Учителят - Петър Дънов и Всемирното Бяло Братство

теми за общности от сектантски тип
Aether
Потребител

Re: УЧИТЕЛЯТ - ПЕТЪР ДЪНОВ И ВСЕМИРНОТО БЯЛО БРАТСТВО

Мнениеот Aether » вт юни 01, 2010 4:23 pm

ivan47
Потребител

Мнениеот ivan47 » вт юни 01, 2010 4:27 pm

Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » вт юни 01, 2010 4:28 pm

Aether
Потребител

Мнениеот Aether » ср авг 25, 2010 7:05 pm

Я гледай ти... :lol:
ПРОРОК
Потребител

Мнениеот ПРОРОК » ср мар 16, 2011 12:01 pm

На 7 юли 1922 година на свое заседание Архиерейският събор обявявя Петър Дънов за самоотлъчил се от Православната църква. Ето какво казва Учителя във връзка с това в "Новият Живот", беседа държана на 19 август 1922 г., в читалище „Надежда“ в град Търново:

‎"Ние искаме да дадем подтик на ония паднали души, които са в отчаяние, които страдат и са готови да умрат, искаме да им кажем: Братко, не бой се, има един Господ в света, ние сме готови да дойдем на помощ, идем, дръжте крепостта, победата ...ще бъде ваша. Ние искаме на страдащите да помогнем, а след това на онези, които не страдат. На тях трябваме ние. Това сме ние. Можете да кажете, че ние сме богомили. Ние сме служители на Бялото братство, искаме да изпълним Христовия закон, който Той положи преди 2,000 години. И сега Той иде пак в света. Как ще Го посрещнем? Аз искам всички наши братя, свещеници, всички да се облечете в Любовта. Махнете това предубеждение, приемете Христа! Аз бих желал този Христос, на Когото вие служите, да Го приемете, да ви се усмихне и да бъде доволен от вас. Аз съм ясен. Казвам: Ако Христос сега дойде в България, ще бъде ли доволен от българите, ще бъде ли доволен от синодалните старци, от църквата? Ще бъде ли Той доволен от тях, които решили, че господин Дънов се самоотлъчил от православната църква? Че и те самите не са още православни, те са схизматици, а мене ще отлъчват! Католическата църква може да ме отлъчи, не православната църква. Ами ако аз съм една нишка, която носи това Божествено учение, и ако вие скъсате тая нишка, какво ще спечелите? Вие ще изгубите вашия идеал, както го изгубила преди 2,000 години и евреите, които отхвърлиха учението на Христа. Днес те изправят вече своята погрешка, и няма да остане народ на земята, който да не се преклони пред тази истина и да не я приложи. Сега и вие, българите, колкото по-рано приемете това учение, толкова по-добре ще бъде за вас."
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » ср мар 16, 2011 2:38 pm

Ама пророк, вие май не ни уважавате. От началото избягвате да ни разкажете как сътворихте космоса. Туй звезди, туй планети, туй вакуум, туй извънземни, туй подземни... Е, не беше ли интересно?
gaitan vejdu
Потребител

Мнениеот gaitan vejdu » ср мар 16, 2011 4:08 pm

Кой луд казва: "Луд съм.";
та и кой пророк би обявил себе си за такъв?

+++

Леле, как са напълзяли влечугите на пролет, просто не е истина! А пролетта едвам започна. Какви ли още "пророци" ще ни споходят, не ми се мисли. И врякат ли врякат с козите си гласчета красиви утопии ...
refab
Потребител

Мнениеот refab » ср мар 16, 2011 6:07 pm

Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Re: Учителят - Петър Дънов и всемирното бяло братство

Мнениеот Чехълче » ср мар 16, 2011 6:52 pm

Има ли някой от тук, който вчера да е бил на лекцията, посветена на книгата на монаха от Атон "Ванга и Петър Дънов - пророци и предтечи на антихриста"? Беше много съдържателна.
Книгите са чудесни, написани са от монах от Света гора, магистър богослов. Грамотно, издържано и съдържателно. Дано след тези книги не остане нито един, който да си мисли, че е православен, а едновременно с това да ги защитава...Дали ще стане..?
Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » ср мар 16, 2011 6:59 pm

Аз не съм била. За Дънов - не знам - но за Ванга съм 50/50.

