Дзен или досег с демоните

будизъм, хиндуизъм и др.
hameleon4o
Потребител

Re: Дзен или досег с демоните

Мнениеот hameleon4o » пет фев 06, 2009 11:36 am

...
Последна промяна от hameleon4o на пет фев 13, 2009 1:27 pm, променено общо 1 път.
Потребителски аватар
Don_Amat
Потребител

Мнениеот Don_Amat » пет фев 06, 2009 12:55 pm

Хамелеоне, очакваш благ тон, а не агресивен при условие, че натрапваш опасни ереси така ли?
Потребителски аватар
Don_Amat
Потребител

Мнениеот Don_Amat » пет фев 06, 2009 1:32 pm

Аман от такива, дето след всяка прочетена статия(публикация) си сменят религията и/или философията, и после бързат с възторг да споделят своето "велико"откритие.
Прочел 2 реда написал 100.
hameleon4o
Потребител

Мнениеот hameleon4o » пет фев 06, 2009 1:52 pm

...
Последна промяна от hameleon4o на пет фев 13, 2009 1:27 pm, променено общо 1 път.
Sisi
Потребител

Мнениеот Sisi » пет фев 06, 2009 1:56 pm

Позволявам си да не се съглася с Мирослав. Човекът (хамелеончо) демонстрира познания. Коректно е неговата теза да бъде опровергана. С аргументи.
Чан-будизмът (както впрочем и "класическият" будизъм) не е религия, а философска система, съвкупност от морално-етични норми, поглед към света и към човека като част от света. Простете, но не виждам нищо "бесовско" в него, въпреки че лично аз не споделям неговата доктрина.
Малко се отклонявам, но тук по-горе се цитираха думите на Николай Велемирович: "Две са великите безумия, с които се гордее покръстеното и некръстеното човечество — източната философия и западната наука". Само напомням на форумците, че в момента ние общуваме помежду си (вк. и в този форум) с помощта на "безумието", наречено западна наука.
А преди време един представител на "източната философия" - Далай Лама, в интервю беше казал на питащия го журналист: "Не ме сравнявайте с Исус. Той е велик учител" (цитирам буквално, затова изписах Иисус по начина, по който беше изписан в интервюто).
След като те демонстрират талерантност и разбиране, защо ние трябва да ги обявяваме за обсебени от "бесовете" ?
hameleon4o
Потребител

Мнениеот hameleon4o » пет фев 06, 2009 2:16 pm

...
Последна промяна от hameleon4o на пет фев 13, 2009 1:28 pm, променено общо 1 път.
Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » пет фев 06, 2009 3:17 pm

Мисля, че тезата на Хамелеона заслужава дебат. И аз не съм много съгласен с Миро, така да прибързваме с етикета - ерес.
Както беше отбелязано, а аз съм склонен да се съглася, дзен е метод, а не крайна цел. Ако съм разбрал правилно, чрез дзен можем да изповядваме някаква вяра, а можем и просто да „обясняваме“ неща. Наша цел е да изповядваме Бог такъв, какъвто е в Символа, не да ставаме будисти или други иноверци. Спор няма. Но нека не забравяме нещо важно - когато апостолите се сблъскали с елинистичната езическа философия те използвали именно нейния понятиен апарат, като средство, за да обяснят на тогавашния цивилизован свят своята вяра. Сещам се, че понятието logos, използвано от св. Йоан Богослов е именно елински термин, ако не се лъжа. Е, никой не ги е обвинил в езичество, за сметка на което те пък чудесно са изложили своята вяра. В тази връзка, не зле да поспорим (в добрия смисъл на думата) можем ли да обясним нашия Бог чрез дзен. Ти, Миро, може би нямаш необходимост от това, но пък в днешно време, когато на мода са източните вярвания, не е ли редно ние да се постараем да използваме и този „канал“ (съжалявам за маркетинговия термин :) ) за благовестие?
Затова се опитах да пусна паралел между апофатичното богословие и дзен. Една съществена разлика откривам - апофатичното богословие се прилага само по отношение на същността на Бог. Дзен се прилага спрямо всичко. Сега, ако насочим вниманието си към Дзен, като начин за обяснение на Бог, какви точно са разликите/приликите с апофатичното богословие? Нека на там да насочим разговора.
hameleon4o
Потребител

