Живот след смъртта (Бахайска концепция)

будизъм, хиндуизъм и др.
chacho
Потребител

Живот след смъртта (Бахайска концепция)

Мнениеот chacho » ср апр 01, 2009 1:12 am

Бахайската концепция за живота след смъртта е дълбоко залегнала в ученията за природата на душата и смисъла на земния живот.

Бахаулла смята, че всяко човешко същество притежава индивидуална, рационална душа. В този живот, казва Той, душата е свързана с физическото тяло, както слънцето е свързано със земята. Тя оживява тялото и е неговата истинска същност.

Въпреки че е неоткриваема с физически средства, душата се проявява чрез качествата на характера, който асоциираме с всеки човек. Душата е център на средоточие за любовта и състраданието, за вярата и смелостта и за други “човешки качества”, които не могат да бъдат обяснени, ако възприемаме човешкото същество само като животински вид или като комплексен органичен механизъм.

Душата не умира – тя продължава своето съществувание вечно. Когато човек умре, душата бива освободена от връзките си с физическото тяло и започва своя път нагоре през духовните светове. За бахаите духовният свят е продължение – извън времето и пространството – на нашата вселена, а не физически отделено, отдалечено място.

Навлизането в отвъдния свят носи голяма радост. Бахаулла оприличава смъртта на процеса на раждане. Ето Неговото обяснение: “Отвъдният свят е толкова различен от този свят, колкото този свят е различен от света на детето, все още намиращо се в утробата на майка си.”

Аналогията с утробата в много отношения обобщава бахайската концепция за земното съществуване. Както утробата представлява важно място за първоначалното физическо развитие на индивида, така и физическият свят осигурява матрицата за развитие на индивидуалната душа. Бахаите разглеждат живота като форма на богослужение, където човек се развива и усъвършенства качествата, от които ще се нуждае в предстоящото си съществувание.

“Знай, че наистина, ако човешката душа е вървяла по Божиите пътеки, тя със сигурност ще се върне и ще бъде привлечена към славата на Възлюбения”, пише Бахаулла. “В името на Божията добродетел! Тя ще придобие състояние, което никое перо не може да опише и никой език да обрисува.”

Раят може да се разглежда отчасти като състояние на близост до Бог, а адът като състояние на отдалеченост от Бог. Всяко състояние е естествено последствие на индивидуалните усилия да се развиваме духовно. Ключът към духовния прогрес е да следваме пътя, очертан от Божието Проявление.

Извън това обяснение, точната природа на естеството на живота след смъртта остава мистерия. “Природата на душата след смъртта никога не може да бъде описана”, пише Бахаулла.
vipaz
Потребител

Re: Живот след смъртта (Бахайска концепция)

Мнениеот vipaz » ср апр 01, 2009 1:42 pm

hameleon4o
Потребител

Мнениеот hameleon4o » нед апр 05, 2009 11:41 am

chacho
Потребител

Мнениеот chacho » съб ное 21, 2009 11:20 pm

Не може да бъде описано, не означава че Бахаулла не знае за него, а че езика с който си служим няма необходимата терминология. Липсват думичките който описват тези явления и състояния. Разбираш ли , или да обяснявам пак. Ще ти дам пример . Опитай да обясниш думата, "Компютър" използвайки терминологията с която са си служили неандърталците, например.
chacho
Потребител

Мнениеот chacho » нед май 30, 2010 2:43 pm

Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » нед май 30, 2010 2:47 pm

Много ли чакате Земния цар, който да седне в Храма, а?
chacho
Потребител

Мнениеот chacho » нед май 30, 2010 10:34 pm

ivan47
Потребител

Мнениеот ivan47 » пон май 31, 2010 11:02 am

chacho
Потребител

Мнениеот chacho » пон май 31, 2010 8:50 pm

Законите казани от Мойсей и от всички останали пророци, включително и Исус, са от Господ. Те само ни ги предават.

Йоан 14:10
Не вярваш ли, че Аз съм в Отца, и че Отец е в Мене? Думите, които Аз ви казвам, не от Себе Си ги говоря; но пребъдващият в Мене Отец върши Своите дела.

Йоан 12:49
Защото Аз от Себе Си не говорих; но Отец, Който Ме прати, Той Ми даде заповед, какво да кажа и що да говоря.
Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » пон май 31, 2010 9:09 pm

Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » пон май 31, 2010 9:31 pm

chacho
Потребител

Мнениеот chacho » пон май 31, 2010 10:11 pm

И как точно си представяш градът да слиза от небето.
Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » пон май 31, 2010 10:54 pm

Aether
Потребител

Мнениеот Aether » пон май 31, 2010 11:06 pm

Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » пон май 31, 2010 11:11 pm

Aether, казах му, че си го представям именно като град. Това ако за теб са "празни приказки"... :crazy: Той с неговите преобрази и на луната може да ме качи - пък аз - трябва да го "оборвам"... :crazy: ОТКЪДЕ-НАКЪДЕ?... Кой в каквото иска да си вярва... Но е смешно и прекалено във всяко нещо да се търси преобраз :crazy: - и то всеки път да налагаш, че ще се дава някакъв нов "Божии закон" - т.е - закона на антихриста :crazy: Ама мислете малко :biggrin: А не при първата муха (в която няма никаква логика, не знам къде я видяхте :crazy: ), която Чачо ви пусне - и вие да лапвате... :biggrin:

Върни се в “източни религии”