Ако за някои неща ние или Църквата се двоумим, то Библията е категорична:

„... когато се изпълни думата му, тогава ще се познае, че той е пророк, когото Господ наистина е пратил.” Ер. 28:9
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » ср мар 16, 2011 7:25 pm

Но по-нататък в Новия завет Господ Иисус Христос казва следното: "...Защото мнозина ще дойдат в Мое име, говорейки, че съм Аз; и ще прелъстят мнозина.." Марк 13:6. И тъй като тези думи са особено важни, намират се и в Матей 24:5 "...защото мнозина ще дойдат в Мое име, говорейки: аз съм Христос; и ще прелъстят мнозина..." Лука 9:49 "...А Той рече: пазете се, да се не прелъстите; защото мнозина ще дойдат в Мое име, говорейки, че съм Аз, и че времето приближи. Не ходете, прочее, подире им...".
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » ср мар 16, 2011 9:41 pm

Пророк,
ако твоят учител е казал всички тези неща по повод въпросното решение на архиерейския събор (както ти твърдиш), то позволи ми да отбележа, че всъщност не е казал нищо. Нека ти задам един въпрос - считаш ли, че учението на Дънов е еквивалентно с това на православната църква?
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » ср мар 16, 2011 11:38 pm

Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » чет мар 17, 2011 1:10 am

Благодаря, Жоро, за прекрасния цитат!
Не знам той доколко важи за Дънов - но за Ванга - никак ( тя не е "показвала" личба или чудо; не е вършела "чудеса"; и не е казвала: "Ходете след други богове!")
Ванга е казвала да вярваме в Единия Бог и увещавала хората да ходят на православна църква. Не е отричала Иисус Христос. Почитала е иконите.

Аз и затова не искам да взимам твърда позиция за нея за каквото и да било - сърце не ми дава - а и може да не съм права (независимо дали ми е полож. или отриц. настройката!)

Вие може и да сте прави, че тя е говорела с духове на умрели/или бесове.

Аз не знам каква е истината - дали наистина е говорела тези хора, или с демони. Бог ЕДИНСТВЕНО знае - и ще я накаже справедливо - ако е така

Да не забравяме, че врачките от стария завет не са имали общение с Бога, поради отпадането си с греха на първия човек - Адам. Тогава е твърде възможно тези врачки да са говорели не с мъртви, нито по някакъв начин с Бог - а именно с демони. И те най-вече са били баячки, лекували са хората, "прекарвали са през огън и вода!" (а Ванга не го е правела!)
След идването на Богочовека Иисус Христос и Неговото изкупление, се отвори нов път за хората - и вече дарбите (вкл. пророчество!) не са чужди на хората; но малцина ги притежават; и на малцина пророчествата се сбъдват!

Дори и Ванга да е говорела с мъртви, а не с демони - тя не ги е извиквала (на извиквачите на духове са им нужни група хора, разни ритуали, затваряне на очи, заклинания и тем подобни!) - а тя не е правела така; това е и една от причините аз още един път да се съмнявам, че тя наистина е "извиквачка"; мъртвитете сами са идвали при нея!

Освен това Иисус също установява контакт с Мойсей и Илия (а Мойсей е мъртъв, нали?)

"Около осем дена подир тия думи, като взе със Себе Си Петра, Иоана и Иакова, възлезе на планината да се помоли. И когато се молеше, видът на лицето Му се измени, и дрехата Му стана бяла, бляскава. И ето, двама мъже приказваха с Него, а те бяха Мойсей и Илия; като се явиха в слава, те говореха за смъртта Му, с която щеше да свърши в Иерусалим..."

Ванга си е имала олтар (доколкото знам!). И се е молела пред икони.
Така че защо да се съмняваме, че това е Божие дело?...
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » чет мар 17, 2011 9:40 am

Върни се в “секти и култове”