Мнениеот hameleon4o » пет фев 06, 2009 8:54 pm

...
Последна промяна от hameleon4o на пет фев 13, 2009 1:28 pm, променено общо 1 път.
Потребителски аватар
Don_Amat
Потребител

Мнениеот Don_Amat » съб фев 07, 2009 9:57 am

Не Ви ли стигна Божията Любов, любовта на Този, Който отдаде Своя Единороден Син на кръсна смърт за нас. Та се обърнахте да търсите и нещо ДРУГО. Безначалният наш Отец ни даде Своята безгранична любов с изкупителната Христова жертва, и нищо повече не ни е нужно (най-малко Дзен).

Св. Йоан Златоуст настоява: "С всякое дихание да хвалим Господа" , хайде дружно да прибавим "А между диханията да практикуваме Дзен" вижда ми се удачно.
В Ефхаристията обожествената човешка природа на Христос става наша, какво по-чудно Божие дело от това, какво още търсим?

Търсенето вън от Христа си е човешко мъдруване и падане в прелест, какво не задоволи Господ, че да търсим вън от него?

"Себе си, един другиго и ЦЕЛИЯ НАШ ЖИВОТ на Христа Бога да отдадем."
Ако отдадем целия си живот, вярата, надеждата и любовта си безпрекословно на Бога няма да ни е нужно да мислим как да служим на двама господари и хем вълкът сит, хем агнето цяло.
"А Иисус му отговори: възлюби Господа, Бога твоего, с всичкото си сърце, и с всичката си душа, и с всичкия си разум,"
Е можеше и да каже"с една част от душата си, а една остави за Дзен"(Например)
Пожелавам ви само да ви стига Божията благодат и да не се нуждаете от друго.
hameleon4o
Потребител

Мнениеот hameleon4o » съб фев 07, 2009 10:50 am

.
hameleon4o
Потребител

Мнениеот hameleon4o » съб фев 07, 2009 6:43 pm

..
Agni
Потребител

Мнениеот Agni » съб фев 07, 2009 11:57 pm

Източният мъдрец го е казал: Който много знае, бързо умира. 8)
hameleon4o
Потребител

Мнениеот hameleon4o » нед фев 08, 2009 12:00 am

Благодаря ти за успокоението. Аз си го знам. С това пиянстване и пушене... Тъжно, но май се оказва, че човек не може да осъществи собствените си идеали. Някак не му е писано :angel:
Последна промяна от hameleon4o на пет фев 13, 2009 1:29 pm, променено общо 1 път.
Agni
Потребител

Мнениеот Agni » нед фев 08, 2009 12:04 am

Потребителски аватар
Don_Amat
Потребител

Мнениеот Don_Amat » нед фев 08, 2009 4:42 pm

В чан- (или дзен-) будизма властва противоположна тенденция - тенденцията на отричане на интелекта - и акцент се поставя върху постигането на определено психическо състояние, което се нарича озарение или просветление - сатори. Но и там преобразованията стават в ума, за да се постигне пълното му изпразване от всякакви мисли и да се види първичната светлина на "неродения ум". А за такова изпразване могат да се прилагат типично интелектуални средства, например неразрешимите интелектуални загадки или "коани". Целта на тези коани е да въведат ученика в състояние на интелектуален шок, когато след многодневни и безуспешни усилия да познае правилния отговор умът му изключва и той усеща "празнота".

Но оперирането на ума не дава спасение. Св. Григорий Палама казвал:

"Онзи, който е явил действие на ума и се е просветлил със светлината на разбирането или умното озарение, ако поради това сметне, че се е очистил, прелъстява себе си, като изпада в лъжа, и чрез самомнението си широко разтваря вратата пред тоя, който винаги се опитва да ни прелъстява"

Върни се в “източни религии”