръстоносните походи и инквизицията, дори да не говорим.
Нима в Католическата Църква не може да се открие нищо красиво и стойностно, или сте толкова заслепени (и дори бих казала уплашнени), че не виждате доброто, само защото то идва от другата страна?
Грехове и грешки правим всички - нима в историята на Православната Църква няма нито една страница, от която може да се срамувате? Нима тя е непогрешима??? (не обвинявате ли в същото и папата?). Хора сме и грешим (искам да напомня, че Папата, от името на цялата Църква, поиска прошка за всички страдания причинени от Църквата през вековете).
Според мен е по-важно да търсим това, което ни свързва, и дори никога да не достигнем до единство в пълния смисъл на думата - трябва, ако сме истински християни, поне да опитаме да намери пътя едни към други.
Това е, което търси и папата и това е, което го прави велик, защото "истинските религии са тези, които са за мира и живота". Не може да проповядваме омраза и да се наричаме последователи на Христос.

Ако с моето изказване съм обидила или наранила някой, се извинявам, но изказванията на някои от вас не правят чест на Православието и на хумаността.
ioio
Потребител

Мнениеот ioio » ср окт 24, 2012 1:31 pm

[quote="pax et bonum"]Ако с моето изказване съм обидила или наранила някой, се извинявам,

Е, ние сме чак толкова деликатни. По-скоро не е досадно, защото:
"Няма истина която да търсим с вас. Щом смятате, че сте християни - здраве, никой не ви се бърка, но с вас работа нямаме или поне тези, които искат да са в Христовата Църква и да се спасят. "
Това казва Кабрал и е напълно прав!

Търсете съмишленици другаде. По-скоро сред езичниците и атеистите, които можете да водите за носа с благи думи и превземки.
prokimen
Потребител

Re: Колко са църквите в крайна сметка?

Мнениеот prokimen » ср окт 24, 2012 1:44 pm

pax et bonum
Потребител

Мнениеот pax et bonum » ср окт 24, 2012 3:30 pm

Без да използвам пренебрежителен тон и колкото и безлично да ви звучи:
Един въпрос - след всички тези дълги и подробни изказвания - вие в какво православие вярвате? Аз признавам, че нямам задълбочено познание по същността на православието, но вие сам го отричате, в едно изречение, а после го превъзнасяте в друго. Може ли да има няколко вида православие - ако богословите ви учат едно, а вие вярвате в друго?

В моите изказвания аз се опитвам да представя и една друга реалност - живяна от много православни и католици всеки ден - една реалност, която в този форум, за съжеление не се усеща.
Моето изказване може и да е сладникаво, но поне е човешко и търсещо, а не отричащо всичко чуждо, по простата причина, че е различно.

Аз не умаловажавм жертвата на Зографските монаси, дали живота си за вярата, не извинявам и кръстоносците, които са ги убили (със сигурност водени повече от жажда за богатство, от колокото от преданост към Църквата). Никой пролял кръв, използвайки името на Бог за извинение, не заслужава защита.

Ако не ни обединява вярата в Исус - тогава всичко е безмислено. Учудват ме вашата ерудираност, съчетана с такъв отчайващ песимизъм. Ако сме просъществували години наред единни, нима няма никаква надежда това пак да стане, нима трябва да се откажем дори да мислим по този въпрос?
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » ср окт 24, 2012 5:14 pm

Най-лесно е да се каже, че православните вярват в написаното в "Точно изповедание на православнята вяра" на Йоан Дамаскин. Същият Дамаскин бил признат преди 40-50 години и от папите, как са се сетили слез 1300 години не знам.
Та мисълта ми е, защо след като римската епископия има апостолска приемственост не вярва в това в което са вярвали провославните през 8-ми век, когато вярата на всички е била "православна", а църквата "католическа"?
Ние сме по-прости хора и трудно учим, затова ни е горница на всеки 30-40 да заучаваме нови догмати. Криво-ляво си знаем тези на древната Църква и тях изповядваме, римските не можем да смогнем да научим, а и няма смисъл, защото вярата не е лека кола, та да търсим новото. Новото е ерес, казано ни е през 5-ти век да държим о старато и ние държим. Който иска ново кеф му папата, кеф му Лутер.
prokimen
Потребител

Римо-католици, приели Православието

Мнениеот prokimen » ср окт 24, 2012 7:28 pm

prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » чет окт 25, 2012 12:33 am

Върни се в “католицизъм”